Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Drogi I Autostrady

Drogi I Autostrady

Informacje dotyczące dróg ekspresowych i autostrad. Opłaty, utrudnienia i zmiany przepisów dotyczące dróg na obszarze Polski i Europy. Wydarzenia na drogach ważne dla kierowców.

autostrada, samochody
01.04.2024 17:21 Zła wiadomość dla kierowców. 1 kwietnia ceny poszły w górę

Zarządca autostrady ma niemiłą niespodziankę dla kierowców. Od 1 kwietnia — i niestety nie jest to żart na prima aprilis — opłaty za przejazd autostradą poszły w górę. Osoby wracające z wielkanocnego wyjazdu mogą być zaskoczone. 

punkt poboru opłat
11.02.2024 17:18 Darmowe autostrady w Polsce. Znamy terminy, rząd potwierdza

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, Rafał Jaśkowski, resort nie zamierza przedłużyć umów na autostrady A4 i A2. Brakuje również planów na wykupienie dróg od koncesjonariuszy. Co to oznacza dla kierowców? Jak wpłynie to na opłaty za użytkowanie autostrad? 

Samochód kierowca
07.02.2024 21:55 Ograniczenia w prowadzeniu pojazdów w nocy? Jest propozycja zmian

Najnowsze dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że w statystykach dot. bezpieczeństwa na drogach starsi kierowcy prezentują zupełnie inny poziom niż młodsi kierujący. Wnioski ITS są niepokojące do tego stopnia, że eksperci proponują wprowadzenie ograniczeń co do prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych.

Bramki na autostradzie A4
31.01.2024 11:44 Kierowcy załamują ręce. Fatalne informacje dotyczące opłaty za jazdę autostradą A1

Złe informacje dla kierowców, którzy korzystają z autostrady A4 i narzekają na wysokie opłaty. Koncesjonariusz odcinka nazywanego “najdroższym w Polsce” złożył wniosek o podwyżkę stawek. Dla jednych kwoty będą niewiele większe, ale inni zapłacą znacznie więcej.

Komisariat Policji
12.01.2024 17:27 Policja rusza na drogi. Zapowiedziano masowe kontrole, kierowcy muszą uważać

Początek ferii zimowych oznacza start okresu większego ruchu na drogach w Polsce. Policjanci, jak co roku, będą przeprowadzali wzmożone kontrole, zwiększy się także liczba policyjnych patroli.

autostrada a1
19.12.2023 20:45 Złe wieści dla kierowców. Lada moment ta autostrada znów będzie płatna

Od kilku miesięcy część kierowców może za darmo podróżować autostradą A1 łączącą Gdańsk z Toruniem. Prawdopodobnie już niebawem powrócą opłaty na tym odcinku. Scenariusz ten mogłaby powstrzymać jedynie decyzja nowego rządu, a czasu, by to zrobić, jest bardzo mało – informuje Business Insider. Akt

Zaparkowane samochody
12.12.2023 12:11 Kierowco, nowe przepisy już wkrótce. W wyjątkowych przypadkach skonfiskują auto

Już za kilka miesięcy w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu karnego. Zawiera ona m.in. zapisy dotyczące konfiskaty pojazdów, wprost określane “postrachem kierowców”. Nowe zasady są przełomem w Polsce.

Autostrada A1
11.12.2023 12:56 Ostatnie dni darmowej autostrady A1. Padł termin

Wielkimi krokami zbliża się koniec złotego okresu dla kierowców, umożliwiającego korzystanie z autostrady A1 całkowicie za darmo. Znany jest również termin wprowadzenia zmian, choć niektórzy jeszcze żywią nadzieję na zmianę sytuacji.

korek samochodowy
12.11.2023 19:39 Remont autostrady A1. Kierowców czeka pięć lat utrudnień

Kierowcy korzystający z autostrady A1 muszą się przygotować na kilka lat poważnych utrudnień. Do remontu idzie bowiem ponad 150 kilometrów tej trasy. Eksperci już teraz zapowiadają, że okres robót będzie “udręką” dla kierowców.

Kiedy wymienić opony na zimowe?
28.10.2023 18:00 Zmiana opon. Lepsze opony całoroczne czy zimowe? Ekspert rozwiewa wątpliwości kierowców

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Jesienna pogoda skłania również do przemyśleń na temat innej, ale podobnej zmiany - kiedy konkretnie wymienić opony letnie na zimowe? Część osób woli jeździć na tych pierwszych przez cały rok, jednak rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego zdecydowanie odradza taką praktykę.

Bramki na autostradzie A4
26.10.2023 13:50 Setki kierowców otrzymują taką wiadomość. Pod żadnym pozorem jej nie otwieraj

Ataki oszustów nie dziwią już praktycznie nikogo - metody ich ataków potrafią jednak nieźle zaskoczyć. Tak właśnie jest tym razem - na celowniku znaleźli się kierowcy, którzy podróżują po polskich drogach.

Autostrada A2, samochody
11.09.2023 14:27 Kierowcy oberwą po kieszeni. Tak drogo jeszcze nie było, zmiany od 11 września

Od poniedziałku, 11 września, obowiązują nowe stawki opłat za przejazd autostradą A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. O ile więcej muszą zapłacić kierowcy?

Sebastian Kulczyk-autostrada-biznes
08.09.2023 13:41 Sebastian Kulczyk sprzedał autostradowe imperium. Wiemy, kto przejął udziały

Sebastian Kulczyk – polski przedsiębiorca i międzynarodowy inwestor – nie ma już udziałów w autostradowych spółkach. “Rzeczpospolita” nieoficjalnie donosi, że w ostatnich dniach sprzedał je za ok. 3 mld zł. Nowym nabywcą aktywów miał zostać francuski fundusz inwestycyjny Meridiam.

Punkt poboru opłat na autostradzie
05.09.2023 14:23 Autostrada A1 jest darmowa. Są jednak ukryte haczyki

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w niedzielę, że autostrada A1 z Pomorza na Śląsk jest już dostępna za darmo. Okazuje się jednak, że nie do końca - poukrywano bowiem kilka haczyków.

piesi-droga-przejscie-dla-pieszych-east-news
29.08.2023 12:11 Bardzo ważne przypomnienie dla pieszych. Nagminnie zapominają, że grozi za to 300 zł mandatu

W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 460 pieszych, a ponad 4 tys. zostało rannych. Wchodząc na przejście dla pieszych, należy pamiętać, iż to, że mamy pierwszeństwo, w żaden sposób nie zwalnia nas z obowiązku zachowania ostrożności. Jeśli w takiej sytuacji korzystamy z telefonu bądź innego urządzenia elektronicznego, nasza zdolność do oceny sytuacji może się znacznie obniżyć. Sprawdziliśmy, kiedy policja może ukarać pieszego mandatem za korzystanie z telefonu.

autostrada
28.08.2023 21:03 Nowy znak drogowy na autostradach. Jego nieznajomość może słono kosztować kierowców

Znajomość przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych to fundamentalna cecha każdej osoby wsiadającej za kierownicę pojazdu drogowego. Szczególnie oznaczenia drogowe są istotne w kontekście bezpieczeństwa oraz płynności jazdy. Na francuskich autostradach pojawił się właśnie nowy znak. Jego nieznajomość może słono kosztować. 

Zakopane at night
24.08.2023 21:44 Zakopane podniosło ceny. Górale są wściekli

Początek sierpnia oznaczał wejście w życie decyzji władz Zakopanego o podwyżce opłat. Spowodowało to jednak wściekłość mieszkańców okolic zimowej stolicy Polski, którzy dojeżdżają do Zakopanego. Niezadowoleni są również turyści.

Autostrada A2
21.08.2023 21:14 Będzie kolejny odcinek autostrady A2. Zezwolenie już wydane

Dobre wieści dla kierowców ze wschodniej Polski. Jest zgoda na realizację odcinka A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Na ukończenie całego odcinka do granicy trzeba jeszcze poczekać.

Tunel pod Świną
25.07.2023 19:26 Tunel pod Świną będzie zamknięty. Powodem przegląd

Miesiąc po otwarciu, tunel pod Świną w Świnoujściu zostanie zamknięty. Jak wynika z informacji miasta, w czasie zamknięcia będzie można korzystać z przeprawy Warszów.

Autostrada
19.07.2023 19:51 Wielkie polowania policjantów. Mandaty sypią się jak z rękawa

Z początkiem lipca w życie weszły ważne zmiany dla kierowców. Ponieważ jednak lekceważą oni nowe zasady, policja zmuszona była wyjechać na drogi - mandaty posypały się jeden za drugim.

Kierowcy muszą przygotować się na spore utrudnienia w związku z remontem na Rembertowie
13.07.2023 21:42 Zmiany dla kierowców. Polskę czeka dużo pracy, chodzi o nowe prawo UE

Już oficjalnie - za 3 lata w życie wejdą nowe unijne przepisy dotyczące sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Biorąc pod uwagę pozycję Polski pod tym względem, nasz kraj może mieć spory problem.

Zakopianka
08.07.2023 22:07 Nowe rekordy prędkości na Zakopiance. Nagrodą mandaty

Nowootwarty tunel na Zakopiance najwyraźniej stał się areną do bicia rekordów prędkości przez niezdyscyplinowanych kierowców. Główny Inspektorat Transportu Drogowego odpowiednio "nagradza" mandatami kierujących, którzy przekraczają prędkość.

Autostrada A2, PPO Gołuski
03.07.2023 11:54 Autostrada A2 pod młotek. Kulczyk chce ją sprzedać

Według doniesień medialnych, udziały w spółkach zarządzających Autostradą Wielkopolską mają zostać sprzedane jednemu z francuskich funduszy. Ich łączna wartość ma wynosić 700 mln euro.

Prawo jazdy
03.07.2023 10:00 Masz bezterminowe prawo jazdy, uważaj. Niedługo straci ważność

Obecnie wydawane prawa jazdy posiadają termin ważności. Są jednak tacy kierowcy, którzy posiadają dokumenty bez wpisanego terminu - i muszą uważać, ponieważ już wkrótce stracą one ważność, jakkolwiek by to nie brzmiało.

Autostrada
01.07.2023 16:20 Premier już potwierdził. Niespodzianka dla kierowców

Od dziś wszystkie autostrady w Polsce którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad są darmowe. W ostatnich dniach czerwca pojawiła się jednak niespodziewana informacja, która ucieszy kierowców.

Tunel pod Świną
28.06.2023 14:26 Zamierzasz jechać tunelem pod Świną? Możesz dostać mandat

W piątek zostanie oddany do użytku tunel drogowy pod Świną w Świnoujściu. Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina kierowcom o ograniczeniu prędkości.

autostrady
26.06.2023 22:09 Już za kilka dni autostrady będą darmowe. Mamy listę odcinków

Już w tę sobotę w życie wchodzi ustawa znosząca opłaty na autostradach w Polsce. Lista odcinków nie jest jednak długa - wszystko bowiem przez różnych właścicieli.

policja
21.06.2023 16:30 Zmiany w punktach karnych. Kolorowo nie będzie

W wakacje w życie wejdzie ważna zmiana prawna dot. punktów karnych. Kierowcy mogą się pierwotnie ucieszyć, jednak na taryfę ulgową liczyć nie można.