Informacje dotyczące dróg ekspresowych i autostrad. Opłaty, utrudnienia i zmiany przepisów dotyczące dróg na obszarze Polski i Europy. Wydarzenia na drogach ważne dla kierowców.
Od 1 listopada 2024 roku w Polsce zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące opłat za przejazdy autostradami, drogami ekspresowymi oraz wybranymi odcinkami dróg krajowych. Zmiany te są efektem wprowadzenia systemu e-TOLL, który obejmie zarówno nowe, jak i niedawno oddane do użytku odcinki dróg. Co się zmieni z perspektywy kierowców?
Już wkrótce ruszy budowa jednego z ostatnich odcinków drogi ekspresowej, ciągnącej się przez pół Europy. Tym razem inwestycja skupi się na jednym z polskich województw. Kiedy ekspresówka zostanie oddana do użytku?
Od 2027 roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą mogli korzystać z autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków bez opłat. Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o nieprzedłużaniu umowy z obecnym zarządcą, co oznacza, że trasa ta przejdzie pod zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To ważny krok w kierunku ujednolicenia zasad korzystania z dróg w Polsce, co ma na celu zwiększenie komfortu i wygody dla kierowców.
Czy czeka nas powrót opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA? Choć na razie oficjalnie rząd nie ma takich planów, to zdaniem niektórych ekspertów, sytuacja niebawem może ulec zmianie.
Zarządca autostrady ma niemiłą niespodziankę dla kierowców. Od 1 kwietnia — i niestety nie jest to żart na prima aprilis — opłaty za przejazd autostradą poszły w górę. Osoby wracające z wielkanocnego wyjazdu mogą być zaskoczone.
Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, Rafał Jaśkowski, resort nie zamierza przedłużyć umów na autostrady A4 i A2. Brakuje również planów na wykupienie dróg od koncesjonariuszy. Co to oznacza dla kierowców? Jak wpłynie to na opłaty za użytkowanie autostrad?
Najnowsze dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że w statystykach dot. bezpieczeństwa na drogach starsi kierowcy prezentują zupełnie inny poziom niż młodsi kierujący. Wnioski ITS są niepokojące do tego stopnia, że eksperci proponują wprowadzenie ograniczeń co do prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych.
Złe informacje dla kierowców, którzy korzystają z autostrady A4 i narzekają na wysokie opłaty. Koncesjonariusz odcinka nazywanego “najdroższym w Polsce” złożył wniosek o podwyżkę stawek. Dla jednych kwoty będą niewiele większe, ale inni zapłacą znacznie więcej.
Początek ferii zimowych oznacza start okresu większego ruchu na drogach w Polsce. Policjanci, jak co roku, będą przeprowadzali wzmożone kontrole, zwiększy się także liczba policyjnych patroli.
Od kilku miesięcy część kierowców może za darmo podróżować autostradą A1 łączącą Gdańsk z Toruniem. Prawdopodobnie już niebawem powrócą opłaty na tym odcinku. Scenariusz ten mogłaby powstrzymać jedynie decyzja nowego rządu, a czasu, by to zrobić, jest bardzo mało – informuje Business Insider. Akt
Już za kilka miesięcy w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu karnego. Zawiera ona m.in. zapisy dotyczące konfiskaty pojazdów, wprost określane “postrachem kierowców”. Nowe zasady są przełomem w Polsce.
Wielkimi krokami zbliża się koniec złotego okresu dla kierowców, umożliwiającego korzystanie z autostrady A1 całkowicie za darmo. Znany jest również termin wprowadzenia zmian, choć niektórzy jeszcze żywią nadzieję na zmianę sytuacji.
Kierowcy korzystający z autostrady A1 muszą się przygotować na kilka lat poważnych utrudnień. Do remontu idzie bowiem ponad 150 kilometrów tej trasy. Eksperci już teraz zapowiadają, że okres robót będzie “udręką” dla kierowców.
W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Jesienna pogoda skłania również do przemyśleń na temat innej, ale podobnej zmiany - kiedy konkretnie wymienić opony letnie na zimowe? Część osób woli jeździć na tych pierwszych przez cały rok, jednak rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego zdecydowanie odradza taką praktykę.
Ataki oszustów nie dziwią już praktycznie nikogo - metody ich ataków potrafią jednak nieźle zaskoczyć. Tak właśnie jest tym razem - na celowniku znaleźli się kierowcy, którzy podróżują po polskich drogach.
Od poniedziałku, 11 września, obowiązują nowe stawki opłat za przejazd autostradą A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. O ile więcej muszą zapłacić kierowcy?
Sebastian Kulczyk – polski przedsiębiorca i międzynarodowy inwestor – nie ma już udziałów w autostradowych spółkach. “Rzeczpospolita” nieoficjalnie donosi, że w ostatnich dniach sprzedał je za ok. 3 mld zł. Nowym nabywcą aktywów miał zostać francuski fundusz inwestycyjny Meridiam.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w niedzielę, że autostrada A1 z Pomorza na Śląsk jest już dostępna za darmo. Okazuje się jednak, że nie do końca - poukrywano bowiem kilka haczyków.
W ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 460 pieszych, a ponad 4 tys. zostało rannych. Wchodząc na przejście dla pieszych, należy pamiętać, iż to, że mamy pierwszeństwo, w żaden sposób nie zwalnia nas z obowiązku zachowania ostrożności. Jeśli w takiej sytuacji korzystamy z telefonu bądź innego urządzenia elektronicznego, nasza zdolność do oceny sytuacji może się znacznie obniżyć. Sprawdziliśmy, kiedy policja może ukarać pieszego mandatem za korzystanie z telefonu.
Znajomość przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych to fundamentalna cecha każdej osoby wsiadającej za kierownicę pojazdu drogowego. Szczególnie oznaczenia drogowe są istotne w kontekście bezpieczeństwa oraz płynności jazdy. Na francuskich autostradach pojawił się właśnie nowy znak. Jego nieznajomość może słono kosztować.
Początek sierpnia oznaczał wejście w życie decyzji władz Zakopanego o podwyżce opłat. Spowodowało to jednak wściekłość mieszkańców okolic zimowej stolicy Polski, którzy dojeżdżają do Zakopanego. Niezadowoleni są również turyści.
Dobre wieści dla kierowców ze wschodniej Polski. Jest zgoda na realizację odcinka A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Na ukończenie całego odcinka do granicy trzeba jeszcze poczekać.
Miesiąc po otwarciu, tunel pod Świną w Świnoujściu zostanie zamknięty. Jak wynika z informacji miasta, w czasie zamknięcia będzie można korzystać z przeprawy Warszów.
Z początkiem lipca w życie weszły ważne zmiany dla kierowców. Ponieważ jednak lekceważą oni nowe zasady, policja zmuszona była wyjechać na drogi - mandaty posypały się jeden za drugim.
Już oficjalnie - za 3 lata w życie wejdą nowe unijne przepisy dotyczące sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Biorąc pod uwagę pozycję Polski pod tym względem, nasz kraj może mieć spory problem.
Nowootwarty tunel na Zakopiance najwyraźniej stał się areną do bicia rekordów prędkości przez niezdyscyplinowanych kierowców. Główny Inspektorat Transportu Drogowego odpowiednio "nagradza" mandatami kierujących, którzy przekraczają prędkość.
Według doniesień medialnych, udziały w spółkach zarządzających Autostradą Wielkopolską mają zostać sprzedane jednemu z francuskich funduszy. Ich łączna wartość ma wynosić 700 mln euro.
Obecnie wydawane prawa jazdy posiadają termin ważności. Są jednak tacy kierowcy, którzy posiadają dokumenty bez wpisanego terminu - i muszą uważać, ponieważ już wkrótce stracą one ważność, jakkolwiek by to nie brzmiało.