Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiana opon. Lepsze opony całoroczne czy zimowe? Ekspert rozwiewa wątpliwości kierowców
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.10.2023 18:00

Zmiana opon. Lepsze opony całoroczne czy zimowe? Ekspert rozwiewa wątpliwości kierowców

Kiedy wymienić opony na zimowe?
HopsonRoad/Wikimedia Commons

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Jesienna pogoda skłania również do przemyśleń na temat innej, ale podobnej zmiany - kiedy konkretnie wymienić opony letnie na zimowe? Część osób woli jeździć na tych pierwszych przez cały rok, jednak rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego zdecydowanie odradza taką praktykę.

Zmiana czasu, zmiana opon

Dłuższy sen podczas nocy z 28 na 29 października podoba się zapewne wielu osobom. Dodatkowa godzina odpoczynku spowodowana cofnięciem zegarów zdarza się bowiem tylko raz do roku.

Zmiana czasu na zimowy powinna jednak sprowokować inny, nie mniej ważny temat - kwestię wymiany opon na zimowe. Wzbudza on sporo dyskusji wśród kierowców. Niektórzy wolą bowiem zaczekać dłużej z założeniem zimówek, inni nie chcą ich zakładać w ogóle.

Wymiana jest zalecana

Do sprawy w wypowiedzi dla serwisu Business Insider odniósł się rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego, Mikołaj Krupiński. Zdecydowanie odradza on używanie opon letnich w warunkach zimowych - są one znacznie gorsze od ich zimowych odpowiedników, zwłaszcza pod względem hamowania.

Według słów Krupińskiego podawanych przez Business Insidera, droga hamowania opon letnich w warunkach zimowych jest dłuższa o 30 proc. od zimówek. Sprawy nie załatwiają również opony całoroczne - mogą być eksploatowane, ale nie nadają się na samochód przemierzający minimum kilkanaście tysięcy kilometrów rocznie poza miastami.

Kiedy wymienić opony?

W takiej sytuacji pojawia się pytanie: kiedy właściwie należy udać się do warsztatu i wymienić opony na zimowe? Według statystyk z ankiet cytowanych przez Business Insidera, większość kierowców wymienia ogumienie w momencie zmiany pory roku. Rzecznik ITS wskazuje jednak, że powinno być zupełnie inaczej.

Słowa Mikołaja Krupińskiego podawane przez serwis Business Insider wskazują, że najlepszym momentem na zmianę są temperatury w okolicach 7 st. Celsjusza. Dobrą wskazówką są również prognozy zapowiadające dalszy spadek temperatur.