BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Opłaty na A4 idą w górę. Od poniedziałku nowe ceny

31 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

W najbliższy poniedziałek zacznie obowiązywać nowy cennik opłat na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem. Więcej zapłacą wszyscy, aczkolwiek przejazdy opłacane automatycznie w dalszym ciągu będą traktowane ulgowo.

Kolejna podwyżka na A4

Z informacji zarządcy, firmy Stalexport Autostrada Małopolska, cytowanej przez Wirtualną Polskę wynika, że samochody osobowe opłacające przejazd aplikacją do videotollingu bądź A4Go będą miały cenę o 2 zł niższą od tradycyjnej formy. Nie oznacza to, że uda im się uniknąć podwyżki.

Jak podaje Wirtualna Polska, wzrost opłat wyniesie między 2 a 6 zł. Pojazdy kategorii 1 zapłacą 15 zł (było 13 zł), zaś 2 i 3 - 27 zł (było 24 zł). Z kolei kategorie 4 i 5 zapłacą 46 zł (było 40 zł), natomiast motocykliści zamiast 6 zł zapłacą 7 zł.

Oznacza to, że płacąc automatycznie za przejazd tym odcinkiem A4, kwota do zapłaty będzie taka sama jak w przypadku płatności tradycyjnych przed podwyżką. Ceny dotyczą punktów poboru opłat w Mysłowicach i w Balicach.

Na A2 również drożej

Jak zauważa Wirtualna Polska, jest to trzecia zmiana cennika w ciągu 15 miesięcy. Poprzednie dwie miały miejsce jeszcze w zeszłym roku kalendarzowym.

Nie tylko na A4 ceny idą do góry. Kilka tygodni temu ceny podniesiono również na autostradzie A2 między Nowym Tomyślem a Koninem - przejazd tym 150 km odcinkiem kosztuje już 28 zł.

Rząd: przejmiemy autostrady, ale wszystkie będą płatne

Ze strony rządu płyną dwie zapowiedzi. Pierwsza dotyczy kwestii koncesji prywatnych spółek zarządzających autostradami - GDDKiA przejmie wszystkie prywatne odcinki po wygaśnięciu koncesji, dzięki czemu według Wirtualnej Polski ceny miałyby spaść.

Drugą zapowiedzią jest jednak wprowadzenie opłat na wszystkich autostradach pod zarządem GDDKiA w Polsce. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany przez Wirtualną Polskę, tłumaczył, że rządu nie stać na utrzymywanie darmowych autostrad w dobrym stanie.

Tagi:

Drogi i autostradyInfrastruktura

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]