Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Była zapowiedź, jest rezultat. Rząd przyjął projekt ustawy o darmowych autostradach
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.05.2023 17:38

Była zapowiedź, jest rezultat. Rząd przyjął projekt ustawy o darmowych autostradach

Punkt poboru opłat na autostradzie
Domena publiczna

Kilka dni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział zniesienie opłat za przejazdy autostradami w kraju. Poczyniono już pierwsze konkretne kroki w tej sprawie - rząd przyjął projekt ustawy dotyczący tej kwestii.

Autostrady będą darmowe

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformowali, że rząd przyjął na środowym posiedzeniu projekt ustawy znoszącej opłaty za przejazd polskimi autostradami. Nowe przepisy mają dotyczyć wyłącznie dróg państwowych.

Plany rządu dotyczące tej ustawy są ambitne. Jak podaje portal Interia.pl, opłaty za przejazd autostradami mają zostać zniesione już za półtora miesiąca, tj. od 1 lipca.

Premier: drogi nie są maszynkami do zarabiania pieniędzy

Jak wynika ze słów premiera Morawieckiego cytowanych przez Interię, autostrady mają służyć ludziom, a nie być “maszynkami do zarabiania pieniędzy”. Zwiększenie dostępności autostrad ma pozytywnie wpłynąć na portfele Polaków oraz na środowisko.

Według słów wypowiedzianych przez Morawieckiego na konferencji prasowej a cytowanych przez Interię, autostrady po zniesieniu opłat przestają być dobrem luksusowym, z którego nie wszyscy mogli skorzystać. Zniesienie opłat ma być również zniesieniem jednej z barier mobilności.

Odcinków koncesjonowanych dotknie inna ustawa

Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany przez Interię powiedział, że przyjęty projekt zniesie opłaty na odcinkach państwowych. Kolejny ma już dotyczyć odcinków koncesjonowanych - ale ma powstać po wynegocjowaniu warunków z koncesjonariuszami.

Dodatkowo, minister zapowiedział rozbudowę niektórych odcinków autostrad. Wspomniał m.in. o dobudowaniu trzeciego pasa na autostradzie A2 na odcinku Warszawa - Stryków oraz A4 Wrocław - Krzyżowa.

Dyskryminacja kolei?

Projekt ustawy budzi niepokój w kręgach związanych z koleją. Jak wynika ze słówa Adriana Furgalskiego, prezesa Zepsołu Doradców Gospodarczych TOR dla Rynku Infrastruktury, działania rządu są wbrew wypowiedziom dot. kolei jako najekologiczniejszego i najbezpieczniejszego środka transportu.

Tego samego dnia co konferencja premiera, jak podaje Rynek Kolejowy, do Sejmu wpłynął projekt ustawy dot. obniżenia stawki VAT do 0 proc. czy zniesienia opłat za korzystanie z infrastruktury pasażerskiego. Według zgłaszającej projekt Koalicji Obywatelskiej, ma on wpłynąć na obniżenie cen biletów kolejowych.