Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kolej

Kolej

Donald Tusk
26.06.2024 18:06 Rząd odsłania karty. Premier ogłosił decyzję ws. budowy CPK

To koniec spekulacji na temat przyszłości CPK. Premier Donald Tusk potwierdził, że lotnisko w Baranowie powstanie. Szef rząd podkreślił jednak, że inwestycja między Łodzią a Warszawą nie wpłynie na zaniedbanie regionalnych lotnisk. – Ten projekt będzie swoistym trójskokiem w nowoczesność – mówił.

pociąg
18.04.2024 16:37 Darmowe bilety na pociąg. Są trzy warunki, trzeba się spieszyć

Podróżujesz pociągiem? Możesz otrzymać bilet na przejazd od Unii Europejskiej całkowicie za darmo. Zwycięzcy otrzymają także specjalną kartę, która pozwala na zniżki na m.in. zakwaterowanie czy wyżywienie. Z akcji może skorzystać aż 35 tys. osób, które spełnią trzy warunki. Warto się śpieszyć – termin na składanie wniosków niedługo mija. 

Pociąg Kolei Małopolskich
08.02.2024 19:41 Marzenie stało się rzeczywistością. Bilety na pociąg za 1 zł, są warunki

Start kolejnych turnusów ferii zimowych jest także doskonałą okazją dla niektórych przewoźników kolejowych do wprowadzenia specjalnych ofert. Od 10 lutego przez dwa tygodnie pociągi będą dostępne prawie za darmo dla dzieci i młodzieży w jednym z województw.

EZT Flirt PKP Intercity
06.12.2023 18:42 PKP likwiduje ulgę na przejazdy pociągami. Czas tylko do końca roku

Kończy się ważność jednej z popularniejszych ulg na bilety dostępnej w PKP Intercity. Można z niej korzystać jedynie do końca roku, jedynie z ważnymi uprawnieniami. Od 1 stycznia nie będzie z niej można korzystać.

Pociąg PKP Intercity w Gdańsku
07.11.2023 14:00 Koniec z popularną zniżką na kolei. Podano ostateczny termin

Wielkimi krokami nadchodzi koniec jednej z popularniejszych ulg na bilety dostępnej w PKP Intercity. Bardzo prawdopodobne jest, że ruch ten spowoduje odpływ części pasażerów z pociągów. Pojawił się również ostateczny termin wprowadzenia tej zmiany.

Pociąg Polregio w Gdańsku
26.09.2023 18:15 Niepokojące informacje od kolejarzy. Wiele pociągów nie wyruszy w drogę

Na początku października może dojść do poważnych utrudnień w ruchu pociągów. Związkowcy z Polregio zapowiadają, że tego dnia będą prowadzić strajk. Wiele połączeń będzie odwołanych, a co gorsza - nie podano terminu zakończenia strajku.

Kim Dzong Un
12.09.2023 16:26 Złoty pociąg Kim Dzong Una. Porównanie ze zwykłymi składami przeraża

Podróż Kim Dzong Una do Rosji nie odbyła się samolotem. Tym razem przywódca Korei Północnej udał się na spotkanie z Władimirem Putinem swoim prywatnym pociągiem. Jego wyposażenie jest luksusowe - a w porównaniu z pociągami, z których korzystają zwykli mieszkańcy Korei Północnej, kontrast jest przerażający.

Dworzec w Berlinie
09.09.2023 18:22 Paraliż na niemieckiej kolei. Sabotażyści w akcji, jest oficjalna deklaracja

Niemiecka kolej mierzy się z potężnymi utrudnieniami. W wyniku podpalenia został zawieszony ruch dalekobieżny na dwóch liniach wychodzących z Hamburga. Oficjalnie wiadomo, że jest to sabotaż - pojawiło się bowiem specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Pociąg Magrail
07.09.2023 14:34 Chcą zmienić kolej. Polska firma pracuje nad pociągiem magnetycznym

Wśród wielu pomysłów na odmienienie kolei na świecie pojawił się również pewien projekt z Polski. I chociaż jest to pociąg magnetyczny, tak nie do końca jest to klasyczny maglev.

Pociągi na stacji Szczecin Główny
26.08.2023 16:03 Alarm na Pomorzu Zachodnim. Zatrzymane pociągi, w radiu hymn Rosji

W piątkowy wieczór w województwie zachodniopomorskim doszło do uruchomienia sygnału Radiostop przez nieznanych sprawców. W efekcie doszło do zatrzymania i opóźnień kilkunastu pociągów. Na kolejowych częstotliwościach radiowych miał być również nadawany hymn Rosji.

Pendolino
11.07.2023 18:19 Pijany zasnął na torach. Przejechało nad nim Pendolino. Polak przeżył i ma się dobrze

Do bardzo nietypowej sytuacji doszło w zeszłym tygodniu na linii kolejowej nr 9. Pewien mężczyzna postanowił zdrzemnąć się w środku dnia między szynami toru w kierunku Gdańska, po czym przejechało nad nim rozpędzone Pendolino.

Punkt poboru opłat na autostradzie
17.05.2023 17:38 Była zapowiedź, jest rezultat. Rząd przyjął projekt ustawy o darmowych autostradach

Kilka dni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział zniesienie opłat za przejazdy autostradami w kraju. Poczyniono już pierwsze konkretne kroki w tej sprawie - rząd przyjął projekt ustawy dotyczący tej kwestii.

Pociąg Deutsche Bahn
11.05.2023 20:53 Wielki strajk w Niemczech. Będą poważne utrudnienia, również w Polsce

Od przyszłej niedzieli szykują się spore utrudnienia w Niemczech. Tamtejsi kolejarze będą od tego dnia prowadzili strajk. Potrwa on do wtorku, ale całkowicie sparaliżuje ruch pociągów w kraju.

Flaga Państwowa RP
27.03.2023 09:25 Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku

Booksy, ZnanyLekarz i Brainly to tylko niektóre z polskich startupów, które okazały ogromnym sukcesem. Teraz przyszła kolej na SP Tech Solutions, firmę z Torunia, czytamy na stronie spidersweb.pl.

polska flaga-biznesinfo
26.01.2023 08:27 Ważne plany polskiego przewoźnika. PKP Intercity zapowiada program lojalnościowy

Podróżujący PKP Intercity zyskają w przyszłości możliwość zniżek na przejazdy i wymiany zdobytych punktów na nagrody rzeczowe. Członek zarządu spółki Tomasz Gontarz przekazał na łamach PAP, że polski przewoźnik zamierza wprowadzić program lojalnościowy.

pociąg
16.01.2023 16:30 Będą kontrole stanu technicznego pociągów. Przyczyną ferie

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra ogłosił rozpoczęcie programu kontroli stanu technicznego pociągów w kraju. Ma on potrwać do końca ferii.Zwykle takie akcje przeprowadzane są przez Inspekcję Transportu Drogowego i dotyczą pojazdów drogowych. Jak się okazuje, Urząd Transportu Kolejowego również działa w takim kontekście na kolei.

PKP dotyczy milionów
12.01.2023 18:14 Minister Adamczyk tłumaczy podwyżki cen biletów. W tle dyskusja o konkurencji

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, odpowiadał na pytania posłów dotyczące podwyżek cen biletów PKP Intercity. Jako przyczynę wymienił “putinflację”. Jednakże stowarzyszenie prywatnych przewoźników kolejowych AllRail ma inne zdanie.Andrzej Adamczyk na czwartkowym posiedzeniu Sejmu zaprzeczył twierdzeniom opozycji, że rząd nie wspiera pasażerów kolejowych. Jak cytuje jego wypowiedź portal money.pl, dotacja dla kolei w tym roku to 1,3 mld zł.

koleje rosyjskie
12.01.2023 16:27 Rosyjskie kolejowe kombinowanie. Z kartą podarunkową na południe kraju

Pomimo wojny na Ukrainie, koleje w Rosji próbują funkcjonować jak gdyby nic się nie działo. RŻD, narodowy przewoźnik Federacji Rosyjskiej, ogłosił wprowadzenie kart podarunkowych na przejazdy na południe kraju. Rosja chce zapewne ukryć drożejące koszty transportu kolejowego przed swoimi obywatelami. Według informacji rosyjskiego portalu 1Prajm, karty podarunkowe uprawniają do dwóch podróży tam i z powrotem. Mogą one mieć miejsce w różnych terminach - wszystko zależy od pasażera.Co rzekomo jest najważniejsze, ceny kart są niezależne od cen biletów w dniu wyjazdu. Oferta, która dotąd obowiązywała w pociągach z Moskwy do Petersburga, została rozszerzona na trasy prowadzące z Moskwy na Kaukaz.

PKP duże zmiany
11.01.2023 17:31 Kłótnie o podwyżki cen biletów w PKP Intercity. Jest drożej, ale lepiej niż w Niemczech

W środę weszły w życie zmiany w taryfie biletowej PKP Intercity. Roznieciło to na nowo dyskusję o sensie takiego kroku, zaś jednym ze sztandarowych przykładów, iż “da się inaczej” ma być niemiecki bilet za 49 euro. Tyle, że nie jest to do końca prawdą.Zgodnie z ogłoszonymi tydzień temu zmianami, w środę 11 stycznia zaczęły obowiązywać nowe ceny biletów PKP Intercity. Jak podaje Rynek Kolejowy, za przejazd pociągami Express Intercity Premium z Warszawy do Krakowa lub Gdańska w drugiej klasie trzeba zapłacić 199 złotych.

pkp
06.01.2023 16:29 Będą nowe połączenia kolejowe na Górnym Śląsku

Zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii samorządy podpisały w grudniu umowy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi na realizację projektów przyjętych do programu Kolej+. Pierwsze przetargi już ruszyły.PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na zaprojektowanie alternatywnego połączenia kolejowego Tychów z Katowicami Ligotą przez Katowice Murcki, tj. linią kolejową 142. Jest to pierwsze postępowanie dla zgłoszonych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię projektów do programu Kolej+.Łącznie zakwalifikowane projekty przywrócą blisko 100 km torów na Górnym Śląsku. Jak informuje Rynek Kolejowy, w ramach programu Kolej+ pociągi mają też wrócić do Jastrzębia Zdroju, największego miasta w Polsce, do którego pociągi pasażerskie nie dojeżdżają.

PKP wprowadza nowy rozkład jazdy
04.01.2023 16:02 Drożeją bilety kolejowe. Przyczyną koszty energii

W środę PKP Intercity ogłosiło zmiany, jakie niedługo zostaną wprowadzone w cenach biletów kolejowych. Podwyżki wynoszą ponad 10 proc. i obejmą wszystkie pociągi spółki. Przewoźnik tłumaczy, że przyczyną są koszty działalności.Nowe ceny, według informacji Rynku Kolejowego, mają obowiązywać od 11 stycznia 2023 r. Zostały zatem ogłoszone zaledwie na tydzień przed zmianą.PKP Intercity uruchamia trzy kategorie cenowe pociągów. Najtańsze są TLK (obsługiwane taborem przed modernizacją) i Intercity (zmodernizowane składy oraz elektryczne zespoły trakcyjne). Wyższe półki to Express Intercity (ekspresowe składy wagonowe) oraz Express Intercity Premium, obsługiwane elektrycznymi zespołami trakcyjnymi ED250 Pendolino.

Pod Koszalinem prawie zderzyły się czołowo dwa pociągi pasażerskie PKP
01.01.2023 15:18 Eksperckie perspektywy kolejowe na 2023 rok. Kolorowo nie będzie

Kolej+, poziom bezpieczeństwa, przywracanie linii kolejowych zamkniętych przed laty czy rozwój konkurencji w przewozach pasażerskich - takie perspektywy roztaczane są na 2023 rok. Jednak nie do wszystkiego należy podchodzić z nadmiernym optymizmem.W 2023 roku podpisaniem umów na zaprojektowanie linii ma rozpocząć się program Kolej+. Według deklaracji narodowego zarządcy infrastruktury, PKP Polskich Linii Kolejowych, będzie to krok umożliwiający do realizacji przedsięwzięć zgłoszonych do programu.Jak mówi BiznesInfo Bartosz Jakubowski, autor podcastu “Węzeł przesiadkowy” oraz książki “Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami”, do rozpoczęcia samych prac droga jest jeszcze długa. - Jest to perspektywa co najmniej półtora roku w przypadku robót modernizacyjnych i minimum trzech lat jeżeli mowa jest o nowych liniach kolejowych - powiedział.