Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Koniec z popularną zniżką na kolei. Podano ostateczny termin
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.11.2023 14:00

Koniec z popularną zniżką na kolei. Podano ostateczny termin

Pociąg PKP Intercity w Gdańsku
Andrzej Otrębski/Wikimedia Commons

Wielkimi krokami nadchodzi koniec jednej z popularniejszych ulg na bilety dostępnej w PKP Intercity. Bardzo prawdopodobne jest, że ruch ten spowoduje odpływ części pasażerów z pociągów. Pojawił się również ostateczny termin wprowadzenia tej zmiany.

Koniec popularnej ulgi na kolei

Ulgę dla honorowych krwiodawców w wysokości 33 proc. wprowadzono w PKP Intercity w styczniu 2021 roku. Jak pisał w lipcu portal Rynek Kolejowy, jej wprowadzenie w środku pandemii miało być zachętą dla Polaków, aby oddawali krew i osocze w centrach krwiodawstwa.

Teraz jednak ulga zostanie wycofana z oferty narodowego przewoźnika dalekobieżnego. Jak podaje serwis o2.pl, już z końcem czerwca zakończono wydawanie zaświadczeń poświadczających uprawnienie do korzystania z tejże ulgi.

Pasażerowie nie będą zadowoleni

Taki ruch nie do końca podoba się części pasażerów PKP Intercity. Według portalu o2.pl, jeden z nich, będący honorowym dawcą krwi, w liście do redakcji Gazety Pomorskiej wskazał, że przesiadł się z samochodu na pociąg właśnie z powodu dostępnej ulgi - dzięki niej, podróż była tańsza niż w przypadku samochodu.

Teraz jednak likwidacja ulgi oznacza powrót “do starych czasów”. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego - w lipcu serwis Rynek Kolejowy wskazywał, że większość przewoźników regionalnych (jak np. Koleje Mazowieckie) wycofała ulgę dla dawców krwi z początkiem lipca.

Jest ostateczny termin

O powodach likwidacji ulgi 33 proc. powiedział Gazecie Pomorskiej rzecznik PKP Intercity, Cezary Nowak. Specjalna oferta dla honorowych dawców krwi nie będzie już dostępna ze względu na odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

Jak wynika z informacji serwisu o2.pl, ostatnim dniem obowiązywania ulgi będzie 30 grudnia 2023 roku. Oznacza to, że w Sylwestra honorowi dawcy krwi nie będą już mogli skorzystać z tańszych biletów na pociągi TLK, IC (obie klasy), EIC oraz EIP (tylko 2 klasa).