Pkp

Pociąg PKP Intercity w Gdańsku
07.11.2023 14:00 Koniec z popularną zniżką na kolei. Podano ostateczny termin

Wielkimi krokami nadchodzi koniec jednej z popularniejszych ulg na bilety dostępnej w PKP Intercity. Bardzo prawdopodobne jest, że ruch ten spowoduje odpływ części pasażerów z pociągów. Pojawił się również ostateczny termin wprowadzenia tej zmiany.

Stacja w Kcyni z budynkiem z mieszkaniem na sprzedaż
06.11.2023 14:47 PKP sprzedaje mieszkania. Ceny nieźle zaskakują

Polskie Koleje Państwowe zdecydowały się wystawić na sprzedaż kilka mieszkań kolejowych. Większość z nich jest zlokalizowana przy stacjach kolejowych. Ich ceny są jednak zaskakujące nawet dla starych znawców tematu.

wnętrze pociągu
13.10.2023 11:44 Kosztowna inwestycja PKP, cena zwala z nóg. Tłumaczenia spółki zaskakują

PKP Intercity wymieni wykładziny w pociągach. Zaskakuje koszt tej inwestycji. 

pociąg
08.09.2023 13:25 PKP Intercity zapowiada nowe urządzenia w pociągach

PKP ma nowy pomysł, jak zachęcić podróżnych. Przewoźnik szuka firmy do obsługi automatów do napojów i przekąsek, które zostaną zamontowane w pociągach. Planuje sfinalizować przetarg do końca roku.

pociąg
31.08.2023 13:22 Pozytywne zaskoczenie dla podróżujących koleją. PKP Intercity obniża ceny biletów

Podróżujący pociągami PKP Intercity mają powód do zadowolenia. Przewoźnik zapowiedział, że obniży ceny biletów na wybranych trasach. Mają one zachęcić kolejnych pasażerów. 

pociąg intercity
08.08.2023 13:26 Od września podróże pociągiem mają być jeszcze szybsze. PKP IC zaoferuje krótsze czasy przejazdu na kilku ważnych trasach

Od 3 września nastąpi korekta rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity. Podróżni szybciej dostaną się z Krakowa do Gdańska i z Warszawy do Wrocławia. Pojawią się także nowe połączenia IC.

PKP Intercity
02.06.2023 08:46 PKP Intercity przygotowuje nowość dla pasażerów. Możliwe tańsze bilety

 Wiceprezes spółki PKP Intercity przekazał, że niedługo spółka ogłosi przetarg na wykonawcę programu lojalnościowego. W założeniu pasażerowie mogliby zbierać punkty dzięki którym otrzymywaliby m.in. upusty przy zakupie biletów. 

mieszkania-bloki-nieruchomości
08.04.2023 20:14 PKP sprzedaje nieruchomości, setki ofert do wyboru. „Ceny mieszkań są naprawdę konkurencyjne”

Nieruchomości sprzedawane przez PKP S.A. są w większości własnością Skarbu Państwa, a PKP przysługuje prawo do użytkowania wieczystego. Mieszkania i działki są sprzedawane w trybie przetargów publicznych otwartych, stąd też każdy może wziąć w nich udział. Co roku PKP sprzedaje ok. 400 nieruchomości o łącznej wartości ok. 70-80 mln zł – informuje portalsamorzadowy.pl.

Pendolino w Gdańsku
01.04.2023 16:06 Jutro lepiej przejedź się Pendolino. Dostaniesz papieską kremówkę, wcale nie żartujemy

Można pomyśleć, że jest to kolejny primaaprilisowy żart, i to - nomen omen - niesmaczny. Jednakże to prawda: 2 kwietnia PKP Intercity zamierza serwować kremówki na pokładzie Pendolino.

Pociąg-PKP-pasażer-biznesinfo
07.02.2023 14:23 PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Z dniem 1 marca ceny biletów PKP Intercity wrócą do stawek obowiązujących na początku stycznia. Spółka informuje, że rezygnacja z podwyżek jest podyktowana dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz zwiększeniem rekompensaty na 2023 rok z tytułu świadczenia usług publicznych.

Dworzec-PKP-pociąg-pesa-biznesinfo
06.02.2023 21:45 Tańsze bilety na pociąg już w tym miesiącu. Premier zapowiada obniżki cen

W ostatnich miesiącach taryfikator biletów PKP był przedmiotem burzliwych rozmów. Osoby korzystające z tego środka transportu odczuły znaczne podwyżki, które w dłuższej perspektywie czasu mogły poważnie nadwyrężyć ich portfel. Jednak ostatnie słowa szefa rządu zapowiadają zmianę na lepsze.Na konferencji, która odbyła się 6 lutego, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie cen biletów.W czasie konferencji w woj. Śląskim, premier został zapytany o obniżenie cen biletów PKP. Szef rządu ocenił, że decyzja powinna zapaść już w tym tygodniu i chciałby, żeby ceny w niedługim czasie wróciły do stanu z 2022 r. - podaje „Business Insider”.

pendolino
30.01.2023 18:47 Podróż pociągiem będzie tańsza. Już wkrótce ceny biletów zostaną obniżone

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przekaże PKP dodatkowe środki z budżetu państwa na pokrycie wzrostu kosztów energii. Dzięki temu zastrzykowi gotówki, ceny biletów w ciągu najbliższych dwóch tygodni zostaną obniżone.

Dworzec-PKP-pociąg-pesa-biznesinfo
29.01.2023 08:51 600 km do pracy i z powrotem. Pani Agnieszka mieszka w Bydgoszczy, a jest urzędnikiem w Warszawie

Pani Agnieszka jest urzędnikiem w Warszawie. By znaleźć się w pracy, musi wyjechać ok. godz. 4:00 i pokonać ponad 300 km. Potem pozostaje jej już tylko wrócić do domu w Bydgoszczy. W efekcie kilka razy w tygodniu kobieta przemierza 600 km z powodu pracy. Jej historię opisał portal Wirtualna Polska.

PKP Cargo
24.01.2023 20:01 Pracownicy PKP Cargo dostaną podwyżki. Spółka porozumiała się ze związkowcami

Prezes podkreślił, że dzięki porozumieniu zostanie zapewniony spokój społeczny w przedsiębiorstwie, co wpłynie pozytywnie na realizację zadań przewozowych wynikających z umów z klientami.Szacowany przez spółkę koszt podwyżek wyniesie ok. 166 mln zł. Związkowcy domagali się podwyżek w wysokości 600 zł. Spółka przekazała, że podwyżki uzgodnione w porozumieniu wyczerpują postulaty Strony Społecznej dotyczące wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku i tym samym skutkują zakończeniem sporu zbiorowego w PKP CARGO S.A. wszczętego w 2022 roku."W toku mediacji w ramach procedury rozwiązywania sporu zbiorowego o wdrożenie systemowej podwyżki wynagrodzeń, toczącego się pomiędzy Spółką a Organizacjami Związkowymi będącymi stroną Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zatrudnionych przez Zakłady PKP Cargo SA zostało podpisane porozumienie, które zakłada przyznanie pracownikom spółki podwyżki wynagrodzenia z dniem 1 stycznia 2023 r." – poinformowała spółka.- Cieszę się, że Zarządowi i stronie społecznej udało się osiągnąć porozumienie płacowe i tym samym zakończyć spór zbiorowy w naszej spółce – mówi Dariusz Seliga, prezes PKP CARGO S.A. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. PKP Cargo poinformowała w komunikacie, że zakończyły się negocjacje ze związkowcami oraz strony doszły do porozumienia w sprawie podwyżki płac.

czeski pociąg
07.12.2022 18:35 Czeska kolej ma problem. A mają być wzorem dla Polski

Bardzo często w dyskusjach na temat monopolu PKP Intercity w przewozach dalekobieżnych, czeska kolej stawiana jest za wzór. Tam bowiem, w przeciwieństwie do Polski, linie lokalne przetrwały upadek komunizmu, a konkurencja z narodowym przewoźnikiem kwitnie. Jak się jednak okazuje, nie wszystko złoto co się świeci.České drahy, narodowy przewoźnik w Republice Czeskiej, poinformował dzisiaj o likwidacji od nowego rozkładu pociągu pospiesznego “Hukvaldy” jeżdżącego między Ołomuńcem a Boguminem. Pozwalał on na dotarcie do Ostrawy bez przesiadek przed godziną 8 rano.Jak powiedział rzecznik ČD Petr Šťáhlavský w rozmowie z portalem zdopravy.cz, jest to rezultat adaptacji przewoźnika do warunków przewozowych na linii. Tymi są zmiana popytu oraz ekonomia.

PKP podróżowanie pociągami
25.11.2022 17:29 Odszkodowanie za opóźniony pociąg. Tłumaczymy, kiedy możemy oczekiwać rekompensaty od przewoźnika

Najbardziej rozpowszechnionym stereotypem o polskiej kolei jest ten dotyczący opóźnień pociągów w naszym kraju. Jednakże pomimo narzekań, raczej mało kto wie, że można dochodzić odszkodowania oraz zwrotu kosztów biletu od przewoźnika.Sytuacja przykładowa: przychodzimy na stację, mamy uprzednio kupiony bilet na pociąg, ale okazuje się, że jest opóźniony o 60 minut. Gdy już się pogodzimy z tym, że do celu dojedziemy później, z głośników płynie informacja, że pociąg zwiększył je do 125, czeka nas zatem dłuższy pobyt na stacji. Co zrobić?Już w momencie, gdy opóźnienie pociągu przekroczyło 60 minut - nawet jeżeli nie było nas wtedy na stacji - zyskaliśmy pewne możliwości. Możemy ubiegać się o zwrot kosztów biletu, rekompensatę oraz odszkodowanie.

pociąg bullet train
23.11.2022 16:21 Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Umowa na zaprojektowanie odcinka kolei dużych prędkości została właśnie podpisana. Poinformowała o tym spółka Centralny Port Komunikacyjny.Mowa o odcinku między Warszawą, a Łodzią. Jego długość to 140 kilometrów.- Spółka CPK podpisała umowy na zaprojektowanie linii, która jest pierwszym elementem nowej sieci kolejowej, a zarazem pierwszym fragmentem kolei dużych prędkości w Polsce –podał CPK.

złodzieje węgla
18.10.2022 21:38 Próbowali ukraść węgiel z wagonów kolejowych. Chcieli go zabrać w 34 reklamówkach

Dwóch mężczyzn, którzy musieli bardzo odczuć kryzys węglowy, postanowiło rozwiązać ten problem, zaopatrując się w węgiel z wagonów kolejowych. Problem w tym, że nie mieli zamiaru za niego zapłacić.

pociąg
07.10.2022 11:51 PKP Intercity oferuje tanie bilety na przejazdy. Promocja potrwa dwa miesiące

Spółka PKP Intercity proponuje pasażerom milion tanich biletów. Promocja na przejazdy będzie obowiązywać do 30 listopada.

Marek BAZAK/East News
22.03.2022 09:24 PKP zatwierdziło ogromne zmiany. Będzie nowy system rezerwacji biletów

PKP przejdzie diametralną zmianę. W planach jest wdrożenie nowego systemu rezerwacji biletów. Aktualnie działający “Kurs 90” jest przestarzały i nie spełnia oczekiwań klientów, którzy uskarżają się na notoryczne awarie i ograniczoną funkcjonalność.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki system zamierza wdrożyć PKPKto go sfinansuje i kiedy ma zostać wprowadzony Od czego rozpocznie się cyfrowa rewolucja

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 PKP Cargo zapowiada utworzenie nowej fabryki wagonów

„List intencyjny będzie tworzyć wartość dodaną dla nas w Polsce, czyli będziemy zwiększać produkcję wagonów towarowych na rynek polski, zatrudniając polskich pracowników” – mówił Bogdan Leśniański, wiceprezes Wagonów Świdnica.PKP Cargo jako partner logistyczny chce się rozwijać w obszarze intermodalnym. Spółka planuje w tym zakresie ekspansję w Europie na szlakach północ-południe, jak również wschód-zachód. Stąd decyzja o zakupie przewoźnika słoweńskiego Primol-Rail w grudniu ubiegłego roku.W najbliższym czasie ma zostać sporządzony biznesplan nowego projektu. Natomiast umowa inwestycyjna, która określi precyzyjnie zasady współpracy, ma być podpisana do końca 2019 roku.Celem przedsięwzięcia jest odbudowanie zdolności produkcyjnych wagonów towarowych oraz stworzenie zakładu, który będzie produkował i naprawiał wagony na potrzeby PKP Cargo.„Podpisany list ma wymiar biznesowy, bo mówimy o pewnym elemencie optymalizacji kosztów w obszarze przewozowym” – powiedział Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo S.A. Jak podkreślił, do inicjatywy przyłącza się partner branżowy Wagony Świdnica, które są częścią międzynarodowej Grupy Greenbrier, znanego producenta taboru kolejowego. Tym samym nowa fabryka uzyska dostęp do nowoczesnego know-how.Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP„Potencjał wymiany handlowej pomiędzy Europą Zachodnią, Niemcami a Polską jest bardzo duży. Ten potencjał oceniamy na ponad 650 pociągów dziennie – mówił Czesław Warsewicz. – Osiągnięcie 1 proc. tej liczby w pierwszym etapie, a 10 proc. docelowo, oznaczać będzie dziesiątki pociągów, które mogłyby być obsługiwane przez nas i mogłyby odciążyć drogi. Faktem stałoby się hasło +Tiry na tory+” – dodał prezes PKP Cargo.„Dzisiaj jesteśmy zainteresowani, aby dokonywać kolejnych akwizycji w tym obszarze intermodalnym, w obszarze korytarzy północ-południe, wschód-zachód” – deklarował Czesław Warsewicz. Jak powiedział, drugim kierunkiem działań spółki jest poprawa oferty i przygotowanie nowej w obszarze działalności czeskiego przewoźnika AWT, PKP Cargo oraz PKP Cargo Connect.Wstępne plany zakładają, że fabryka mogłaby być uruchomiona w nieczynnym zakładzie w Gniewczynie na Podkarpaciu, gdzie kilka lat temu ustała produkcja taboru kolejowego. Pod uwagę mogą być brane również inne lokalizacje, które pozwolą na dość szybkie uruchomienie linii montażowych już w 2020 roku.Wcześniej w kwietniu tego roku PKP Cargo S.A. podpisało list intencyjny z Duisburger Hafen AG, operatorem największego portu rzecznego w Europie. Prawdopodobnie już we wrześniu będzie pierwszy pilotaż uruchomienia połączenia Duisburg-Poznań, a potem kolejne – na trasach do Wrocławia, Warszawy, Trakiszek, a także do Kowna i Małaszewicz.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Będą kary za spóźnienia pociągów. Kolejarze ostro krytykują projekt

PKP od lat świadczy Polakom usługi przewozowe swoimi pociągami. Wokół nich narosła już cała masa mitów, szczególnie tych dotyczących spóźnialstwa polskiego przewoźnika. Ale nie tylko PKP ma problemy z czasowym przyjazdem na perony. Ze strony innych linii kolejowych też przecież możemy spodziewać się niemałych opóźnień. Dlatego cały problem Ministerstwo Finansów chciało rozwiązać jednym projektem.Ten zakłada nałożenie kar finansowych na tych przewoźników, którzy nie wyrabiają się na czas. Każde spóźnienie, a te liczone są od przekroczenia planowego czasu przyjazdu o 6 minut, miałoby być karane finansowo. Oczywiście spod tego prawa wyciągnięte by były przypadki takie, jak wypadek na torowisku, przejście pieszych przez drogę pociągów, czy zakorkowanie torów przez auta.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:09 4-latka pogryziona w Pendolino. Przewoźnik nie zapewnił żadnej pomocy

Jako pierwsze o sprawie poinformowało Radio ZET. Sytuacja miała miejsce podczas kursu we wtorek, w późnych godzinach wieczornych. Czteroosobowa rodzina z rocznym i czteroletnim dzieckiem podróżowała pociągiem Pendolino PKP Intercity Premium z Krakowa do Gdyni. Pasażerowie zostali pogryzieni przez pluskwy. Najmocniej ucierpiała czteroletnia dziewczynka.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:07 PKP wprowadza rewolucję w rezerwacjach. Klienci czekali na to od lat

PKP Intercity długo nie ułatwiało życia swoim klientom. Wybieranie miejsc w pociągach było nieprzejrzyste - wynika to z rozłożenia numeracji siedzień w wagonach. Dla przykładu miejsce nr 75 jest obok miejsca nr 77, a fotel nr 57 przed nr 44 - miejsca są dosyć dziwnie rozłożone.

  • 1
  • 2