Zbliżające się wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu historycznym stało się pretekstem do nietypowej akcji jednej z największych spółek państwowych. Nietrudno zauważyć, że w tym roku symbolika i historia łączą się z bardzo konkretnymi korzyściami dla pasażerów. Co przygotowano z tej okazji?
Wreszcie doczekaliśmy się decyzji, na którą pasażerowie czekali od lat — PKP podjęło działania, które umożliwią powrót wygasłego w 2011 roku połączenia kolejowego. To długo wyczekiwana wiadomość zarówno dla turystów, jak i kuracjuszy, którzy dotąd musieli korzystać z alternatywnych środków transportu, by dotrzeć do jednego z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Kiedy dokładnie pojadą tędy pociągi?
Ministerstwo infrastruktury i samo PKP od dłuższego czasu toczyło nieuzewnętrzniony bój ze skargami mieszkańców z wielu stron kraju. Już od maja 2025 zmieniają się przepisy wskutek nowelizacji rozporządzenia ws. ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji. Wprowadzone zmiany mają poprawić funkcjonowanie przewoźników. Co dokładnie zauważymy na torach?
Wielkanoc i majówka sprzyjają podróżom po całym kraju — podczas świąt odwiedzamy najbliższych, a potem w maju hucznie odpalamy grilla ze znajomymi. Polskie Koleje Pociągowe wychodzą naprzeciw pasażerom, którzy w tym czasie będą potrzebować ich usług. Podróżujący będą mieli szansę skorzystać z wielu zniżek — nie tylko tych dobrze znanych.
Polacy wybierają różne środki transportu, jeśli chodzi o dotarcie na wakacje. Niektórzy nie wyobrażają sobie innego sposobu, jak dotarcie na miejsce samochodem, jednak sprawdza się to tylko w bliższych kierunkach. Zwłaszcza wakacje organizowane przez biuro podróży wiążą się z podróżą samolotem. Natomiast część turystów lubi przemieszczać się pociągiem. Być może już niedługo dojadą nim nawet do zagranicznego wakacyjnego raju.
Polskie Linie Kolejowe poinformowały o otwarciu dwóch nowych przystanków, inwestycji finansowanych krzyżowo z samorządem, rządem i samym PKP. Mimo fatalnych danych przepustowych z lotniska w Radomiu kolejne pieniądze zasilą wątpliwą inwestycję, unaoczniając jako żywo ekonomiczno-zarządczą teorię o martwym koniu.
Polskie Koleje Pociągowe wystosowały do podróżnych ważny komunikat, związany z funkcjonowaniem kursowania pociągów podczas zmiany czasu. W tym momencie w trasie będzie 12 pojazdów. Wyjaśniono, w jaki sposób pasażerowie odczują zmiany i na jakie okoliczności muszą się przygotować.
Od kilku lat rośnie zainteresowanie czeskich turystów wyjazdami do Polski, ale to, co dzieje się tej wiosny, przerosło wszelkie oczekiwania. Nowe połączenie kolejowe między Czechami a polskim wybrzeżem sprawiło, że nad Bałtykiem pojawiły się prawdziwe tłumy. Liczba rezerwacji w hotelach i pensjonatach wzrosła nawet o kilkadziesiąt procent, a przewoźnicy nie nadążają z dostawianiem dodatkowych wagonów. Skąd tak ogromne zainteresowanie i dlaczego Czesi porzucili Chorwację na rzecz polskich plaż?
Seniorzy mają szansę korzystać z wielu ulg finansowych, w tym również na tańsze bilety na pociąg. Warto pamiętać, że aby móc skorzystać z udogodnienia należy posiadać nie tylko legitymację emeryta-rencisty, ale także specjalne zaświadczenie. Wiadomo, jak uzyskać taki dokument, aby móc zawsze cieszyć się zniżkami.
To świetna informacja dla wszystkich pasażerów korzystających z usług PKP Intercity. Wprowadzone zostanie wiele udogodnień, które mogą znacząco poprawić komfort podróżowania pociągami zarówno w kraju, jak i międzynarodowo. Zmiany dotyczą między innymi rezerwacji i sprzedaży biletów. Co warto wiedzieć?
Rząd przygotowuje się do dużych zmian w systemie zniżek oraz wprowadzenie nowego, ułatwiającego podróże biletu. Choć zmiany mają na celu uproszczenie systemu, mogą budzić wątpliwości. Co i kiedy zmieni się w biletach PKP?
Od jakiegoś czasu podróżni, którzy wybierają transport kolejowy, doświadczają szeregu trudności. Zarząd PKP Intercity tłumaczy się z zaistniałej sytuacji i wskazuje, z czego ona wynika. Wygląda na to, że to wyjątkowo trudny czas dla branży, a kłopoty szybko się nie skończą.
Możliwość szybszego poruszania się pociągami, to coś, o czym marzą nie tylko turyści, ale i mieszkańcy korzystający z nich jako codzienne środki transportu. W Polsce wciąż korzystanie z usług PKP nie jest bezproblemowe. Duże spóźnienia i awarie niestety zdarzają się stosunkowo często. Teraz instytucja zapowiada zdecydowany krok. Być może będzie on początkiem wielkich rewolucji.
PKP Polskie Linie Kolejowe planują modernizację stacji kolejowych w całym kraju. Jedna z zaplanowanych zmian może wywołać spore kontrowersje wśród pasażerów. O jakim elemencie mowa? Szczegóły poniżej
Pasażerowie PKP nie mogą kupować biletów drogą elektroniczną. O awarii przewoźnik poinformował w mediach społecznościowych. Jak poinformowano, prace nad usunięciem awarii wciąć trwają. Za jej spowodowaniem mają natomiast stać „czynniki zewnętrzne”.
W miarę jak polski przewoźnik kolejowy realizuje kolejne zakupy w taborze, będzie rezygnował z kultowej już kategorii pociągów. Ten proces postępuje, spółka PKP Intercity przekazała jego najnowszy status, tym samym podając daty graniczne. Koniec ery coraz bliżej.
Wielogodzinne opóźnienia i odwołane pociągi to zmora wielu pasażerów, którzy regularnie podróżują koleją. Najtrudniejsza sytuacja w PKP bywa zimą, zwłaszcza przy dużych mrozach i opadach śniegu. Nie wszyscy podróżni wiedzą, że w niektórych sytuacjach PKP może oddać im pieniądze za bilet. Podpowiadamy, jak upomnieć się o zwrot.
Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. To świetna okazja, aby spotkać się z seniorami rodu, nawet kiedy codzienne obowiązki mocno utrudniają to na co dzień. W tym celu Polregio przygotowało świetną ofertę. Bilety kolejowe można kupić ze zniżką i uwaga, obowiązuje ona nie tylko babcie i dziadków.
Pasażerowie PKP Intercity zyskali właśnie dostęp do większej liczby połączeń oraz szybszych tras na wielu odcinkach w Polsce i za granicą. Zmiany obejmują nowe relacje, większą częstotliwość kursów i inwestycje w infrastrukturę. Sprawdźcie, gdzie można teraz dojechać pociągiem.
Poznaliśmy plany na rozwój infrastruktury kolejowej na nadchodzący rok. W przetargach rozdysponowana zostanie rekordowa kwota, która przełoży się na budowę nowych linii, modernizację już wykorzystywanych i przebudowę dworców. Kolej ma być przez to szybsza, a czasy przejazdów w całym kraju krótsze.
Trwają intensywne prace nad realizacją strategicznej inwestycji, która ma połączyć stację kolejową Modlin z Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin. Już w 2026 roku ogłoszony zostanie przetarg, a budowa ruszy rok później.
„Kolej na zmiany” – to hasło, którym PKP PLK S.A. podpisuje procesy, jakie w instytucji powinny były zajść już dawno, a które zachodzą dopiero teraz. Polska kolej stara się nadążyć za współczesnością i obiecuje pasażerom zupełnie nowe doznania płynące z korzystania z nowej platformy. Co i jak oferują w aktualizacji Portalu Pasażera?
14 listopada PKP Intercity oferuje specjalną promocję, umożliwiającą podróż pociągami przewoźnika za symboliczne 1 zł. Choć to wyjątkowo atrakcyjna propozycja, nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Na nadchodzący, drugi w listopadzie długi weekend, PKP Intercity przygotowuje się do obsłużenia zwiększonej liczby podróżnych. Tłumy spodziewane na polskich dworcach wymagają specjalnych rozwiązań. Dlatego przewoźnik zaplanował szereg działań, które mają odpowiedzieć na potrzeby rozładowania ruchu, w wielu miastach Polski pojawi się m.in. spore zaplecze.
Październik dobiegł końca, a wraz z nim fala zwolnień u największego przewoźnika kolejowego w Polsce. Finalnie pracę straciło dokładnie 3665 osób — i to jest dobra wiadomość. Początkowo spółka zamierzała zmniejszyć liczbę etatów o pełne 30%. Spółka wydała oświadczenie w tej sprawie.
Polscy seniorzy mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek w czasie podróży, czy to pociągami czy komunikacją miejską. Również te ulgi mają jednak swoje ograniczenia, o których wiele osób zapomina. W jednym przypadku seniorzy nie tylko nie zaoszczędzą, ale nawet zapłacą kilkaset złotych mandatu. Sprawdziliśmy, jak tego uniknąć.
Spółka PKP Cargo poinformowała o rozpoczęciu zapowiadanych od wielu tygodniu masowych zwolnień w spółkach podległych. W tym etapie objętych zostanie nim do 520 pracowników, a koszt zwolnień oszacowano na 6,55 mln zł. Problem w tym, że PKP Cargo nie ma takich pieniędzy - pracownikom grozi pożegnanie bez zaległych wypłat i odpraw.
Przetarg na dostawę 42 piętrowych pociągów elektrycznych ogłosiło PKP Intercity. Oferta ma obejmować również usługi utrzymania nowego taboru polskiego przewoźnika. Plany przewoźnika mogą robić wrażenie. Celem jest między innymi zwiększenie liczby obsługiwanych pasażerów do 90 milionów rocznie.