Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nawet 25 tys. złotych za mieszkanie. Państwowa spółka wyprzedaje nieruchomości
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.05.2024 11:16

Nawet 25 tys. złotych za mieszkanie. Państwowa spółka wyprzedaje nieruchomości

blok pieniądze
Fot. DOMIN/AGENCJA SE/East News, materiały własne

Jeśli szukasz lokum, ale rynkowe ceny są dużo za wysokie, rozwiązaniem może być transakcja z PKP. Państwowa spółka wyprzedaje swoje nieruchomości po bardzo atrakcyjnych cenach. W ofercie znajduje się prawie 700 lokali w różnych miejscach na mapie Polski, a także działki. Warto się spieszyć, bo chętnych np. na mieszkanie za 25 tys. złotych z pewnością może być wielu. 

PKP wyprzedaje mieszkania i działki

Polskie Koleje Państwowe zazwyczaj nie kojarzą się z nieruchomościami, ale to szybko może się zmienić, jeśli tylko spojrzymy na zamieszczone na stronie spółki oferty. PKP posiada szereg lokali i działek, które stoją puste i czekają na nowych właścicieli. Lista jest dosyć długa i zawiera przeróżne propozycje. Od tych zlokalizowanych w małych miasteczkach (np. Mrągowie, Braniewie) po wielkie metropolie (Wrocław czy Katowice).

Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

Nieruchomości od PKP na atrakcyjnych warunkach

To, ile trzeba zapłacić za daną nieruchomość zależy nie tylko od jej lokalizacji, ale też metrażu i stanu. Przykładowo, za mieszkanie we Wrocławiu liczące 47,8 mkw trzeba zapłacić 450 tys. złotych, ale już za takie mające 41,03 mkw w miejscowości Sadek PKP chce jedynie 25 tys. złotych.

Spółka zachęca do kupna, zapewniając, że “atrakcyjne ceny, zróżnicowane metraże i lokalizacje” to bezsprzeczne atuty jej nieruchomości. Obecnie w całej Polsce takich gotowych do zbycia lokali jest prawie 700. Prym wiodą województwa: śląskie, dolnośląskie, mazowieckie i pomorskie.

Cena może być jeszcze niższa

PKP sprzedaje swoje nieruchomości w ramach przetargu, w formie bezprzetargowej albo rokowań. W grę wchodzi też zamiana mieszkania. Co istotne, wskazana w ofercie cena może zostać obniżona, jeżeli po dwóch przetargach brak nabywcy.

Oferowane przez spółkę nieruchomości w większości należą do Skarbu Państwa, a PKP przysługuje prawo użytkowania wieczystego. To znaczy, że ma prawo do sprzedaży nieruchomości, stawiania na niej budynków i czerpania pożytku z najmu lub dzierżawy.

Prawo użytkowania wieczystego podlega też dziedziczeniu. Użytkownik może też ubiegać się o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność - dodaje PKP.

Źródło: strefabiznesu.pl