Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Pkp

PKP nowy rozkład
14.12.2020 01:00 PKP ogłosiło nowy rozkład jazdy. Jeśli wyjeżdżasz na Święta, lepiej się zapoznaj

Z tego artykułu dowiesz się:Jaki był cel zmian w rozkładzieJakie poprawki wprowadziło PKPJakie nowe trasy zostały otwarte

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Dworzec - stacja Warszawa Wschodnia N/Z EP09 Pafawag Wroclaw normalnotorowa lokomotywa elektryczna do prowadzenia ruchu pasazerskiego uzywana przez PKP Intercity zwana "epoka" lub "dziewiatka"
12.12.2020 01:00 Nowy rozkład jazdy PKP przed Świętami. Dużo miłych niespodzianek dla podróżnych

Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób PKP zmienił swój rozkładCo może okazać się prawdziwą gratką dla fanów koleiJakie zasady obowiązują w trakcie podróży z PKP

PKP InterCity kusi tanimi biletami
27.10.2020 01:00 Kolej kusi tanimi biletami. Do większości dużych miast dojedziemy już za 49 zł

'Koronawirus zmusił Polaków do zmiany swoich przyzwyczajeń podróżniczych. Zagraniczne wojaże z powodu odwoływanych lotów, zamknięć granic czy obowiązku poddania się kwarantannie po przylocie zostały zastąpione podróżami po Polsce. Swoją szansę w tej niezbyt komfortowej sytuacji widzi PKP Intercity.

Limity w PKP
19.10.2020 02:00 Limity pasażerów w pociągach. Wyjaśniamy, jak zajmować miejsca i co zrobić z kupionymi już biletami

Od soboty 17 października obowiązują nowe restrykcje epidemiologiczne. Nie unikniemy ich także w podróżach po kraju. PKP Intrecity wprowadza limity pasażerów podróżujących jednym składem. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem dostępna jest połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc (siedzących i stojących łącznie). PKP Intercity informuje jak na pokładach ich pociągów wygląda kwestia limitów.

Prąd PKP Energetyka
25.09.2020 02:00 85 mln zł odszkodowania od państwa. Tyle domaga się PKP Energetyka za tani prąd

Prąd został ustawowo zamrożony pod względem stawek, jakie sprzedawcy mogli pobierać od odbiorców. Państwo, aby zrekompensować straty dystrybutorom uruchomiło specjalne zapomogi finansowe, część firm jest zadowolona z takiego obrotu sprawy, jednak nie wszystkie. PKP Energetyka uważa, że rekompensaty od państwa nie pokryły całości strat jakie odnotowała spółka, dlatego wysuwa roszczenie opiewające na 85 mln złotych.

Pociąg dużych prędkości
24.09.2020 02:00 Pociągiem z Warszawy do Wrocławia dojedziemy w 2 godziny? Wszystko za sprawą jednej inwestycji

W ramach budowy CPK ma powstać sieć kolei dużych prędkości. Pierwsi pasażerowie, którzy w 1 godzinę i 55 minut dotrą z Warszawy do Wrocławia mają swoją podróż odbyć już za 7 lat. Właśnie ruszyły prace przy inwentaryzacji przyrodniczej terenów, którymi mają zostać poprowadzone tory.

PKP pociąg Warszawa Wilno
22.09.2020 02:00 Już niedługo pojedziemy pociągiem z Warszawy do Wilna? Wielkie plany PKP

PKP przekroczy ostatnią nieprzekraczalną granicę? Obecnie Litwa jest naszym jedynym sąsiadem, do którego nie da dojechać się pociągiem ze stolicy do stolicy. Wkrótce ma się to zmienić, a do Wilna będziemy mogli podróżować komfortowo i szybko, jak obecnie do Berlina, czy Pragi.

Pociągi i kolej
09.09.2020 02:00 Ze 100 miast do centrum Polski w 2,5 godziny? Rząd planuje superszybkie pociągi

Kolej to ekologiczny sposób transportu. Będąc za granicą można do tego dodać przymiotniki "bezpieczny" i "szybki". W Polsce póki co pociągi jeżdżą absurdalnymi trasami, są wolne, a na stacje końcowe dojeżdżają z opóźnieniami. Ma to się jednak zmienić. Pociągi, tak jak w międzywojniu, znów mają stać się chlubą naszego kraju. Jak wyglądają plany budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce?

Kolej plus
03.09.2020 02:00 Powstaną nowe połączenia kolejowe. Ich ilość robi wrażenie

Kolej znów będzie służyła do podróży między mniejszymi miejscowościami? Wiele wskazuje na to, że samorządy dostrzegły ogromną szansę w rządowym programie Kolej Plus. Złożono aż 96 wniosków. Teraz trafią one do ministerstwa infrastruktury, gdzie będą weryfikowane i oceniane.

Pociąg do opóźnień
03.08.2020 02:00 Czekasz na pociąg? Uzbrój się w cierpliwość. W I kwartale 2020 r. na czas nie przyjechały 72 934 składy

Pociąg kojarzy ci się z opóźnieniem? Nic dziwnego, tylko w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku na czas nie dojechało aż prawie 73 tysiące pociągów. Tendencja jest niepokojąca, o ile spada liczba opóźnień ogółem, o tyle wzrasta liczba pociągów, które zaliczyły "poślizg" dłuższy niż 2 godziny. Przyglądamy się raportowi Urzędu Transportu Kolejowego i sprawdzamy, który przewoźnik jest najbardziej punktualny, a który ma największe problemy z przejazdami o czasie.

biznes-info-640x433
25.11.2019 01:00 PKP wprowadza rewolucję w rezerwacjach. Klienci czekali na to od lat

PKP Intercity długo nie ułatwiało życia swoim klientom. Wybieranie miejsc w pociągach było nieprzejrzyste - wynika to z rozłożenia numeracji siedzień w wagonach. Dla przykładu miejsce nr 75 jest obok miejsca nr 77, a fotel nr 57 przed nr 44 - miejsca są dosyć dziwnie rozłożone.

biznes-info-640x433
26.09.2019 02:00 4-latka pogryziona w Pendolino. Przewoźnik nie zapewnił żadnej pomocy

Jako pierwsze o sprawie poinformowało Radio ZET. Sytuacja miała miejsce podczas kursu we wtorek, w późnych godzinach wieczornych. Czteroosobowa rodzina z rocznym i czteroletnim dzieckiem podróżowała pociągiem Pendolino PKP Intercity Premium z Krakowa do Gdyni. Pasażerowie zostali pogryzieni przez pluskwy. Najmocniej ucierpiała czteroletnia dziewczynka.

biznes-info-640x433
24.06.2019 02:00 Będą kary za spóźnienia pociągów. Kolejarze ostro krytykują projekt

PKP od lat świadczy Polakom usługi przewozowe swoimi pociągami. Wokół nich narosła już cała masa mitów, szczególnie tych dotyczących spóźnialstwa polskiego przewoźnika. Ale nie tylko PKP ma problemy z czasowym przyjazdem na perony. Ze strony innych linii kolejowych też przecież możemy spodziewać się niemałych opóźnień. Dlatego cały problem Ministerstwo Finansów chciało rozwiązać jednym projektem.Ten zakłada nałożenie kar finansowych na tych przewoźników, którzy nie wyrabiają się na czas. Każde spóźnienie, a te liczone są od przekroczenia planowego czasu przyjazdu o 6 minut, miałoby być karane finansowo. Oczywiście spod tego prawa wyciągnięte by były przypadki takie, jak wypadek na torowisku, przejście pieszych przez drogę pociągów, czy zakorkowanie torów przez auta.

biznes-info-640x433
12.06.2019 02:00 PKP Cargo zapowiada utworzenie nowej fabryki wagonów

„List intencyjny będzie tworzyć wartość dodaną dla nas w Polsce, czyli będziemy zwiększać produkcję wagonów towarowych na rynek polski, zatrudniając polskich pracowników” – mówił Bogdan Leśniański, wiceprezes Wagonów Świdnica.PKP Cargo jako partner logistyczny chce się rozwijać w obszarze intermodalnym. Spółka planuje w tym zakresie ekspansję w Europie na szlakach północ-południe, jak również wschód-zachód. Stąd decyzja o zakupie przewoźnika słoweńskiego Primol-Rail w grudniu ubiegłego roku.W najbliższym czasie ma zostać sporządzony biznesplan nowego projektu. Natomiast umowa inwestycyjna, która określi precyzyjnie zasady współpracy, ma być podpisana do końca 2019 roku.Celem przedsięwzięcia jest odbudowanie zdolności produkcyjnych wagonów towarowych oraz stworzenie zakładu, który będzie produkował i naprawiał wagony na potrzeby PKP Cargo.„Podpisany list ma wymiar biznesowy, bo mówimy o pewnym elemencie optymalizacji kosztów w obszarze przewozowym” – powiedział Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo S.A. Jak podkreślił, do inicjatywy przyłącza się partner branżowy Wagony Świdnica, które są częścią międzynarodowej Grupy Greenbrier, znanego producenta taboru kolejowego. Tym samym nowa fabryka uzyska dostęp do nowoczesnego know-how.Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP„Potencjał wymiany handlowej pomiędzy Europą Zachodnią, Niemcami a Polską jest bardzo duży. Ten potencjał oceniamy na ponad 650 pociągów dziennie – mówił Czesław Warsewicz. – Osiągnięcie 1 proc. tej liczby w pierwszym etapie, a 10 proc. docelowo, oznaczać będzie dziesiątki pociągów, które mogłyby być obsługiwane przez nas i mogłyby odciążyć drogi. Faktem stałoby się hasło +Tiry na tory+” – dodał prezes PKP Cargo.„Dzisiaj jesteśmy zainteresowani, aby dokonywać kolejnych akwizycji w tym obszarze intermodalnym, w obszarze korytarzy północ-południe, wschód-zachód” – deklarował Czesław Warsewicz. Jak powiedział, drugim kierunkiem działań spółki jest poprawa oferty i przygotowanie nowej w obszarze działalności czeskiego przewoźnika AWT, PKP Cargo oraz PKP Cargo Connect.Wstępne plany zakładają, że fabryka mogłaby być uruchomiona w nieczynnym zakładzie w Gniewczynie na Podkarpaciu, gdzie kilka lat temu ustała produkcja taboru kolejowego. Pod uwagę mogą być brane również inne lokalizacje, które pozwolą na dość szybkie uruchomienie linii montażowych już w 2020 roku.Wcześniej w kwietniu tego roku PKP Cargo S.A. podpisało list intencyjny z Duisburger Hafen AG, operatorem największego portu rzecznego w Europie. Prawdopodobnie już we wrześniu będzie pierwszy pilotaż uruchomienia połączenia Duisburg-Poznań, a potem kolejne – na trasach do Wrocławia, Warszawy, Trakiszek, a także do Kowna i Małaszewicz.

  • 1
  • 2