Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ostatnie dni darmowej autostrady A1. Padł termin
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.12.2023 12:56

Ostatnie dni darmowej autostrady A1. Padł termin

Autostrada A1
Autorstwa Karol Piela - [1], CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18748831

Wielkimi krokami zbliża się koniec złotego okresu dla kierowców, umożliwiającego korzystanie z autostrady A1 całkowicie za darmo. Znany jest również termin wprowadzenia zmian, choć niektórzy jeszcze żywią nadzieję na zmianę sytuacji.

Autostrada A1 za darmo

Wielu kierowców aut osobowych i motocykli cieszyło się, gdy w czerwcu rząd zniósł specjalnie dla nich opłaty za korzystanie z autostrad należących do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Co prawda otworzyło to bramki jedynie na fragmentach autostrad A2 i A4, ale niemniej było bardzo budujące dla kierowców.

Opłaty w dalszym ciągu obowiązywały na odcinkach autostrad będących pod zarządem koncesjonariuszy. Szczególnym przypadkiem była jednak autostrada A1, ponieważ od września w wyniku porozumienia między rządem a koncesjonariuszem, opłaty dla aut osobowych i motocykli zniesiono również i tam.

Ważne wyliczenia dla emerytów i rencistów. Zmiany czekają ich od 1 marca

Koniec złotego okresu

Jak jednak wynika z doniesień serwisu se.pl, złoty okres dla kierowców powoli się kończy. Nie chodzi oczywiście o przywrócenie opłat na odcinkach państwowych, a o kwestię bramek na zarządzanym przez podmiot prywatny odcinku A1 między Toruniem i Gdańskiem.

Komunikat o zniesieniu opłat na tymże odcinku autostrady wspomina, że darmowe przejazdy dla kierowców aut osobowych i motocykli będą obowiązywały jedynie do końca roku. Dotychczasowa oszczędność w wysokości 30 zł za przejazd ponownie wyparuje z kieszeni kierujących.

Czy darmowe przejazdy wrócą?

Wciąż otwarte pozostaje pytanie, czy zniesienie opłat za przejazd odcinkiem A1 od Torunia do Gdańska zostanie przedłużone. Oficjalnych informacji na ten temat ze strony posłów wciąż brak.

Portal se.pl liczy na to, że odpowiedź na postawione pytanie pojawi się jeszcze przed świętami. Biorąc pod uwagę atmosferę w sejmie, bardziej prawdopodobne jest jednak to, że temat w ogóle nie powróci na wokandę polityczną w tym roku.

źródło: se.pl