Już oficjalnie - za 3 lata w życie wejdą nowe unijne przepisy dotyczące sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Biorąc pod uwagę pozycję Polski pod tym względem, nasz kraj może mieć spory problem.
Nowootwarty tunel na Zakopiance najwyraźniej stał się areną do bicia rekordów prędkości przez niezdyscyplinowanych kierowców. Główny Inspektorat Transportu Drogowego odpowiednio "nagradza" mandatami kierujących, którzy przekraczają prędkość.
Według doniesień medialnych, udziały w spółkach zarządzających Autostradą Wielkopolską mają zostać sprzedane jednemu z francuskich funduszy. Ich łączna wartość ma wynosić 700 mln euro.
Obecnie wydawane prawa jazdy posiadają termin ważności. Są jednak tacy kierowcy, którzy posiadają dokumenty bez wpisanego terminu - i muszą uważać, ponieważ już wkrótce stracą one ważność, jakkolwiek by to nie brzmiało.
Od dziś wszystkie autostrady w Polsce którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad są darmowe. W ostatnich dniach czerwca pojawiła się jednak niespodziewana informacja, która ucieszy kierowców.
W piątek zostanie oddany do użytku tunel drogowy pod Świną w Świnoujściu. Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina kierowcom o ograniczeniu prędkości.
Już w tę sobotę w życie wchodzi ustawa znosząca opłaty na autostradach w Polsce. Lista odcinków nie jest jednak długa - wszystko bowiem przez różnych właścicieli.
W wakacje w życie wejdzie ważna zmiana prawna dot. punktów karnych. Kierowcy mogą się pierwotnie ucieszyć, jednak na taryfę ulgową liczyć nie można.
Od lipca wchodzą w życie spore zmiany dot. ruchu na autostradach. Kierowcy powinni być gotowi na ich wprowadzenie - na szczęście są one pozytywne.
- Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, a bezpłatne autostrady dla polskich kierowców, to kolejne zobowiązanie, które chcemy zrealizować jak najszybciej - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Od połowy III kwartału br. na autostradzie A4 Katowice-Kraków ruszy wymiana nawierzchni koncesyjnego odcinka A4. Stalexport Autostrada Małopolska zapewnia, że prace będą prowadzone w możliwie najbardziej komfortowy dla kierowców sposób – na krótkich odcinkach i z zachowaniem dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Remontowane będą również wiadukty.
Po dwóch tygodniach od obietnicy Jarosława Kaczyńskiego dot. darmowych autostrad, Prawo i Sprawiedliwość przeszło od słów do czynów. Sejm przyjął w piątek 26 maja ustawę wprowadzającą darmowe autostrady oraz zakaz wyprzedzania przez ciężarówki.
Od dziś obowiązuje rozporządzenie premiera dotyczące mandatów karnych. Chociaż zmiany są niewielkie, tak ich rangą kierowcy powinni się zainteresować.
Kilka dni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział zniesienie opłat za przejazdy autostradami w kraju. Poczyniono już pierwsze konkretne kroki w tej sprawie - rząd przyjął projekt ustawy dotyczący tej kwestii.
Jedną z obietnic złożonych przez Jarosława Kaczyńskiego na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości było zniesienie opłat za przejazdy na autostradach. Kalkukacje dot. oszczędności są jednak zaskakujące.
Czeska walka z zadłużeniem budżetowym weszła na nowy poziom. Ministerstwo transportu zapowiedziało bowiem zmiany w opłatach za autostrady. Wśród nich pojawiły się m.in. winiety jednodniowe.
Wszystkie prace na odcinku autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem dobiegły wreszcie końca. W efekcie kierowcy mogą w pełnym zakresie korzystać z trasy o długości ponad 560 km, od Trójmiasta do granicy z Czechami. Pokonanie tej drogi ma zająć ok. 5 godz. Przypomnijmy, że autostrada A1 miała być gotowa jeszcze na Euro 2012. Żaden rząd przed nami nie mógł w odpowiednim czasie dokończyć tych wszystkich odcinków – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnego otwarcia drogi.
W najbliższy poniedziałek zacznie obowiązywać nowy cennik opłat na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem. Więcej zapłacą wszyscy, aczkolwiek przejazdy opłacane automatycznie w dalszym ciągu będą traktowane ulgowo.
Na wiosnę rozpocznie się budowa kolejnego odcinka trasy Via Carpatia. Tym razem chodzi o fragment z Białegostoku do przejścia granicznego w Kuźnicy. Jest jednak pewien problem - wspomniane przejście jest… nieczynne.
Kierowcy podróżujący autostradą A4 muszą przygotować się na kolejne zaciśnięcie pasa. Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz odcinka między Krakowem i Katowicami, zapowiedział kolejne podwyżki opłat za przejazd.Plany podwyżek skrytykowali zarówno GDDKiA oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Dyrekcja cytowana przez portal autokult.pl uznała, że decyzja jest nieuzasadniona, jednak przyznała, że nie ma wpływu na to, co zadecyduje zarządca.
Kilometrówka to forma opłacania kosztów przejazdów służbowych samochodami osobowymi, w której pracownik otrzymuje zwrot kosztów za każdy przejechany kilometr. W 2023zmienią się jej stawki.Zmiany w stawkach za kilometr są ważne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników korzystających z samochodów służbowych. Poniżej przedstawiamy nowe stawki za kilometr oraz szczegółowe informacje na ich temat."Zgodnie z przepisami art. 34a ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy" - przekazał Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.
Dwa dni temu premier Mateusz Morawiecki razem z szefem Ministerstwa Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem zaprezentował, przyjęty na Radzie Ministrów, Krajowy Program Budowy Dróg.
Ministerstwo Infrastruktury rozpoczyna realizację obietnic złożonych rok temu. Pierwsze zmiany wejdą w życie w I kwartale 2023 roku. Niestety, nie oznacza to dobrych wiadomości dla kierowców.Nowe zasady mają objąć pojazdy powyżej 3,5 tony. Ich kierowcy będą musieli płacić w systemie e-TOLL na większej liczbie dróg ekspresowych i autostrad będących pod zarządem GDDKiA.Zgodnie z informacjami portalu money.pl, do systemu opłat mają zostać dołączone wspomniane drogi, które zostały wybudowane po 2017 roku. Łączna ich długość to 1600 kilometrów.
16 listopada wprowadzono kilka zmian w prawie drogowym. Nowe zasady obejmą głównie kierowców. Lecz nie tylko, ich rodziny również je mocno odczują.Nowelizacja wprowadza nowe zasady mówiące m.in. o tym kiedy kierowcy mogą stracić samochód.
Nadszedł długo oczekiwany moment. Drogowcy kończą prace na autostradzie A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Tym samym będzie ona dostępna od granicy z Czechami aż nad Bałtyk.Pierwszy odcinek autostrady A1 oddano do użytku w 1989 roku. 33 lata później, ostatni jej odcinek - notabene sąsiadujący z najstarszym - jest już na ukończeniu. Oba znajdują się obok Piotrkowa Trybunalskiego; roboty prowadzone są na odcinku do Kamieńska.
Całkiem niedawno został wprowadzony w naszym kraju nowy przepis. Dotyczy on czystości wnętrza samochodu. Sprawdź kiedy możesz otrzymać mandat za jego nieprzestrzeganie.Nowy przepis dotyczy obowiązku trzymania czystości w samochodzie.W art. 117 par. 2. w Kodeksie wykroczeń czytamy, iż kierowca zobowiązany jest do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny. Osoby, które nie utrzymują środka transportu we właściwym stanie sanitarnym podlegają karze grzywny. Wysokość tej kary to nawet 1500 zł. Minimalna kara jaką zapłaci kierowca to 20zł.Są to nowe stawki, które zostały wprowadzone po niedawnych zmianach w taryfikatorze. Przed tymi zmianami przedział mandatu wynosił od 100 do 250 zł.
Za wykroczenia drogowe w ostatnim czasie znacznie wzrosły zarówno kwoty mandatów, jak i liczba punktów karnych, które można otrzymać. Wiele kierowców jednak nie wie o wszystkich zmianach i po zatrzymaniu są zszokowani.Zszokowani zarówno wysokością kar, jak i ilością punktów karnych jakie otrzymują za swoje wykroczenia.
21 września pojawi się kilka zmian w ruchu drogowym. Nowe zasady obejmą głównie pieszych. Pojawi się m.in przejście sugerowane.