Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Drogi I Autostrady

Drogi I Autostrady

autostrady
26.06.2023 22:09 Już za kilka dni autostrady będą darmowe. Mamy listę odcinków

Już w tę sobotę w życie wchodzi ustawa znosząca opłaty na autostradach w Polsce. Lista odcinków nie jest jednak długa - wszystko bowiem przez różnych właścicieli.

policja
21.06.2023 16:30 Zmiany w punktach karnych. Kolorowo nie będzie

W wakacje w życie wejdzie ważna zmiana prawna dot. punktów karnych. Kierowcy mogą się pierwotnie ucieszyć, jednak na taryfę ulgową liczyć nie można.

Autostrada A2
17.06.2023 18:48 Spore zmiany od lipca. Kierowcy muszą się przygotować

Od lipca wchodzą w życie spore zmiany dot. ruchu na autostradach. Kierowcy powinni być gotowi na ich wprowadzenie - na szczęście są one pozytywne.

autostrada
12.06.2023 18:44 Bezpłatne autostrady dla kierowców. Nowe informacje

- Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, a bezpłatne autostrady dla polskich kierowców, to kolejne zobowiązanie, które chcemy zrealizować jak najszybciej - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

autostrada-auta
12.06.2023 10:20 Uwaga kierowcy, nadchodzą utrudnienia. W wakacje ruszą prace na ważnym odcinku autostrady A4

Od połowy III kwartału br. na autostradzie A4 Katowice-Kraków ruszy wymiana nawierzchni koncesyjnego odcinka A4. Stalexport Autostrada Małopolska zapewnia, że prace będą prowadzone w możliwie najbardziej komfortowy dla kierowców sposób – na krótkich odcinkach i z zachowaniem dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Remontowane będą również wiadukty.

Autostrada A2
26.05.2023 20:57 Darmowe autostrady już za pasem. Sejm przegłosował ustawę

Po dwóch tygodniach od obietnicy Jarosława Kaczyńskiego dot. darmowych autostrad, Prawo i Sprawiedliwość przeszło od słów do czynów. Sejm przyjął w piątek 26 maja ustawę wprowadzającą darmowe autostrady oraz zakaz wyprzedzania przez ciężarówki.

fotoradar
22.05.2023 21:48 Zmiany w mandatach z fotoradarów. W życie wchodzą nowe obowiązki dla kierowców

Od dziś obowiązuje rozporządzenie premiera dotyczące mandatów karnych. Chociaż zmiany są niewielkie, tak ich rangą kierowcy powinni się zainteresować.

Punkt poboru opłat na autostradzie
17.05.2023 17:38 Była zapowiedź, jest rezultat. Rząd przyjął projekt ustawy o darmowych autostradach

Kilka dni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział zniesienie opłat za przejazdy autostradami w kraju. Poczyniono już pierwsze konkretne kroki w tej sprawie - rząd przyjął projekt ustawy dotyczący tej kwestii.

Jarosław Kaczyński
15.05.2023 21:26 PiS obieca zniesienie opłat za autostrady w 2023 r. Ile zostanie w kieszeniach kierowców

Jedną z obietnic złożonych przez Jarosława Kaczyńskiego na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości było zniesienie opłat za przejazdy na autostradach. Kalkukacje dot. oszczędności są jednak zaskakujące.

Autostrada D1 w Czechach
12.05.2023 22:01 Czesi wprowadzą winietę 24h. Chcą walczyć z zadłużeniem

Czeska walka z zadłużeniem budżetowym weszła na nowy poziom. Ministerstwo transportu zapowiedziało bowiem zmiany w opłatach za autostrady. Wśród nich pojawiły się m.in. winiety jednodniowe.

morawiecki-droga
11.05.2023 20:12 Autostrada A1 nareszcie otwarta. Morawiecki: żaden rząd przed nami nie mógł dokończyć

Wszystkie prace na odcinku autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem dobiegły wreszcie końca. W efekcie kierowcy mogą w pełnym zakresie korzystać z trasy o długości ponad 560 km, od Trójmiasta do granicy z Czechami. Pokonanie tej drogi ma zająć ok. 5 godz. Przypomnijmy, że autostrada A1 miała być gotowa jeszcze na Euro 2012. Żaden rząd przed nami nie mógł w odpowiednim czasie dokończyć tych wszystkich odcinków – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnego otwarcia drogi.

Autostrada A4
31.03.2023 22:00 Opłaty na A4 idą w górę. Od poniedziałku nowe ceny

W najbliższy poniedziałek zacznie obowiązywać nowy cennik opłat na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem. Więcej zapłacą wszyscy, aczkolwiek przejazdy opłacane automatycznie w dalszym ciągu będą traktowane ulgowo.

GDDKiA informuje o budowie nowego odcinka trasy S7
21.02.2023 18:37 Budują drogę ekspresową donikąd. Kuriozalna sytuacja

Na wiosnę rozpocznie się budowa kolejnego odcinka trasy Via Carpatia. Tym razem chodzi o fragment z Białegostoku do przejścia granicznego w Kuźnicy. Jest jednak pewien problem - wspomniane przejście jest… nieczynne.

Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.
14.02.2023 18:13 Podwyżki opłat za przejazd drogami. Są konkretne dane

Kierowcy podróżujący autostradą A4 muszą przygotować się na kolejne zaciśnięcie pasa. Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz odcinka między Krakowem i Katowicami, zapowiedział kolejne podwyżki opłat za przejazd.Plany podwyżek skrytykowali zarówno GDDKiA oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Dyrekcja cytowana przez portal autokult.pl uznała, że decyzja jest nieuzasadniona, jednak przyznała, że nie ma wpływu na to, co zadecyduje zarządca.

samochód-auto-kierowca-iberion
09.01.2023 16:02 Kilometrówka. Od 17 stycznia 2023 roku zaczną obowiązywać nowe stawki

Kilometrówka to forma opłacania kosztów przejazdów służbowych samochodami osobowymi, w której pracownik otrzymuje zwrot kosztów za każdy przejechany kilometr. W 2023zmienią się jej stawki.Zmiany w stawkach za kilometr są ważne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników korzystających z samochodów służbowych. Poniżej przedstawiamy nowe stawki za kilometr oraz szczegółowe informacje na ich temat."Zgodnie z przepisami art. 34a ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy" - przekazał Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Morawiecki drogi
15.12.2022 21:50 Morawiecki uważa, że za 5-10 lat Polska będzie jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie

Dwa dni temu premier Mateusz Morawiecki razem z szefem Ministerstwa Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem zaprezentował, przyjęty na Radzie Ministrów, Krajowy Program Budowy Dróg.

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Wojewodztwo wielkopolskie wies Wozniki N/Z wezel komunikacyjny drogowy - DK15 , S5 , odnoga do autostrady A2
12.12.2022 22:02 Nadchodzą zmiany w opłatach za drogi

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczyna realizację obietnic złożonych rok temu. Pierwsze zmiany wejdą w życie w I kwartale 2023 roku. Niestety, nie oznacza to dobrych wiadomości dla kierowców.Nowe zasady mają objąć pojazdy powyżej 3,5 tony. Ich kierowcy będą musieli płacić w systemie e-TOLL na większej liczbie dróg ekspresowych i autostrad będących pod zarządem GDDKiA.Zgodnie z informacjami portalu money.pl, do systemu opłat mają zostać dołączone wspomniane drogi, które zostały wybudowane po 2017 roku. Łączna ich długość to 1600 kilometrów.

droga
07.12.2022 16:06 Bardzo ważne zmiany w prawie drogowym od 16 listopada 2022. Dotyczą kierowców i ich rodzin

16 listopada wprowadzono kilka zmian w prawie drogowym. Nowe zasady obejmą głównie kierowców. Lecz nie tylko, ich rodziny również je mocno odczują.Nowelizacja wprowadza nowe zasady mówiące m.in. o tym kiedy kierowcy mogą stracić samochód.

145033246 d1cec0c5df c
26.11.2022 18:54 A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Nadszedł długo oczekiwany moment. Drogowcy kończą prace na autostradzie A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Tym samym będzie ona dostępna od granicy z Czechami aż nad Bałtyk.Pierwszy odcinek autostrady A1 oddano do użytku w 1989 roku. 33 lata później, ostatni jej odcinek - notabene sąsiadujący z najstarszym - jest już na ukończeniu. Oba znajdują się obok Piotrkowa Trybunalskiego; roboty prowadzone są na odcinku do Kamieńska.

Dzielna policjantka uratowała dziewczynkę, którą mata zostawiła w rozgrzanym samochodzie.
20.10.2022 17:54 Nowy mandat za brudny samochód. Sprawdź kiedy możesz go dostać

Całkiem niedawno został wprowadzony w naszym kraju nowy przepis. Dotyczy on czystości wnętrza samochodu. Sprawdź kiedy możesz otrzymać mandat za jego nieprzestrzeganie.Nowy przepis dotyczy obowiązku trzymania czystości w samochodzie.W art. 117 par. 2. w Kodeksie wykroczeń czytamy, iż kierowca zobowiązany jest do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny. Osoby, które nie utrzymują środka transportu we właściwym stanie sanitarnym podlegają karze grzywny. Wysokość tej kary to nawet 1500 zł. Minimalna kara jaką zapłaci kierowca to 20zł.Są to nowe stawki, które zostały wprowadzone po niedawnych zmianach w taryfikatorze. Przed tymi zmianami przedział mandatu wynosił od 100 do 250 zł.

Policja podsumowuje trzy miesiące od wprowadzenia nowych mandatów
17.10.2022 22:00 Jak uniknąć wysokich mandatów. Policja radzi

Za wykroczenia drogowe w ostatnim czasie znacznie wzrosły zarówno kwoty mandatów, jak i liczba punktów karnych, które można otrzymać. Wiele kierowców jednak nie wie o wszystkich zmianach i po zatrzymaniu są zszokowani.Zszokowani zarówno wysokością kar, jak i ilością punktów karnych jakie otrzymują za swoje wykroczenia.

Przejście dla pieszych
21.09.2022 14:56 Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

21 września pojawi się kilka zmian w ruchu drogowym. Nowe zasady obejmą głównie pieszych. Pojawi się m.in przejście sugerowane.

Wielu Polaków nie zna nowych przepisów drogowych
22.03.2022 09:22 Dwa tygodnie nowych przepisów, wielu Polaków ich nie zna. Ministerstwo odpowiada na krytykę

Mijają dwa tygodnie od wejścia w życie nowych przepisów drogowych, które zakładają m.in. większe przywileje dla pieszych, czy ujednolicają limit prędkości na terenie zabudowanym. Eksperci zwracają uwagę, że wielu Polaków o zmianie przepisów nie wie, gdyż rządzący nie prowadzą kampanii informacyjnej w tej sprawie. Zwróciliśmy się w tej sprawie o komentarz do Ministerstwa Infrastruktury.Z tego artykułu dowiesz się:1 czerwca weszły w życie nowe przepisy drogoweJakie są najważniejsze zmianyJak resort infrastruktury odpowiada na krytykę za brak kampanii informacyjnej

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Polacy masowo kupują auta z Niemiec. Więcej używanych niż nowych

Polacy, jeśli już sprowadzają samochody, robią to zza zachodniej granicy - od Niemców. Polskiego kierowcę najczęściej interesują niemieckie marki aut. Widać to zresztą przez pryzmat zakupionych używanych samochodów. Otóż od stycznia do końca maja 2019 w Polsce zarejestrowano niemalże 400 tys. samochodów używanych zza granicy. Dokładna liczba to 389 201 aut. To wynik o 67% lepszy niż w wypadku samochodów nowych, których dotąd zarejestrowano 233 282.Jak podaje Bankier.pl, w samym maju takich używanych aut zarejestrowano w Polsce 81 537. Spośród nich największą grupę stanowią oczywiście niemieckie samochody, wśród których najliczniej występuje 4 marki: Volkswagen - 44 668, Opel - 40 208, Audi - 35 006, BMW - 24 649.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Polacy nadal mają problemy z jazdą autostradami

Polscy kierowcy wciąż uczą się jeździć autostradami, jak twierdzi ekspert ds. bezpieczeństwa na drogach Tomasz Talarczyk.Trzeba szczerze przyznać: po autostradach dopiero uczymy się jeździć. Dotyczy to zarówno młodych kierowców, ci często podczas kursu na prawo jazdy nie mieli nawet okazji jeździć po autostradzie – nie jest to punkt obowiązkowy, ale też tych, którzy jeżdżą od lat – powiedział PAP Tomasz Talarczyk.

Samochód elektryczny z Polski
22.03.2022 08:54 Nowa marka w polskiej motoryzacji. Pokazano dwa prototypy

Samochód elektryczny od Polaków podbije świat? Izera, czyli marka koncernu ElectroMobility Poland właśnie zaprezentowała dwa modele swoich samochodów - na razie prototypowe. Na seryjną produkcję musimy poczekać jeszcze dwa lata. Czy zachwycą Europę i Świat? Jest sporo elementów, które zaskakują.

car-dashboard-gcd0a66177 1920
08.02.2022 01:00 Producenci popularnych aut wzywają do serwisów. Wśród nich Mazda i Toyota

Właściciele samochodów Mazda i Toyota niebawem będą musieli zgłosić się do serwisów w celu przeprowadzenia przeglądu. Powodem są możliwe usterki pomp paliwa i niedziałające ogrzewanie szyb. Problemy dotyczą blisko 7 tys. aut.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion (1)
29.01.2022 01:00 Rząd ostrzega przed wielkim oszustwem. Przestępcy wymuszają płatność w viaTOLL

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustwem na płatność viaTOLL. Fałszywe e-maile są podpisane przez "Zespół viaTOLL" i nakłaniają do płatności w ramach umowy w systemie viaTOLL oraz odsyłają do fałszywej strony internetowej. Celem działania cyberprzestępców jest kradzież pieniędzy z konta – czytamy w komunikacie resortu finansów. Cyberprzestępcy za pośrednictwem fałszywej strony mogą przejąć dane logowania oraz dane autoryzacyjne do bankowości. Przechwycone w ten sposób informacje mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary.