Samochód elektryczny z Polski
PxHere/CC0
Autor Kasper Starużyk - 29 Lipca 2020

Nowa marka w polskiej motoryzacji. Pokazano dwa prototypy

Samochód elektryczny wyprodukowany nad Wisłą zrewolucjonizuje świat? Izera pokazała prototypy swoich pojazdów. Robią wrażenie. Przyglądamy się szczegółom.

Samochód elektryczny od Polaków podbije świat? Izera, czyli marka koncernu ElectroMobility Poland właśnie zaprezentowała dwa modele swoich samochodów - na razie prototypowe. Na seryjną produkcję musimy poczekać jeszcze dwa lata. Czy zachwycą Europę i Świat? Jest sporo elementów, które zaskakują.

Samochód elektryczny polskiej produkcji

Izera to elektryczny samochód polskiej produkcji. Marka motoryzacyjna nawiązuje swoją nazwą do Gór Izerskich. - Nazwa jest przyjazna, łatwa do wymówienia oraz zapamiętania również dla osób spoza Polski. Izera ma również ambicje europejskie i będzie dostępna poza Polską - mówi Paweł Tomaszek, dyrektor biura komunikacji i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland.

Nie będzie obniżenia podatku VAT. Rząd wycofuje się ze swoich zapowiedziNie będzie obniżenia podatku VAT. Rząd wycofuje się ze swoich zapowiedziCzytaj dalej

Za projekt odpowiedzialna jest powstała w 2016 roku spółka ElektroMobility Poland. Koncern powstał na podstawie umowy 4 czołowych firm z sektora energetyki - Enei, Energi, Tauronu i PGE. Firma chce realizować "polski sen" o milionie samochodów elektrycznych na naszych drogach. Czy projekt uda się zrealizować? Do tej pory nie ma żadnej fabryki, w której samochody miałyby powstać. Przyglądamy się prototypom, które zostały zaprezentowane 28 lipca w podpruszkowskiej hali przemysłowej. Miejsce nieprzypadkowe, wszak większość start-upów powstaje w garażach.

Obecnie trwają negocjacje z dostawcami platformy, na bazie której mają być budowane samochody marki Izera. Rozmowy toczą się również w sprawie akumulatorów dla polskich elektryków.Jak wskazuje Business Insider, ten element jest najdroższym ze wszystkich, które znajdą się w pojazdach. Izera ma być sprzedawana w dwóch wariantach pojemności baterii - 40 kWh i 60 kWh. To nie jedyne negocjacje. Do tej pory nie powstała fabryka nowych aut. Jednak jak zapowiedziano, rozmowy są już na finiszu.

Samochód polskich marzeń

Design jest imponujący. Został on zaprojektowany przez włoskich specjalistów ze studia Torino Design, którzy pracowali pod fachowym okiem Tadeusza Jelca - współtwórcy kultowego już wyglądu Jaguara. Niestety, póki co o wyposażeniu wnętrza i technologii jaka będzie zastosowana w samochodach niewiele wiadomo. Zapowiedzi wskazują, że mimo wyglądu - na pierwszy rzut oka ekskluzywnego, pojazdy będą należeć do budżetowego i dostępnego na każdą kieszeń segmentu rynku. Podczas oficjalnej konferencji odkryto rąbka tajemnicy na temat dystrybucji aut. Firma EMP stawia na internet. Jak zapowiedział Piotr Zaremba, prezes spółki ElektroMobility Poland, salonów własnych będzie niewiele. Sprzedaż ma się odbywać głównie w sieci. Niestety, nie poznaliśmy do tej pory cen aut.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Na razie niewiele wiadomo o tym co znajdzie się w sercu samochodu. Technologie są wciąż opracowywane, a przedstawiciele informują o wciąż trwających negocjacjach z dostawcami. Choć jeszcze nie udało się zajrzeć pod maskę, to wiadomo jakie założenie techniczne stoją przed Izerą. Zasięg auta ma wynosi około 400 km na jednym ładowaniu, do setki auto rozpędzać ma się w mniej niż 8 sek., a maksymalna osiągalna prędkość to aż 160 km/h.

Nagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepówNagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepówCzytaj dalej

Izera

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony marki Izera

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Tuż przed śmiercią Kotulanka wykonała telefon. Prawda na temat treści rozmowy zasmuca, wiadomo co powiedziała
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
Niemcy błyskawicznie wykupują ze sklepów jeden produkt. Nawet w hurtowniach już pustkiNiemcy błyskawicznie wykupują ze sklepów jeden produkt. Nawet w hurtowniach już pustkiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News