W sieci od kilku lat krąży grafika typowa dla kursów i egzaminów na prawo jazdy. Mało kto jednak by się spodziewał, że aż w takim stopniu podzieli ona kierowców - i że będzie żywotna przez tak długi czas.
Czy można uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości? W ramach akcji „Pokuta" kierowcy mieli do wyboru alternatywę. Chętnie skorzystali z niej również inni uczestnicy ruchu drogowego.
Od 17 września wchodzą zapowiadane zmiany w przepisach. Dotyczą one m.in. punktów karnych. Wrócą kursy pozwalające na redukcję punktów, jednak prawdopodobnie będą one o wiele droższe.
Wydawać by się mogło, że wysokie mandaty i ryzyko utraty prawa jazdy skutecznie zniechęcają do jazdy w stanie nietrzeźwości, ale tak nie jest. Najnowsze statystyki policji dotyczące kierowania po spożyciu alkoholu nie pozostawiają złudzeń, problem wciąż jest spory. Wielu kierowców często też nie zdaje sobie sprawy, że znajdują się pod wpływem.
Od września będą obowiązywać przepisy drogowe, które ucieszą wielu kierowców. Zmiany dotyczą redukcji punktów karnych.
Urlop w Zakopanem może, a wręcz powinien być przyjemny, jednak aby tak było, musimy mieć oczy dookoła głowy. Poza kieszonkowcami, czy też oszustami proponującymi chociażby popularną grę w trzy kubki, nabici w przysłowiową butelkę możemy zostać także przez nieuczciwych prywatnych przewoźników. Ci nierzadko posuwają się do naprawdę podstępnych zachowań, tylko po to, by ukraść klientów komunikacji miejskiej i wzbogacić się naszym kosztem. I nie chodzi tu tylko o tzw. busy, ale także wyrachowanych taksówkarzy.
Od 1 lipca wchodzą w życie spore zmiany dla kierowców. Wracają szkolenia, dzięki którym można zredukować liczbę punktów karnych, a także opłaty za przejazdy płatnymi odcinkami autostrad.
Od 1 czerwca 2021 pieszy znajdujący się przed przejściem ma pierwszeństwo. Wprowadzenie tej zmiany miało zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
Rząd przyjął nowe przepisy. Zakazują one wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu. Zdaniem rządzących ma to upłynnić ruch i zmniejszyć zagrożenie na drogach.
Szykują się spore zmiany dla kierowców. Wrócą kursy pozwalające na redukcję punktów karnych. W ustawie zawarto też zapisy, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa klientów taksówek, podaje Polska Agencja Prasowa.
Tuż przed majówką Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje dokonać kilku zmian na zarządzanej przez siebie sieci. Kierowcy otrzymają nowy odcinek jednej z dróg ekspresowych, zaś na autostradzie będzie można jechać szybciej.
Prawo i Sprawiedliwość szykuje zmiany dla kierowców. Punkty karne mają być kasowane po po roku, wróci także możliwość redukowania punktów na płatnych kursach.
W ramach programu budowy 100 obwodnic, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad realizuje 13 inwestycji. Mają one łączną długość nieco ponad 105 km i wartość 2,5 mld zł.
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmienić zasady konfiskaty pojazdu nietrzeźwym kierowcom. Przepisy mają wejść w życie nieco później niż zakładano. Omawiane są również zmiany dotyczące utraty prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.
- Dzisiaj nie ma większego placu budowy w Europie jak inwestycje na polskich drogach, polskich kolejach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym może być traktowane łagodniej. Ministerstwo proponuje skrócenie okresu zatrzymania prawa jazdy dla niektórych kierowców.
1 marca 2023 roku rozpoczęła się nowa akcja policji “Na drodze- Patrz i słuchaj”. Mundurowi będą walczyć z rozproszeniem uwagi uczestników ruchu drogowego.
Trwa wymiana fotoradarów. Nowe urządzenia pozwolą zarejestrować nawet 32 pojazdy jednocześnie.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się o wyjaśnienie do zarządcy autostrady A4. Chodzi o nowy cennik.
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają , że e-bilet za przejazdy autostradą w systemie e-TOLL jest ważny 48 godzin od rozpoczęcia podróży.
Zmienność tego, czy chodnik należy do właściciela domu bądź jest publiczny stała się już obiektem żartów. Jednak są przepisy regulujące takie niuanse, a konkretnie - kwestię odśnieżania chodników.Za utrzymanie czystości i porządku odpowiadają samorządy. Mają również obowiązek stworzenia warunków do zapewniania dobrych warunków. Chodzi tutaj o usuwanie m.in. błota, śniegu i lodu z dróg dla pieszych.
Dwa dni temu premier Mateusz Morawiecki razem z szefem Ministerstwa Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem zaprezentował, przyjęty na Radzie Ministrów, Krajowy Program Budowy Dróg.
Ministerstwo Infrastruktury rozpoczyna realizację obietnic złożonych rok temu. Pierwsze zmiany wejdą w życie w I kwartale 2023 roku. Niestety, nie oznacza to dobrych wiadomości dla kierowców.Nowe zasady mają objąć pojazdy powyżej 3,5 tony. Ich kierowcy będą musieli płacić w systemie e-TOLL na większej liczbie dróg ekspresowych i autostrad będących pod zarządem GDDKiA.Zgodnie z informacjami portalu money.pl, do systemu opłat mają zostać dołączone wspomniane drogi, które zostały wybudowane po 2017 roku. Łączna ich długość to 1600 kilometrów.
Nadszedł długo oczekiwany moment. Drogowcy kończą prace na autostradzie A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Tym samym będzie ona dostępna od granicy z Czechami aż nad Bałtyk.Pierwszy odcinek autostrady A1 oddano do użytku w 1989 roku. 33 lata później, ostatni jej odcinek - notabene sąsiadujący z najstarszym - jest już na ukończeniu. Oba znajdują się obok Piotrkowa Trybunalskiego; roboty prowadzone są na odcinku do Kamieńska.
W ten weekend rusza akcja “Bezpieczne Andrzejki 2022”. Policjanci będą sprawdzać przede wszystkim trzeźwość.
Radni w Krakowie podjęli uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT). Oznacza to, że do miasta nie wjadą najstarsze samochody. To pierwsza taka strefa w Polsce.
Przegłosowana przez sejm reforma Kodeksu Karnego zakłada konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Wyjątki dotyczą osób prowadzących pojazd pracodawcy oraz kierowców pojazdów nie mechanicznych.
Otwarto tunel na zakopiance. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że to krok ku budowie ważnej drogi.