Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 02.02.2023 10:44

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.
Domena publiczna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się o wyjaśnienie do zarządcy autostrady A4. Chodzi o nowy cennik. 

Podwyżki opłat na A4

Stalexport Autostrada Małopolska złożyła wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wyższe stawki za przejazd autostradą. Dla pojazdów kategorii 1 stawka miałaby wzrosnąć z 13 do 15 zł, a dla pozostałych 40 do 46 zł. Nowy cennik ma obowiązywać od 3 kwietnia. 

W rozmowie z Onetem minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przyznał, że nie przekonuje go żadne uzasadnienie dla “tak drastycznej podwyżki cen autostradą A4”.

Na podwyżki zareagował UOKiK, który sprawdzi, czy ceny te nie są nadmiernie wygórowane. 

"Zwrócimy się o wyjaśnienia do zarządcy autostrady przede wszystkim, aby zweryfikować, czy nie mamy do czynienia z cenami nadmiernie wygórowanymi. W pierwszej kolejności chcemy zatem dowiedzieć się m.in. jakie są przyczyny dokonywanej podwyżki, jak przedsiębiorca posiadający pozycję dominującą w zakresie zarządzania odcinkiem autostrady ustala ceny obecnie i jak realizował to w przeszłości, a także, w jaki sposób zakres realizowanych prac remontowych wpływa na poziom cen oraz świadczoną usługę" - napisano w Komunikacie UOKiK-u.

UOKiK wskazał, że postępowanie zawsze jest prowadzone w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy. Urząd ustali, czy w tym przypadku może występować nadużywanie pozycji dominującej.