Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Uwaga kierowcy. Dziś wchodzą zmiany w punktach karnych
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 17.09.2023 09:04

Uwaga kierowcy. Dziś wchodzą zmiany w punktach karnych

policjant
East News

Od 17 września wchodzą zapowiadane zmiany w przepisach. Dotyczą one m.in. punktów karnych. Wrócą kursy pozwalające na redukcję punktów, jednak prawdopodobnie będą one o wiele droższe.

Dotychczas obowiązujące przepisy

Od 17 września 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, zlikwidowano kursy redukujące możliwość redukcji punktów karnych oraz wydłużono ważność punktów karnych do dwóch lat od momentu opłacenia mandatu. Zmianę widać w statystykach.

Z danych, które dla Autokult przygotowała Komenda Główna Policji wynika, że od 17 września 2022 roku aż 14 159 kierowców w związku z przekroczeniem liczby punktów musiało podejść po raz kolejny do egzaminu na prawo jazdy, a 2503 młodym kierowcom cofnięto uprawnienia. Łącznie daje to 16 662 osoby, które straciły prawo jazdy w związku z przekroczeniem liczby punktów karnych.

Dla porównania w całym 2022 roku prawo jazdy za punkty straciło mniej niż 10 tys. osób. 

Punkty kasowane po roku

Równo rok po wprowadzeniu nowych przepisów rząd postanowił się z nich wycofać. Punkty karne będą się kasować po upływie roku, ale od momentu opłacenia mandatu. Przypominamy, że prawo nie działa wstecz i osoby, które otrzymały punkty karne przez okres obowiązywania zaostrzonych przepisów, będą mieć je na koncie przez dwa lata.

Nie zmienia się natomiast taryfikator mandatów. Nadal najwięcej punktów (15) można dostać za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy przekroczeniu prędkości o więcej niż 70 km/h.

Kursy

Wracają kursy pozwalające na redukcję punktów karnych. Dla wielu kierowców jest to szansa, aby uniknąć utraty prawa jazdy z powodu zbyt dużej ilości „oczek".  Kierowca będzie mógł wziąć udział w kursie nie częściej niż raz na sześć miesięcy i to wyłącznie w formie stacjonarnej.

Szkolenie będzie się składać z części teoretycznej i praktycznej, w tym manewru awaryjnego hamowania. 

Niestety bardzo prawdopodobne jest, że cena takiego kursu będzie sporo wyższa. Spekuluje się, że będzie to koszt rzędu 500 do 900 zł, ale ostateczna cena jeszcze nie jest znana.