Droga S1 wydłuży się o istotny fragment. Powstanie odcinek między Mysłowicami, a Bielskiem-Białą. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie kontrakt z konsorcjum tworzonym przez spółki Mirbud i PBDiM Kobylarnia.
Auta będą licytowane przez Urząd Skarbowy w Częstochowie. I to nie byle jakie samochody - na parkingu czekają BMW, Mercedesy, Ferrari, Jaguary i Astony Martiny. Są to pojazdy, które zostały zajęte przez fiskusa w ramach niezapłaconych podatków. Jak się okazuje, skarbówka ma coraz bardziej kreatywne pomysły na ściąganie zadłużenia.
Wakacje za granicą to świetna sprawa, ale jadących autem opłaty mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak wypadają polskie odcinki autostrady na tle europejskich? Sprawdź!
Autostrada A2 na Wschód od Warszawy otwarta. Odcinek był bardzo długo wyczekiwany, nie dziwi więc, że wielu na tę wiadomość odetchnęło z ulgą. Uśmiech znika jednak z twarzy, gdy przeanalizujemy rozwiązania zastosowane w biegu drogi. Wielu musi liczyć się z komplikacjami i utrudnieniami.
Prawie co drugie auto sprowadzone z USA jest poważnie uszkodzone. Firma Carfax Europe przeprowadziła na zlecenie IBRM SAMAR badania. Wyniki są zatrważające. Na 235 tys. sprowadzonych ze Stanów i Kanady samochodów aż 130 tys. posiada poważne uszkodzenia. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Polskie drogi są amerykańskim złomowiskiem, a zza oceanu płynie do nas szrot.
Autostrada A4 będzie remontowana. Gruntowna przebudowa nawierzchni oznacza poważne utrudnienia dla kierowców. Planowane są objazdy i wprowadzenie odcinków z jednym pasem ruchu. Jak wygląda harmonogram prac oraz jakie prace planuje przeprowadzić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad?
Opłaty za przejazdy autostradami będą pod kontrolą Krajowej Administracji Skarbowej. Szykowany jest nowy system poboru opłat, jego premiery spodziewać się można w lipcu 2021 r. Na czym będzie polegał? Wielu kierowców odetchnie z ulgą, okazuje się że zmiany są korzystne.
Prawo jazdy nie będzie już potrzebne. To nie wszystkie zmiany, które czekają na kierowców. Co takiego przygotował rząd?
Nowe znaki drogowe mogą już wkrótce pojawić się na polskich drogach i autostradach. Nowe przepisy będą pozwalały zarządcom dróg lepiej i sprawniej reagować na ruch na drodze. To jednak nie wszystko. Sprecyzowane mają zostać zasady umieszczania i znakowania urządzeń rejestrujących.
Tablice rejestracyjne są wyróżnikiem pojazdu. Dzięki nim możemy ustalić kto jest właścicielem pojazdu, sprawdzić historię samochodu, czy zweryfikować kraj pochodzenia. Przepisy dotyczące pojazdów wskazują jednak na specjalne tablice, dzięki którym jesteśmy w stanie określić czy mamy do czynienia z maszyną podlegającą pod szczególne przepisy prawne lub kierowcą, który chce tablicami podkreślić swój status. Sprawdzamy jakie tablice rejestracyjne są wydawane w Polsce, komu i co oznaczają.
Ubezpieczenie OC tańsze nawet o 33 proc.? Tak, to możliwe, pod warunkiem, że z auta korzystasz nieregularnie. Kierowcy, którzy jeżdżą mniej również i mniej płacą. Kolejne firmy ubezpieczeniowe wprowadzają elastyczne taryfy, w których cena polisy uzależniona jest od liczby przejechanych kilometrów. Rozwiązanie takie bije rekordy popularności za granicą, jednak coraz więcej ubezpieczalni w Polsce wprowadza takie rozwiązania do swoich ofert. Czy zyskają one uznanie wśród nadwislańskich kierowców?
Drogi nie boją się kryzysu. Polska sieć rozwija się w zawrotnym tempie. A będzie jeszcze szybciej. GDDKiA szykuje się do nowego unijnego budżetu i rozpisuje przetargi z finansowaniem odłożonym na rok 2021 roku, gdy będzie obowiązywał nowy plan budżetowy na lata 2021-28.
GDDKiA przeprowadza audyt przejść dla pieszych. Wyniki są zatrważające, padło wiele krytycznych słów dotyczących sposobu budowy przejść i ich lokalizacji. Powstała lista pasów, które powinny zostać zlikwidowane, ponieważ jak twierdzi GDDKiA "dają one złudne poczucie bezpieczeństwa pieszym". Które przejścia są na czarnej liście Dyrekcji?
W końcu się udało. Będzie znacznie łatwiej o budowę obwodnic na drogach wojewódzkich. Samorządy dostaną na to dodatkowe pieniądze. Ponadto wczoraj rząd dokonał nowelizacji ustawy o mieszkalnictwie. W miastach będzie łatwiej o tanie mieszkania. Zmiany, na które Polacy czekali od lat wchodzą w życie.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:Na których odcinkach A4 mogą pojawić się utrudnieniaW jakich godzinach będzie trwał protestJakie są powody strajku tirowców
Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób Niemcy wykorzystują ścieki do walki z solą na ulicachCzemu to robiąCzy na podobne rozwiązanie zdecydowano by się w Polsce
Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób ustawodawca podszedł do kwestii hulajnóg elektrycznychJakie będą ograniczeniaDlaczego prezydent podpisał ustawę
Nowe drogi zmienią nasz polski krajobraz już całkiem niedługo. Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 nowych dróg w okresie od 2020 do 2030 roku. W całym kraju pojawią się obwodnice o łącznej długości 820 km.Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie pojawią się nowe drogiIle pieniędzy pochłonie inwestycjaPo co w Polsce nowe drogi
Żegluga śródlądowa w Polsce ma ruszyć z kopyta. Rząd zapowiada niezwykłe inwestycje. Wiceszef resortu infrastruktury powiedział, że przygotowane są studia wykonalności na Wiśle i Odrze.Z tego artykułu dowiesz się:Czym są zapowiadane przez rząd projektyDlaczego rząd inwestuje w żeglugę śródlądowąJakie były wcześniejsze zapowiedzi dotyczące żeglugi śródlądowej
Rowery w Polsce nie tylko sprzedają się jak świeże bułeczki, ale również schodzą masowo z taśmy produkcyjnej. Nasz kraj jest czwarty pod kątem produkcji rowerów w Unii Europejskiej. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, mniejsza produkcja związana jest z utrudnionym dostępem do komponentów z Chin.Z tego artykułu dowiesz się:Jak kształtuje się produkcja rowerów w PolsceOd czego jest zależna w dobie pandemii koronawirusaCo może stanowić szansę w zakresie produkcji rowerów