Obwodnica Katowic prawie na półmetku
PxHere
Autor Kasper Starużyk - 24 Czerwca 2020

Pracę nad wielką drogową inwestycją zbliżają się do półmetka

Obwodnica Katowic zbliża się do półmetka prac. Kiedy pojedziemy nową drogą? Sprawdzamy najświeższe informacje z budowy tego bardzo ważnego dla całej aglomeracji węzła, który dopnie sieć dróg krajowych i autostrad na Górnym Śląsku.

Obwodnica Katowic gotowa już w 40% informuje Rynek Infrastruktury. Jest to jeden z najważniejszych węzłów drogowych w całej Polsce. Prace polegają na rozbudowie drogi krajowej nr 81 od autostrady A4 do skrzyżowania z drogą krajową nr 86. Inwestycję prowadzi konsorcjum, którego liderem pozostaje polska firma NDI z siedzibą w Sopocie. Jednym z najważniejszych elementów nowej obwodnicy będą liczne bezkolizyjne węzły drogowe, które upłynnią ruch w całej gęsto zabudowanej i zaludnionej aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Inwestycja znacząco wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w tym rejonie.

Obwodnica Katowic odciąży południe Polski

– Dzięki inwestycji nastąpi oddzieleniu ruchu tranzytowego od wewnątrzmiejskiego, dlatego po jej zakończeniu będzie się jeździło płynniej, bez zatorów. To największa inwestycja drogowa w Katowicach od czasu budowy tunelu pod katowickim rondem, która podniosła znacząco komfort podróżowania przez Śródmieście Katowic – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic dla Rynku Infrastruktury. – Podobnie będzie na Giszowcu, choć dziś jeszcze obserwujemy w tym miejscu zaawansowane prace budowlane, które powodują zmiany w organizacji ruchu. Dlatego dziękujemy katowiczanom i mieszkańców metropolii za wyrozumiałość i cierpliwość w tej sprawie – cytuje za prezydentem Katowic branżowy portal. Włodarz stolicy województwa śląskiego podkreśla, że poprawa będzie odczuwalna już w tym roku. Wszystko stanie się, gdy ponownie otwarty zostanie zjazd z A4 na drogę krajową nr 86 w kierunku Tychów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Nagła i pilna decyzja papieża Franciszka ws. biskupa Janiaka. Porażające na skalę ogólnoświatową

Fotoradary za chwilę wylądują na złomie. Mandaty posypią się z dużo skuteczniejszych urządzeńFotoradary za chwilę wylądują na złomie. Mandaty posypią się z dużo skuteczniejszych urządzeńCzytaj dalej

Ogromna inwestycja zmieni oblicze Katowic. Droga krajowa nr 86 to jedna z najbardziej zatłoczonych tras w całej Polsce, dziennie pokonuje ją nawet 55 tysięcy pojazdów. Obwodnica Katowic obejmie rozbudowę ul. Pszczyńskiej i ul. 73 Pułku Piechoty. Na skrzyżowaniu tych dwóch ulic, które są ciągami odpowiednio DK86 i 81 powstaną bezkolizyjne węzły. Zmodernizowany zostanie także istniejący już węzeł Kolista.

Po przebudowie powstaną dwa ogromne węzły drogowe, które będą rozprowadzały ruch tranzytowy w kierunku Tychów i południowej granicy oraz w kierunku Łodzi i Gdańska. Zmodernizowany zostanie także zostanie obecnie istniejący węzeł, z nowej obwodnicy będzie można wjechać w katowickie dzielnice Giszowiec i Murcki. Inwestycja znacząco poprawi wydolność transportową nie tylko Katowic i aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, ale całej południowej Polski.

Obwodnica musi być dostępna dla mieszkańców

Jak podaje Rynek Infrastruktury, aktualnie budowane są nasypy i konstrukcje drogowe. Prowadzone są również prace bitumiczne, układane krawężniki oraz warstwy podbudowy. Jak szacują budowniczowie na chwilę obecną prace osiągnęły 40% swojego zaawansowania. Prócz tego co związane bezpośrednio z budową nowej obwodnicy, na trasie trwają inne inwestycje - przebudowywana jest sieć wodociągowa, gazownicza, ciepłownicza czy energetyczna. Jak podkreśla branżowy portal, prace są przeprowadzane przy zachowaniu niesamowitej precyzji, ponieważ toczą się w bardzo gęsto zabudowanym i zaludnionym terenie. Najmniejszy błąd może skutkować tragedią.

Jak mówią wykonawcy, podczas budowy nowej obwodnicy natrafiają na niezawarte w planach podziemne kable i inne rodzaje uzbrojenia terenu. To wszystko musi być przeprojektowywane na bieżąco. Dodatkowo, jak zwraca uwagę portal Rynek Infrastruktury, cały czas musi zostać zachowany dostęp do komunikacji miejskiej dla mieszkańców, czy przejść dla pieszych. Prace są niesamowitym przedsięwzięciem planistyczno-logistycznym. Wartość inwestycji to prawie ćwierć miliarda złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Popularny ser znika z Lidla. GIS wykrył w nim niebezpieczne bakterie, lepiej uważać
  2. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Maseczki koniecznie znów na twarzy, choć Polacy stawiają opór. Do kontroli ma włączyć się nawet policjaMaseczki koniecznie znów na twarzy, choć Polacy stawiają opór. Do kontroli ma włączyć się nawet policjaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News