Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Kierowco, przygotuj się, że będziesz płacił więcej. Wzrastają opłaty dla każdej kategorii pojazdów
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:05

Kierowco, przygotuj się, że będziesz płacił więcej. Wzrastają opłaty dla każdej kategorii pojazdów

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Opłata za A2 w górę

Zmiana stawek opłat za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A2 będzie wprowadzona 2 marca 2020 roku  o godz. 6.00 rano. Przejazd pojazdów kategorii 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach) każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin będzie kosztował 22 zł brutto (do tej pory 20 zł). W sumie zapłacimy o 66 zł. 

Z kolei opłata dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) będzie wynosić 33 zł (dotąd 31 zł).

Nowe stawki opłat dla wszystkich pojazdów

Opłata dla pojazdów kategorii 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami) będzie wyższa o 3 zł i wyniesie 50 zł (dotąd 47 zł). Opłata dla pojazdów kategorii 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami) wzrasta z 73 zł do 77 zł.

Zmianie ulegnie też stawka opłaty dla pojazdów kategorii 5 (pojazdy ponadnormatywne) - podwyżka wyniesie 20 zł i wzrośnie z 200 do 220 zł. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

Nowe opłaty i videotolling

W komunikacie opublikowanym przez spółkę Autostrada Wielkopolska możemy przeczytać, że “nowy cennik odzwierciedla realne koszty utrzymania autostrady wynikające z realizacji niezbędnych inwestycji poprawiających komfort i bezpieczeństwo podróżnych, obsługi kredytów, a także z powodu mocno rosnącej inflacji”.

Spółka poinformowała także o innych planach. Po zakończeniu rozbudowy obwodnicy Poznania drogowcy zamierzają wprowadzić elektroniczny pobór opłat na bramkach przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych, tzw. videotolling, a także program lojalnościowy dla kierowców.