Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 04.10.2019. Wizytacja budowy Poludniowej Obwodnicy Warszawy i drog S2, S17 i A2 z udzialem wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Kwietnia 2020

Wciąż powstają nowe drogi, gdzie możemy się ich spodziewać? Lista GDDKiA

Drogi nadal są budowane, pomimo ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Aktualnie prowadzone są 22 przetargi. Wykonawcy mają odpowiadać za budowę blisko 300 km dróg. Poinformowano także o kolejnych inwestycjach w ramach programu budowy 100 obwodnic.

Drogi dalej budowane. Pomimo koronawirusa

Dyrekcja przekazała, że pomimo ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa drogi nadal są budowane. "Wykonawcy nie przerywają prac na budowach dróg, pomimo ograniczeń związanych z koronawirusem. Wspólnie z branżą monitorujemy sytuację na wszystkich budowach i apelujemy do wykonawców o realizację prac budowlanych z zachowaniem bezpieczeństwa i zaleceń sanitarnych związanych z ogłoszonym stanem epidemii" - informuje GDDKiA w komunikacie.

Z danych opublikowanych przez GDDKiA wynika, że aktualnie realizowane są drogi o długości 1097 km, które podzielono na 90 zadań. To o 93 km więcej, niż podawano w styczniu. W budowie jest 70 zadań o długości niemal 800 km.

Europejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiEuropejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiCzytaj dalej

Drogi rozbudowywane. Do końca roku prawie 120 km

Jedną z kluczowych inwestycji jest rozbudowa krajowej drogi S7 z Płońska do Napierek, która poszerzy trasę z Warszawy do Olsztyna. Prowadzone są także prace na S61 z Suwałk do Ostrowi Mazowieckiej włącznie z obwodnicą Łomży, s19 z Lublina do Rzeszowa oraz autostrady A1 na odcinku Piotrków Trybunalski-Częstochowa. Dzięki rozbudowie skróci się także czas przejazdy z Łodzi i Warszawy do Krakowa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Niewyobrażalna tragedia wstrząsnęła dziś centralną Polską. Nie żyje 1,5 roczne dziecko

W tym roku GDDKiA zamierza udostępnić przynajmniej 116,8 km dróg. Na czerwiec zaplanowano otwarcie zachodniej części obwodnicy Bydgoszczy, a do grudnia ma zostać domknięta południowa obwodnica Warszawy i trasy S17 w stronę Garwolina.

Program budowy 100 obwodnic

W ramach rządowego programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Nowe odcinki drogi w ramach programu

W piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w obecności wiceministra Rafała Webera zatwierdził Programy inwestycji dla obwodnic Gryfina, Kołbaskowa, Stargardu i Szczecinka w województwie zachodniopomorskim. Inwestycje zostały ujęte w Programie budowy 100 obwodnic. W ramach zadań powstaną nowe odcinki dróg krajowych nr 13, 20 i 31 o łącznej długości ponad 20 km.

- Dotrzymujemy słowa. Kierujemy do realizacji kolejne obwodnice z Programu budowy 100 obwodnic, który niedawno ogłosiliśmy. Województwo zachodniopomorskie bardzo zyskuje na realizowanych inwestycjach drogowych i kolejowych - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Dzięki budowie obwodnic ulice wielu polskich miast i miasteczek staną się bezpieczniejsze, a komfort życia poprawi się. Ruch ciężarowy zostanie wyprowadzony poza te miasta, co oznacza także czystsze powietrze. Dzisiaj kierujemy do realizacji prace przygotowawcze dla budowy obwodnic Gryfina, Kołbaskowa, Stargardu i Szczecinka - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów
  2. RP: Polacy wymyślili lek na koronawirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tłumy przyszły na Wielkanoc pod kościoły mimo pandemii. Zadziwiające wiadomości z zagranicy, nie posłuchali nawet duchownych
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News