BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Sejm był w tym zgodny. Kierowców już zaraz czekają niemałe zmiany

17 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Ruch drogowy ulegnie sporym zmianom. Sejm uchwalił zmiany w przepisach. Aż 415 posłów opowiedziało się za nowelizacją przepisów drogowych, która wprowadza obowiązek "jazdy na suwak" i tworzenia tzw. korytarza życia w razie wystąpienia zatoru.

Ruch drogowy. Zmiany w Kodeksie Drogowym

Ruch drogowy zmieni się za sprawą nowelizacji przepisów, która została poparta przez aż 415 posłów. Nowe prawo wprowadzi poważne zmiany w sposobie podróżowania po polskich drogach. Przepisy mają pomóc uregulować zachowanie się kierowców w dwóch istotnych sytuacjach drogowych - włączania się do ruchu podczas tworzących się zatorów oraz zwężeń, a także tworzenia korytarzy życia podczas wypadków drogowych, w celu umożliwienia służbom sprawnego dotarcia na miejsce np. wypadku. Takie zachowanie na polskich drogach będzie już nie tylko mile widziane, ale obowiązkowe. Pozwoli na szybszy dojazd służb ratunkowych na miejsce wypadku oraz przełoży się na mniejsze korki tam, gdzie dochodzi np. do zwężenia drogi. 

Korytarz życia obowiązkowy, jazda na suwak już nie tylko uprzejmością

Korytarz życia, inaczej korytarz ratunkowy, to pas ruchu dla karetek pogotowia i innych pojazdów uprzywilejowanych, poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Jak stworzyć korytarz życia? Jadąc skrajnie lewym pasem, należy zjechać do lewej krawędzi jezdni, zaś pozostali muszą zjechać do prawej strony pasa, którym się poruszają.

Nowelizacja przepisów wprowadzi również obowiązek tzw. jazdy na suwak, gdy nie istnieje możliwość ciągłej kontynuacji jazdy pasem ruchu na jezdni z więcej niż jednym pasem w tym samym kierunku jazdy, z powodu wystąpienia utrudnienia na tym pasie lub zanikania tego pasa. W takim przypadku kierowcy poruszający się sąsiednim pasem ruchu muszą umożliwić kierującemu pojazdem znajdującym się na takim pasie ruchu zmianę tego pasa na sąsiedni. Manewr zmiany pasa ruchu powinien następować w sposób pojedynczy i naprzemienny.

Przepisy mają wejść w życie po 21 dniach od ich ogłoszenia (6 listopada).

Przepisy mają wejść w życie po 21 dniach od ich ogłoszenia (6 listopada).

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >