Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Mandat 500 zł w trakcie burzy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, co robić w tym momencie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:58

Mandat 500 zł w trakcie burzy. Każdy kierowca powinien wiedzieć, co robić w tym momencie

Kierowca
pixabay.com

Mandat za nieumyślność

Warto pamiętać, podczas planowania weekendowego wyjazdu, że pogoda lubi płatać figle. IMGW zapowiada opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wiatr w porywach do 70-80 km/h. Badania Instytutu Transportu Samochodowego, w tym dane z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS jednoznacznie dowodzą, że do największej liczby wypadków drogowych dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych, przypadających na miesiące, kiedy jest ciepło a dzień długi. Wówczas kierowcy mają skłonność do szybkiej i brawurowej jazdy, co przekłada się na poważniejsze skutki wypadków, jak podaje auto.dziennik.pl.

Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego stwierdził, że gwałtowne zjawiska pogodowe niosą ryzyko utraty zdrowia a nawet życia. Jednocześnie warto uspokoić, że nawet, gdy kierujący autem napotka gwałtowną burzę, w wyniku której piorun uderzy w karoserię, to osobom znajdującym się w środku teoretycznie nic nie grozi. Karoseria zadziała wówczas jak tzw. klatka Faradaya. Chroniąc przed polem elektrostatycznym sprawi, że wyładowanie atmosferyczne dosłownie "spłynie" po nadwoziu. Kabina pojazdu wydaje się zatem najbezpieczniejszym miejscem przed wyładowaniami atmosferycznymi, choć samo działanie piorunów może mieć wpływ na delikatne elementy elektroniczne, którymi naszpikowane są współczesne auta.

Co więcej za zatrzymanie lub postój pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innych miejscach niż wyznaczone w tym celu może otrzymać 300 zł mandatu oraz 1 pkt karny. Dotyczy to również sytuacji, kiedy np. w czasie burzy kierowca zatrzyma się pod wiaduktem przebiegającym nad autostradą. Takie zachowanie w rzęsistym deszczu czy podczas opadów gradu grozi karambolem. Wtedy, podobnie jak w przypadku autostopowicza, patrol za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym może wypisać mandat do 500 zł, lub nawet skierować sprawę do sądu, a wtedy grzywna wyniesie 5 tys. zł.

2. Przełożony ojca Tadeusza Rydzyka przerwał milczenie. Podczas trwającej pielgrzymki powiedział wprost, po czyjej jest stronie

Jak zachować się podczas burzy?

Krupiński zaznacza, że jeśli ktoś nie może czekać, to powinien tak zaplanować podróż, aby w momencie wystąpienia burzy odpowiednio wcześniej znaleźć schronienie. Opuszczanie kabiny, nawet w kamizelkach odblaskowych, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zostając w pojeździe zwiększamy nasze szanse na przeżycie. Dodatkowo poza autem pasażerowie są narażeni na potencjalne wyładowania atmosferyczne, łamiące się i spadające gałęzie przy zadrzewionych drogach oraz elementy linii energetycznych. Parkując pojazd należy unikać naturalnych zagłębień terenu.

Należy zwolnić i zwiększyć dystans przed jadącymi pojazdami. Ulewny deszcz wydłuża drogę hamowania, powoduje parowanie szyb i znacznie ogranicza widoczność. Rozproszenie podczas jazdy powodują także błyskawice i nagłe rozbłyski, które mogą oślepiać, doradza auto.dziennik.pl.

Do tego obfite opady towarzyszące gwałtownym burzom sprawiają, że studzienki kanalizacyjne w miastach mogą mieć problemy z odprowadzaniem wody, przez którą nie widać nawierzchni i tego co się tam potencjalnie kryje.

undefined