Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wchodzą nowe przepisy. Wymagane jest dodatkowe wyposażenie aut
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:06

Wchodzą nowe przepisy. Wymagane jest dodatkowe wyposażenie aut

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wyposażenie auta z unijnymi standardami

Wyposażenie auta ulegnie zmianie. Od maja 2022 roku zjeżdżające z taśm samochody będą musiały posiadać nowe systemy bezpieczeństwa. Rozporządzenie jest częścią długoterminowego celu Unii Europejskiej, jakim jest zbliżenie do zera do 2050 roku liczby śmiertelnych ofiar i poważnych obrażeń w wyniku wypadków drogowych. Od maja 2024 roku w nowe systemy będą musiałby być wyposażone wszystkie nowe pojazdy zarejestrowane w Unii.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Regulacje przewidują wprowadzenie w nowych modelach samochodów niemal 30 systemów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć liczbę ofiar wypadków. 

Najważniejsze nowości to systemy, które mają za zadanie m.in. utrzymywanie pojazdu na pasie ruchu np. w sytuacji zasłabnięcia lub zaśnięcia kierowcy, awaryjne hamowanie, wykrywanie obiektów przy cofaniu, ostrzeganie o senności i rozproszeniu uwagi kierowcy, np. przez korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu, a nawet… rozpoznawanie znaków drogowych jak ISA.  Intelligent Speed Assistnce to system rozpoznający znaki i starający się skłaniać kierowcę ku temu, aby jechał zgodnie z przepisami.

Obowiązkowa w każdym aucie będzie również czarna skrzynka, która może pomagać w odtworzeniu okoliczności zdarzenia drogowego. Każdy samochód ma być również wyposażony w instalację ułatwiającą montaż blokady alkoholowej.

Dla przemysłu samochodowego nowe unijne przepisy to niewątpliwe wyzwanie, ponieważ zmusi producentów do przeprojektowanie niektórych modeli aut. Możemy też spodziewać się wzrostu cen nowych pojazdów.