PHOTO:PRZEMYSLAW JACH / SE / EAST NEWS 05/04/2010 ILUSTRACJE ZDJECIOWE ZWIAZANE Z DZIALANOSCIA SLUZB MUNDUROWYCH N/Z KONTROLA DROGOWA POLICJANT
PRZEMYSLAW JACH /East News
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Stycznia 2020

Ponad 20 tys. zł mandatu za brak jednej zmiany w samochodzie. Kierowcy muszą się pilnować

Mandat w wysokości 20 tysięcy złotych może grozić kierowcom w niektórych krajach za brak odpowiedniego wyposażenia w samochodzie. Ferie zimowe już się rozpoczęły, dlatego warto wyjechać na nie będąc odpowiednio przygotowanym.

Mandat na 20 tysięcy złotych za wyjazd na narty? W tym kraju to możliwe

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apeluje do kierowców wybierających się na ferie zimowe o ostrożność i odpowiednie wyposażenie pojazdu przed podróżą. Wybierając się samochodem na zimowy urlop, należy pamiętać, że w niektórych państwach kierowcy mają obowiązek korzystania z opon zimowych już od 1 listopada. Warto to zrobić, chyba że mandat do zapłaty w euro jest nam nie straszny.

Obowiązkowa wymiana opon na zimowe wprowadzona jest na terenie m.in. Austrii. I to właśnie w tym kraju za brak wymiany opon na zimowe grozi nam mandat w wysokości 5 tysięcy euro. Przyjrzyjmy się zatem, jakie przepisy obowiązują w różnych europejskich krajach.

Austria

W Austrii opony z kolcami dozwolone są od 1 października do 31 maja jedynie dla pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony (pod warunkiem, że zostały zamontowane na wszystkich kołach). Regionalnie przepisy mogą jednak wydłużać ten okres. Kierując pojazd wyposażony w takie opony, musimy stosować się do ograniczeń prędkości - 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradach - a samochód oznaczyć specjalnym znakiem dostępnym m.in. na stacjach benzynowych.

Na terenie Austrii nie obowiązuje nakaz posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodów osobowych. Trzeba jednak pamiętać, że wzdłuż wielu dróg ustawione są znaki nakazujące ich używania w określonych warunkach, dlatego warto mieć je ze sobą.

Lokalne przepisy austriackie określają, jakie wymagania muszą spełniać łańcuchy śniegowe. Muszą one spełniać - normy O-Norm 5117 (łańcuchy do samochodów osobowych) i O-Norm 5119 (łańcuchy do pojazdów ciężarowych). Kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony (np. kampery, busy, autokary, ciężarówki) zobowiązani są do posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu pojazdu w okresie od 1 listopada do 15 marca.

Czechy

Opony zimowe na terenie Republiki Czeskiej są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca (nie tylko na odpowiednio oznakowanych drogach „Zimni vybava”). Za jazdę bez takich opon we wskazanym okresie kierowca naraża się na mandat i unieruchomienie pojazdu. W Czechach łańcuchy na kołach (na osi napędowej) muszą być zamontowane podczas poruszania się na ośnieżonych i odpowiednio oznakowanych drogach („Zimni vybava”).

Francja

We Francji opony zimowe nie są obowiązkowe, wyjątkiem są drogi z oznakowaniem nakazującym użycie opon zimowych. Nakaz jazdy na takim ogumieniu obowiązuje w rejonie Alp, gdzie kierowcy powinni również przewozić łańcuchy przeciwpoślizgowe.

Stosowanie łańcuchów śniegowych dozwolone jest tylko, gdy wskazane jest to przez znaki drogowe. Obowiązkowe na drogach oznaczonych jako „Equipements speciaux obligatoires”. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat. Pojazdy wyposażone w łańcuchy przeciwślizgowe mogą poruszać się z prędkością 50 km/h.

Niemcy

Obowiązek opon zimowych w Niemczech uzależniony jest od warunków panujących na drogach. Nie ma wskazanego okresu, w którym takie ogumienie musi być zamontowane. Jednak jazda autem nie przystosowanym do panujących warunków atmosferycznych skutkuje mandatem w wysokości 60 euro. Jeżeli pojazd utrudnia ruch na drodze, kierujący otrzymuje mandat do 80 euro.

W regionach górskich na terenie Niemiec, w warunkach zimowych, o konieczności używania łańcuchów przeciwślizgowych przypomina specjalne oznakowanie. Pojazd wyposażony w łańcuchy nie może przekraczać prędkości 50 km/h.

Słowacja

Opony zimowe na terenie Słowacji są obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca. Używanie łańcuchów antypoślizgowych jest dozwolone tylko i wyłącznie w przypadku dużego ośnieżenia lub oblodzenia dróg.

Szwajcaria

Na terenie Szwajcarii sytuacja wygląda podobnie jak w Niemczech. Opony zimowe nie są obowiązkowe (jest to zalecane w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia), jednak kierujący pojazdem, który utrudnia ruch ze względu na nieprzystosowanie samochodu do warunków atmosferycznych, dostanie mandat.

Pojazdy wyposażone w opony kolcowane nie mogą poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, z wyjątkiem A2, na odcinku Göschenen – Airolo (tunel St. Gothard) i A13, na odcinku Thusis - Mesocco (tunel San Bernardino). Maksymalna prędkość jazdy na oponach z kolcami wynosi 80 km/h w terenie niezabudowanym i 50 km/h w mieście. Wożenie łańcuchów śniegowych w Szwajcarii nie jest obowiązkowe, ale jest wymagane na drogach oznaczonych znakami „chaines neige obligatoires”.

Włochy

We Włoszech nie istnieje nakaz używania opon zimowych dla całego kraju. Niektóre części Włoch mogą wprowadzić własne przepisy, które nakładają obowiązek stosowania ich wraz z łańcuchami, np. w okresie od 15 października do 15 kwietnia, w regionie Val d’Aoste istnieje obowiązek używania takie ogumienia lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych.

W innych regionach ten przepis jest stosowany w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia i wskazują na niego znaki drogowe. Dozwolona prędkość maksymalna dla pojazdów wyposażonych w łańcuchy przeciwślizgowe to 50 km/h. Używanie kolcowanych opon z kolei przez pojazdy do 3,5 tony dozwolone jest w okresie od 15 listopada do 15 marca.

Zasady ważne nie tylko w Polsce

Poza tym warto pamiętać o najważniejszych zasadach, kiedy poruszamy się po drogach nie tylko na terenie Polski. Chodzi m.in. o to, jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News