Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ponad 20 tys. zł mandatu za brak jednej zmiany w samochodzie. Kierowcy muszą się pilnować
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:06

Ponad 20 tys. zł mandatu za brak jednej zmiany w samochodzie. Kierowcy muszą się pilnować

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Mandat na 20 tysięcy złotych za wyjazd na narty? W tym kraju to możliwe

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apeluje do kierowców wybierających się na ferie zimowe o ostrożność i odpowiednie wyposażenie pojazdu przed podróżą. Wybierając się samochodem na zimowy urlop, należy pamiętać, że w niektórych państwach kierowcy mają obowiązek korzystania z opon zimowych już od 1 listopada. Warto to zrobić, chyba że mandat do zapłaty w euro jest nam nie straszny.

Obowiązkowa wymiana opon na zimowe wprowadzona jest na terenie m.in. Austrii. I to właśnie w tym kraju za brak wymiany opon na zimowe grozi nam mandat w wysokości 5 tysięcy euro. Przyjrzyjmy się zatem, jakie przepisy obowiązują w różnych europejskich krajach.

Austria

W Austrii opony z kolcami dozwolone są od 1 października do 31 maja jedynie dla pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony (pod warunkiem, że zostały zamontowane na wszystkich kołach). Regionalnie przepisy mogą jednak wydłużać ten okres. Kierując pojazd wyposażony w takie opony, musimy stosować się do ograniczeń prędkości - 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradach - a samochód oznaczyć specjalnym znakiem dostępnym m.in. na stacjach benzynowych.

Na terenie Austrii nie obowiązuje nakaz posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodów osobowych. Trzeba jednak pamiętać, że wzdłuż wielu dróg ustawione są znaki nakazujące ich używania w określonych warunkach, dlatego warto mieć je ze sobą.

Lokalne przepisy austriackie określają, jakie wymagania muszą spełniać łańcuchy śniegowe. Muszą one spełniać - normy O-Norm 5117 (łańcuchy do samochodów osobowych) i O-Norm 5119 (łańcuchy do pojazdów ciężarowych). Kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony (np. kampery, busy, autokary, ciężarówki) zobowiązani są do posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu pojazdu w okresie od 1 listopada do 15 marca.

Czechy

Opony zimowe na terenie Republiki Czeskiej są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca (nie tylko na odpowiednio oznakowanych drogach „Zimni vybava”). Za jazdę bez takich opon we wskazanym okresie kierowca naraża się na mandat i unieruchomienie pojazdu. W Czechach łańcuchy na kołach (na osi napędowej) muszą być zamontowane podczas poruszania się na ośnieżonych i odpowiednio oznakowanych drogach („Zimni vybava”).

Francja

We Francji opony zimowe nie są obowiązkowe, wyjątkiem są drogi z oznakowaniem nakazującym użycie opon zimowych. Nakaz jazdy na takim ogumieniu obowiązuje w rejonie Alp, gdzie kierowcy powinni również przewozić łańcuchy przeciwpoślizgowe.

Stosowanie łańcuchów śniegowych dozwolone jest tylko, gdy wskazane jest to przez znaki drogowe. Obowiązkowe na drogach oznaczonych jako „Equipements speciaux obligatoires”. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat. Pojazdy wyposażone w łańcuchy przeciwślizgowe mogą poruszać się z prędkością 50 km/h.