BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Na granicy długo postoisz. Właśnie wprowadzili nowe prawo
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:07

Na granicy długo postoisz. Właśnie wprowadzili nowe prawo

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Granica z Czechami nieprzejezdna?

Granica z Czechami w poniedziałek może być nieprzejezdna. W niedzielę 1 grudnia w Czechach wchodzi w życie nowy system poboru opłat na autostradach. Nowe przepisy obejmują samochody ciężarowe oraz autobusy - podaje money.pl. Po weekendzie ruch na granicy będzie zwiększony, a to sprawia, że w poniedziałek 2 grudnia można spodziewać się utrudnień i wielokilometrowych korków.

Komplikacje mogą dotknąć tych kierowców, którzy nie zarejestrowali się jeszcze w nowym czeskim systemie poboru opłat i nie dokonali wymiany jednostki pokładowej, która obowiązywała do tej pory. Cyfrowe winiety zastąpią klasyczne naklejki na szyby pojazdów.

Mandat na 16 tysięcy złotych

Każdego roku po czeskich autostradach jeździ niemal 120 tys. ciężarówek z Polski, a pojazdy z naszego kraju są najliczniejszą grupą spośród zagranicznych - podaje bankier.pl. Niedawno Czesi informowali, że w nowym systemie poboru opłat zarejestrowało się zaledwie 20 procent wszystkich kierowców, co oznacza, że niemal 100 tys. kierowców nie ma uprawnień do poruszania się po czeskich autostradach od 1 grudnia. W konsekwencji nieposiadania odpowiedniego urządzenia i uregulowanej e-winiety kierowcom grozi surowy mandat w wysokości 100 tys. koron czeskich (CZK), co daje kwotę ok. 16 tysięcy złotych.

Polecane