BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Na granicy długo postoisz. Właśnie wprowadzili nowe prawo

1 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Granica polsko-czeska w poniedziałek 2 grudnia może się okazać wyjątkowo nieprzyjazna dla podróżujących. Od 1 grudnia zaczął obowiązywać nowy system poboru opłat dla kierowców ciężarówek na autostradach. To zwiastuje ogromne problemy na granicy.

Granica z Czechami nieprzejezdna?

Granica z Czechami w poniedziałek może być nieprzejezdna. W niedzielę 1 grudnia w Czechach wchodzi w życie nowy system poboru opłat na autostradach. Nowe przepisy obejmują samochody ciężarowe oraz autobusy - podaje money.pl. Po weekendzie ruch na granicy będzie zwiększony, a to sprawia, że w poniedziałek 2 grudnia można spodziewać się utrudnień i wielokilometrowych korków.

Komplikacje mogą dotknąć tych kierowców, którzy nie zarejestrowali się jeszcze w nowym czeskim systemie poboru opłat i nie dokonali wymiany jednostki pokładowej, która obowiązywała do tej pory. Cyfrowe winiety zastąpią klasyczne naklejki na szyby pojazdów.

Mandat na 16 tysięcy złotych

Każdego roku po czeskich autostradach jeździ niemal 120 tys. ciężarówek z Polski, a pojazdy z naszego kraju są najliczniejszą grupą spośród zagranicznych - podaje bankier.pl. Niedawno Czesi informowali, że w nowym systemie poboru opłat zarejestrowało się zaledwie 20 procent wszystkich kierowców, co oznacza, że niemal 100 tys. kierowców nie ma uprawnień do poruszania się po czeskich autostradach od 1 grudnia. W konsekwencji nieposiadania odpowiedniego urządzenia i uregulowanej e-winiety kierowcom grozi surowy mandat w wysokości 100 tys. koron czeskich (CZK), co daje kwotę ok. 16 tysięcy złotych.

Tagi:

OpłataDrogi i autostradyPolskaCzechy

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważne plany polskiego przewoźnika. PKP Intercity zapowiada program lojalnościowy

Czytaj więcej >