BiznesINFO.pl > Twój portfel > Przegląd techniczny może podrożeć. Więcej zapłacą nie tylko kierowcy aut
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:21

Przegląd techniczny może podrożeć. Więcej zapłacą nie tylko kierowcy aut

Biznesinfo
BiznesInfo

Czy po raz pierwszy od 17 lat cena przeglądu technicznego wzrośnie? Na zmiany w tym zakresie może wskazywać odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury na jedną z interpelacji poselskich. Więcej mogą zapłacić nie tylko kierowcy samochodów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile za przegląd techniczny płacą właściciele aut, a ile motocykli

  • Czy cena przeglądu wzrośnie

  • Jaki mandat grozi za brak ważnego przeglądu

99 zł - tyle zgodnie z obecnymi zasadami za przegląd techniczny płacą właściciele samochodów osobowych. W przypadku właścicieli motocykli jest to 63 zł, zaś motorowerów o 12 zł mniej.

Czy niebawem ceny przeglądów technicznych pójdą w górę? Z tym pytaniem zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek w interpelacji poselskiej.

W skierowanej do resortu interpelacji, której szczegóły zdradza serwis Bankier.pl, Śmiszek zwrócił uwagę, że stacje kontroli pojazdów dopuszczają do ruchu samochody wymagające naprawy. Dlaczego tak postępują? W ocenie posła Lewicy chcą uzyskać obroty gwarantujące opłacalność prowadzenia biznesu, tyle, że takie działania - jak zauważa Śmiszek - mają bezpośredniej przełożenie na poziom bezpieczeństwa na polskich drogach.

Jak resort ustosunkował się do pytania do o podniesienie ceny przeglądu technicznego pojazdów? Jak zauważa Bankier.pl nie potwierdził, ale i nie zaprzeczył.

Ministerstwo odpowiada na interpelację posła Lewicy

W przywołanej przez portal treści odpowiedzi, jakiej udzielił wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślono, że kwestie dotyczące regulacji wysokości opłat za badania techniczne pojazdów "będą mogły zostać podjęte po prawidłowym wdrożeniu dyrektywy 2014/45/UE do polskiego porządku prawnego".

Weber zwraca uwagę jednak, że gdyby opłaty za przegląd techniczny pojazdów podniesiono, to wiązałoby się z większymi wydatkami dla ich właścicieli, podczas gdy i tak ponoszą oni koszty w związku z m.in. kosztami eksploatacji pojazdu czy ubezpieczeniem.

Obecna wysokość opłat za przegląd techniczny pojazdów pochodzi z 2004 roku. Ewentualne zmiany byłyby zatem pierwszymi od 17 lat.

Przypomnijmy, że za brak ważnego przeglądu technicznego grozi mandat w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł. Policja, jak przypomina serwis moto.pl może również podjąć decyzję o natychmiastowym wycofaniu pojazdu z ruchu, m.in. w sytuacji, gdy zajdzie podejrzenie, że zagraża on innym użytkownikom drogi np. z powodu uszkodzonego układu hamulcowego.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]