BiznesINFO.pl
Nowe znaki na polskich drogach

Wikipedia/Piotr Biegała

Nowe znaki na polskich drogach. Skorzystają z nich właściciele aut elektrycznych

6 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wszystko idzie z duchem czasu, jak się okazuje również znaki drogowe. Już niebawem pojawia się nowe znaki, które będą dedykowane samochodom elektrycznym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Już niebawem pojawią się nowe znaki drogowe

  • Kto z nich skorzysta

  • Kto jest autorem nowych znaków

Nowe znaki już niebawem

Wszystko idzie z duchem czasu, jak się okazuje również znaki drogowe. Już niebawem kierowcy mogą przeżyć spore zaskoczenie, gdyż zobaczą na polskich drogach nieznane do tej pory oznakowania. Nie będą one dotyczyły jednak wszystkich osób "za kółkiem".

Rządowe Centrum Legislacji, jak podaje serwis auto-swiat.pl, opublikowało projekt rozporządzenia z nowymi znakami drogowymi. Będą one dedykowane pojazdom elektrycznym.

Znaki te mają wskazywać kierowcom pojazdów elektrycznych stacje paliw z punktami ładowania takich aut czy samodzielne punkty ładowania pojazdów.

W projekcie jak podaje Bankier.pl znalazły się trzy nowe znaki. Są to: D-23b, który informuje czy na danej stacji paliw dostępny jest punkt ładowania pojazdów elektrycznych; D-23c, który informuje o samodzielnych stacjach ładowania takich aut.

Ostatni z nowych znaków D-34b informuje o stacji ładowania aut elektrycznych na danych punktach postoju przy drodze.

Nowe znaki dla aut elektrycznych

O parkingach przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych będą informowały znaki D-18. Pod tymi znakami umieszczone będą tabliczki z dodatkowymi informacjami o miejscach przeznaczonych jedynie dla takich aut. Takie parknigi będą oznaczone adnotacją "EV", a jeśli będzie się tam znajdowała stacjach do ładowania pojazdów elektrycznych, to poinformuje o tym napis "EV ładowanie".

W rozporządzeniu zamieszczono także zapis zgodnie z którym oznakowanie pojazdów elektrycznych zmieni się, plakietki ze skrótem "EE" zastąpią te z napisem "EV".

Autorem a zarazem lobbystą nowych znaków jak przypomina auto-swiat.pl jest Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, które od jakiegoś czasu apelowało o wprowadzenie oznakowania dla rosnącej grupy użytkowników aut elektrycznych.

Z danych z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, które przywołuje serwis wyborkierowcow.pl wynika, że pod koniec kwietnia br. w Polsce zarejestrowanych było prawie 25,5 tys. aut "z wtyczką", z czego ponad 11 tys. to auta elektryczne, a pozostałe niemal 14 tys. to hybrydy plug-in.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >