BiznesINFO.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nowe znaki na polskich drogach. Kierowcy mają kolejną lekturę

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Znaki drogowe będą odpowiadały zmieniającym się trendom w motoryzacji. Już niebawem na polskich drogach pojawią się nowe oznaczenia dedykowane pojazdom elektrycznym. W planach jest wprowadzenie trzech nowych oznaczeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie będą nowe znaki drogowe

  • Jaki dokument reguluje tę kwestię

  • Co poza znakami ma się zmienić

Nowe znaki drogowe dla pojazdów elektrycznych

Znaki drogowe mają porządkować ruch i ułatwiać bezpieczne poruszanie się po drogach. Jednak czasy się zmieniają, a wraz z nimi motoryzacja, dlatego też pojawiła się potrzeba, aby wprowadzić niespotykane dotąd oznaczenia.

Tę kwestię reguluje projekt rozporządzenia, który pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji. Nowe znaki drogowe przygotowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), które od dłuższego czasu zwraca uwagę na potrzebę wprowadzenia odpowiednich oznaczeń dla coraz większej grupy kierowców pojazdów elektrycznych.

Jakie znaki drogowe mają pojawić się na polskich drogach? Portal auto-swiat.pl podaje, że do puli dołączy znak D-23c, który ma wskazywać punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Drugim nowym oznaczeniem będzie D-23b. Dzięki niemu kierowcy będą informowani o stacji paliw, na której znajduje się punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Poza tym projekt rozporządzenia dopuszcza także możliwość wprowadzenia informacji o stacji lub punkcie ładowania na zbiorczych tablicach (D-34b). Informacja ma wskazywać kierunek i dystans od ładowarki znajdującej się na konkretnej drodze lub innej, najbliższej drodze.

Co więcej, inicjatorzy zmian w prawie przewidują również oddzielnie znaki drogowe, które wskażą dojazd do stacji z ładowarką zlokalizowanych w okolicach zjazdu z drogi ekspresowej lub autostrady. Wszystko z myślą o kierowcach.

Jak wyglądają nowe znaki drogowe? Punkt ładowania jest oznaczony kolorem zielonym, a stacja - kolorem czarnym.

Nie tylko nowe znaki drogowe. Zmienią się także oznaczenia pojazdów

Choć nowe znaki drogowe to główny punkt projektu rozporządzenia to pojawiła się także propozycja wprowadzenia zmian w oznakowaniu samych pojazdów elektrycznych. Dotychczas tego typu samochody były opatrzone znakiem literowym „EE”. Po zmianach ma to być napis „EV”.

Szykują się także dodatkowe oznaczenia pod znakami, które już znamy. Pod znakiem D-18 "parking", D-18a "parking - miejsce zastrzeżone" lub D-18b "parking zadaszony" będzie mogła pojawić się dodatkowa tabliczka z napisem „EV” lub „EV-ładowanie”. Pierwsza ma oznaczać możliwość postoju pojazdów elektrycznych. Z kolei druga ma określać miejsce przeznaczone wyłącznie na czas ładowania pojazdu.

Poza tym napis „EV” zamiast „EE” będzie także umieszczany wewnątrz znaku P-18 "stanowisko postojowe" lub P-20 „stanowisko postojowe zastrzeżone - koperta”. Co ciekawe, obie kategorie stanowisk postojowych będą mogły mieć barwę zieloną.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >