BiznesINFO.pl
PHOTO KASIA ZAREMBA / SE / EAST NEWS KATOWICE BYTOM NOWOCZESNA BRON DO WALKI Z PIRATAMI DROGOWYMIWSZYSTKIE FOTORADAR,SUSZRKA,POLICJA,DROGOWKA,PREDKOSC,POMIAR,MANDAT,AUTO,POLICJA 04/01/2018 ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

East News, Kasia Zaremba

Prawo drogowe do zmiany od początku czerwca. Nowe zasady nie tylko dla kierowców

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Prawo drogowe zmieni się już1 czerwca br. Nowe przepisy obejmą nie tylko kierowców, ale również pieszych. Choć ci pierwsi będą musieli jeszcze bardziej uważać, tym drugim też się nie upiecze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmieni się prawo drogowe

  • Na co muszą uważać piesi i kierowcy

  • Który przepis może nie być egzekwowany

Prawo drogowe ze zmianami

Nowe zmiany związane z prawem drogowym wejdą w życie już 1 czerwca br. Na baczności muszą mieć się piesi korzystający ze smartfonów, bowiem ustawodawca przewiduje mandat w wysokości nawet 100 złotych.

Mandatem może skończyć się wejście na przejście dla pieszych w trakcie korzystania z telefonu - nawet jeśli mamy w uchu aktywną słuchawkę, bo słuchamy muzyki. Zakaz dotyczy nie tylko telefonów, ale także innych urządzeń, które zaburzają percepcję wzrokową.

Ustawodawca podkreśla, że pieszy zachowujący się w ten sposób naraża na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Jednakże zmiany obejmą nie tylko pieszych, ale również kierowców.

Prawo drogowe i nowe przepisy

Resort infrastruktury definitywnie kończy z samowolką kierowców na przejściach dla pieszych. Od początku czerwca kierowca będzie musiał ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na pasy, a widząc ją z daleka, zmniejszyć prędkość pojazdu. Pieszy będzie miał pierwszeństwo wobec wszystkich pojazdów poza tramwajami.

Dotychczasowe przepisy zakładają, że jazda w terenie zabudowanym może odbywać się przy maks. prędkości 50 km/h w dzień oraz 60 km/h w nocy. Po zmianach prędkość zostanie ujednolicona i będzie wynosić maks. 50 km/h w zarówno w dzień, jak i w nocy.

W życie wejdzie także przepis dotyczący odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Odległość między dwoma pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości.

Jednakże jak podkreślają eksperci - ten przepis może okazać się martwy. Wszystko przez to, że urządzenia, którymi dysponują funkcjonariusze, nie mają opcji pomiaru odległości, a służą jedynie do monitorowania prędkości.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >