Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Słonie wędrują przez Chiny. Dla bezpieczeństwa zamknięto dla nich drogi
Maria Glinka
Maria Glinka 03.06.2021 02:00

Słonie wędrują przez Chiny. Dla bezpieczeństwa zamknięto dla nich drogi

TRICOLORS/East News
TRICOLORS/East News

Słonie rozpoczęły tajemniczą wędrówkę przez Chiny. Stado 15 zwierząt dotarło już do przedmieść Kunmingu w prowincji Junnan. W trosce o bezpieczeństwo słoni i obywateli władze wprowadziły blokadę okolicznych dróg.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kilometrów przebyły już słonie

  • Jakie zwierzęta wchodzą w skład stada

  • Jakie są zalecenia dla mieszkańców

Słonie maszerują na północ Chin

Dzikie słonie azjatyckie, największe zwierzęta na kontynencie, wyruszyły w zagadkową podróż z parku narodowego w południowej części prowincji Junnan w Chinach. Pochód stada jest na bieżąco monitorowany i dokumentowany w mediach społecznościowych przy pomocy dronów.

W grupie maszeruje w sumie 15 osobników. Portal bankier.pl podaje, że wśród nich jest 6 samic, 3 dojrzałe i 3 młode samce oraz 3 cielaki.

Na początku stado składało się z 16 zwierząt, ale dwa osobniki postanowiły po pewnym czasie odłączyć się od grupy i powrócić na południe do rezerwatu. W tym czasie na świat przyszło jedno słoniątko, które wraz ze starszymi osobnikami przemierza chińskie drogi.

Dlaczego słonie wyruszyły na północ? Chińska agencja Xinhua donosi, że powody wędrówki zwierząt nie są znane. Jak dotąd ogromne słonie, ważące do 5 ton, przebyły już 500 km.

Są już pierwsze zniszczenia. Mieszkańcy mają pozostać w domach

W czwartek słonie dotarły do gminy Jinning na przedmieściach 7-milionowego Kunmingu. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo zarówno maszerującym zwierzętom, jak i obywatelom, władze lokalne postanowiły wprowadzić blokadę dróg w okolicach Kunmingu.

Poza tym ludzie mają zakaz pojawiania się na trasie słoni. Rządzący zalecają pozostanie w domach. Wędrujące słonie już dały się bowiem we znaki obywatelom.

The Guardian donosi, że zwierzęta spowodowały wiele zniszczeń - zjadły pola kukurydzy i rozbiły stodoły. Jeden ze sprzedawców w okręgu Eshan zgłosił w ubiegłym tygodniu dość nietypowe zdarzenie - maszerujące słonie wypiły 2 tony wody w jego sklepie. Nadawca państwowy CCTV oszacował szkody tego zdarzenia na co najmniej 6,8 mln juanów (ok. 3,9 mln zł).

Czy słonie powrócą do rezerwatu?

Assosiated Press podaje, że w dalszym ciągu nie wiadomo, czy słonie w ogóle powrócą do rezerwatu przyrody Xishuangbanna. Niewykluczone, że śladem dwóch zwierząt, które odłączyły się od stada, podążą kolejne.

Prowincja Junnan uchodzi za ostatnie siedlisko ok. 300 dzikich słoni azjatyckich w Chinach. W przeciągu ostatnich lat zwierzęta pojawiały się również w innych regionach, z których wysiedlono je dekady temu.

Od marca 2020 r. do powiatu Jinghong, nieopodal granicy z Mjanmą, dotarło 18 słoni z rezerwatu. Jest to zgodne z polityką władz w kontekście pozarezerwatowego funkcjonowania słoni.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]