Chiny (oficjalnie Chińska Republika Ludowa) to państwo położone we wschodniej Azji, które pod względem liczby ludności niemal nie ma sobie równych – mieszka tam ponad 1,4 miliarda ludzi, czyli niewiele mniej niż w sąsiadujących z Chinami Indiach. Chiny graniczą z aż czternastoma państwami (między innymi z Rosją), a ich terytorium rozciąga się od Himalajów po wybrzeże Morza Wschodniochińskiego.
System polityczny Chin opiera się na jednopartyjnym modelu komunistycznym, choć w praktyce gospodarka od dawna skręciła w stronę większej otwartości rynkowej - przy czym prawa człowieka w Chinach nadal są łamane, a kontrola państwa nad życiem jednostki osiąga dystopijne rozmiary, wcześniej w historii niespotykane (głównie za sprawą szerokiego wykorzystania technologii do inwigilacji obywateli i kontroli ich zachowań).
Stolicą Chin jest Pekin, a największym miastem – Szanghaj. Chińską walutą, nieustannie zresztą zdobywającą na znaczeniu na światowych rynkach jest yuan. Rolę chińskiego przywódcy od końcówki 2012 roku pełni natomiast Xi Jingping.
Chiny to państwo o niezwykłej różnorodności geograficznej i kulturowej. Pustynie, góry, tropikalne lasy, wielkie metropolie i setki lokalnych dialektów – wszystko to składa się na krajobraz Chin, budowany przez aż 56 rozmaitych grup etnicznych (największą, odpowiadającą za 92% populacji, stanowią Chińczycy Han). Przez wieki Chiny były jednym z najbardziej wpływowych cywilizacyjnie obszarów świata, a ich historia, sięgająca tysiące lat wstecz, to opowieść o cesarskich dynastiach, wyjątkowych wynalazkach i bogatym dorobku kulturowym... Ale też krwawych rewolucjach, wojnach, głodzie czy szponach komunizmu, zaciskających się na Państwie Środka w najbrutalniejszy z możliwych sposobów.
Chiny to dziś jedna z największych potęg gospodarczych na świecie – i to nie tylko pod względem rozmiarów, ale również wpływów. Państwo Środka słynie z produkcji na masową skalę – to właśnie tam powstaje większość elektroniki, ubrań, zabawek czy sprzętów codziennego użytku dostępnych na światowych rynkach. Nie bez przyczyny mówi się, że „wszystko jest made in China” – niekiedy dosłownie.
Chińska gospodarka rozwijała się w oszałamiającym tempie od lat ‘80., kiedy to rozpoczęto reformy rynkowe pod wodzą Denga Xiaopinga. Dziś obok tradycyjnego przemysłu rolnego i ciężkiego, Chiny mocno inwestują w technologie, energetykę odnawialną i sztuczną inteligencję. Nie można też zapominać o ich znaczeniu w światowych finansach, gdzie poprzez ogromne rezerwy walutowe i wpływ na globalny handel odgrywają coraz większą rolę.
Chiny to nie tylko fabryka świata, ale też skarbnica kultury i historii. Kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko wielkie miasta – to miejsce narodzin filozofii konfucjańskiej, kaligrafii, tradycyjnej medycyny, opery pekińskiej i rozmaitych sztuk walki. Choć młode pokolenie Chińczyków coraz częściej odchodzi o tradycji – niekiedy będąc do tego zmuszoną – to codzienność nadal przesiąknięta jest starożytną symboliką i rytuałami.
Pod względem turystycznym Chiny to kraj kontrastów. Z jednej strony Wielki Mur – monumentalny symbol chińskiej siły, z drugiej – mistyczne świątynie, starożytne miasta, buddyjskie klasztory i setki monumentalnych cudów natury, które podziwiać można w rozlicznych parkach narodowych. Wybierając się do Chin warto zobaczyć także Zakazane Miasto w Pekinie, Terakotową Armię w Xi’an, czy Pałaca Potala w Lhasie (Tybet).
Pokaż więcej
Ekspansja Chińczyków na rynku europejskim postępuje. Choć w pewnym momencie zauważalny był spadek, to niektóre sektory odnotowały wyraźne wzrosty. Tego przejęcia nikt jednak nie przewidział. Za zdecydowanie niską cenę chińska firma wykupiła popularną markę odzieżową, w której ubiera się wielu Polaków.
Nowa faza napięć na linii USA-Chiny. Jak na cła Trumpa zareaguje Unia? Europa chce inwestować w obronność. W grę wchodzą pożyczki sięgające 150 miliardów euro. Giełda cierpi przez napięcia handlowe.
Nie mają łatwo zwolennicy teorii, że decyzje administracji Donalda Trumpa są podyktowane zimną, lecz złożoną kalkulacją. Najpierw uruchomiono 90-dniowe memorandum na wejście nowych ceł w życie, a teraz podejmowane są kolejne kroki, by wycofać się z pewnych obszarów nowej polityki celnej. Beneficjentem jest gałąź amerykańskiej gospodarki, która już w pierwszej kadencji Trumpa okazała się jego pupilkiem.
Na specyfice polskiego rynku handlu internetowego poległy największe amerykańskie potęgi e-commerce. Przez 25 lat nad Wisłą niepodzielnie rządziło rodzime Allegro i wejście na nasz rynek eBaya czy Amazona okazało się raczej ciekawostką niż realnym zagrożeniem polskiej spółki. A jednak to, co przez ponad ćwierć wieku wydawało się niemożliwe, właśnie stało się faktem – Allegro w Polsce traci status lidera.
Choć 2 kwietnia 2025 r. Donald Trump nałożył cła na 185 państw, to już teraz klaruje się, że kluczową konfrontację USA będzie miało z Chinami. Kolejne decyzje są podejmowane błyskawicznie, cios za cios. Minęło zaledwie kilka godzin od ogłoszenia przez USA drugiej fali opłat nałożonych na dobra importowane z Chin, a już mamy odpowiedź.
"Do państw na całym świecie – przynieście swoje najlepsze oferty, a prezydent Trump was wysłucha" – taką rekomendację wydała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt państwom objętym sankcjami w Dzień Wyzwolenia. Nie wszyscy chcą się w ten sposób podporządkować, jednak i na to prezydent ma pomysł. Niepokorni zostali właśnie ukarani nowymi, znacznie wyższymi niż pierwotne stawkami celnymi.
Stellantis, koncernowy gigant, powstały z fuzji spółek z trzech krajów, a odpowiadający za produkcję przeszło 15 marek samochodów, przekazał we wtorek 8 kwietnia o zaprzestaniu produkcji jednej z nich – chińskiego Leapmotor – w polskiej fabryce w Tychach. Już w marcu spółka miała przekierować swoje plany inwestycyjne z Polski na Hiszpanię, ale teraz dodatkowo zabiera z taśm produkcyjnych to, co już jest. Kanadyjczycy piszą o kolejnej inkarnacji “wojny celnej”.
Amerykański izolacjonizm w Europie objawia się raczej ograniczeniem wsparcia dla Ukrainy niż zerwaniem więzi inwestycyjnych. Nieoficjalnie wiadomo, że gigant zza oceanu przejął od chińskiego konglomeratu sieć portów, w tym terminal GCT w Gdyni, który niedawno został uznany za element polskiej infrastruktury krytycznej. To może zwiastować problemy.
Na jaw wyszły dane, według których znany gigant technologiczny usuwał treści na prośbę rządów państw niedemokratycznych. Jedno z nich jest wyraźnym rekordzistą. Liczba wystosowywanych żądań wzrosła dwukrotnie w przeciągu czterech lat, a wśród publikacji, które zniknęły, znajdują się setki filmów czy innych elementów, które mają być niepożądane dla władz.
Tendencje zakupowe Polaków ulegają pewnego rodzaju transformacji. Duże wzrosty wartości importu z Chin zwróciły uwagę ekspertów. Rodacy coraz chętniej ściągają towary z Państwa Środka, na co jasno wskazały analizy Narodowego Banku Polskiego. Jedna z kategorii znacznie dominuje, wzrost wyniósł ponad 50%.
Ogłoszenie przez Stany Zjednoczone nowych ceł na import z Kanady, Meksyku i Chin spotkało się z ostrą reakcją tych państw, które zapowiadają stanowcze działania odwetowe. Napięcie przenosi się także na społeczeństwo – w Kanadzie mieszkańcy otwarcie zaczynają już wyrażać swoje stanowisko wobec USA. Jakie będą konsekwencje niepokojącej eskalacji? Czy wojna handlowa osłabi amerykańską gospodarkę, czy raczej zmusi partnerów do ustępstw?
Nad Chinami wisi widmo kryzysu, aby mu zapobiec, rząd zapowiada szereg przemian gospodarczo-ekonomicznych. Jednakże konsekwencje nowych regulacji odczuwalne będą globalnie, ponieważ do Chin należy ponad jedna trzecia światowej produkcji. Nowa ustawa może sprawić, że pekiński rząd zastosuje retorsje handlowe w stosunkach z każdym krajem, w tym również z Polską.
Wkrótce powstanie największa zapora wodna w historii. Konstrukcja ma pozwolić na wytwarzanie wielkich ilości energii, budzi jednak ogromne kontrowersje. Dotyczą one zarówno stosunków międzynarodowych, jak i ekologii. Obawy nie są bezpodstawne, ponieważ budowa podobnej zapory kilkanaście lat temu skończyła się tragicznie dla ludzi, zwierząt oraz dziedzictwa kulturowego. Tym razem może być podobnie.
Ponad 1000 ton złota — tak spektakularnego odkrycia geologicznego naukowcy nie dokonali od dawna. Prawdopodobnie największe złoża tego kruszcu na świecie znajdowały się 2 kilometry pod powierzchnią ziemi. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez portal Pengpai, wartość odkrytych zasobów szacowana jest na astronomiczną sumę pieniędzy.
Chińskie serwisy e-commerce’owe błyskawicznie podbiły zachodnie rynki. Najpierw AliExpress, a dziś Temu zyskują udziały w zawrotnym tempie, co widać także w Polsce. Aktualnie pod względem popularności ustępują już wyłącznie Allegro. Ogromne nakłady na promocję procentują, ale to nie oznacza, że Temu nie boryka się z problemami. Oprócz otwartej walki z Komisją Europejską, która chce ograniczyć masowy import detaliczny niskiej jakości produktów do UE, komplikuje się także sytuacja na rodzimym rynku. Praca w głównej siedzibie Temu w chińskim Guangzhou została sparaliżowana przez protesty sprzedawców, którzy twierdzą, że zmiany w regulaminie doprowadziły ich do podjęcia desperackich kroków.
Pierwsza na świecie dwuwieżowa elektrownia słoneczna powstała w Chinach. Rocznie obiekt może wytwarzać do 1,8 mld kWh energii elektrycznej. Najbardziej interesujący jest jednak fakt, że ta wyjątkowa elektrownia słoneczna może produkować prąd… nocą. World’s 1st dual-tower solar plant unveiled, will make 1.8 billion kWh yearlyhttps://t.co/wsf3HDRjha— Interesting Engineering (@IntEngineering) July 17, 2024
Unia Europejska chce ograniczyć zalewanie Europy tanim plastikiem oraz wszelkiego rodzaju towarami niskiej jakości. Nieprzerwanym strumieniem płyną one z Chin za sprawą platform takich jak AliExpress, Temu i Shein. Do czasu.
OpenAI, producent dużego modelu językowego GPT oraz czatbota ChatGPT padł przed rokiem ofiarą ataku hakerskiego. Informacja ta była skrzętnie ukrywana przed światem, choć napastnikom udało się pozyskać wiele niejawnych informacji dot. technicznych aspektów rozwoju sztucznej inteligencji.
Tanie towary niskiej jakości zalały europejskie rynku za sprawą chińskich serwisów e-commerce. Również w Polsce pod względem popularności ustępują one już tylko Allegro. Ich pozycja może zostać poważnie zachwiana - Komisja Europejska chce obłożyć zakupy na AliExpress, Temu, czy Shein cłami.
Chiński producent samochód elektrycznych BYD opublikował wyniki finansowe za II kwartał br. Wykazano nie tylko znaczny wzrost sprzedaży, ale także perspektywę dalszej ekspansji. BYD jest na najlepszej drodze, by zdominować także europejski rynek i prześcignąć pod względem liczby sprzedanych samochodów Teslę.
Temu przebojem wdarło się na polski rynek e-commerce i osiągnęło wyniki plasujące serwis tuż za Allegro. Tymczasem wobec Temu wysuwane są bardzo poważne oskarżenia - w aplikację ma być wszyty złośliwy kod służący do szpiegowania użytkowników.
TikTok znajduje się pod coraz większa presją - realny staje się scenariusz, w którym aplikacja zostaje zablokowana w Stanach Zjednoczonych. Głos w tej sprawie zajął polski minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, który przedstawił stanowisko rządu dotyczące ewentualnego wprowadzenia ograniczeń.
“W trosce o polskich konsumentów” - brzmi tytuł komunikatu ministerstwa rozwoju i technologii. Resort informuje w nim o zwróceniu się do cieszących się ogromną popularnością w Polsce chińskich platform e-commerce’owych o udzielenie wyjaśnień w sprawie licznych zgłoszonych nieprawidłowości.
Chińscy giganci e-commerce’owi od lat śmiało ekspandują na polski rynek. Szlaki przetarł AliExpress, dziś tryumfy święci m.in. Temu, ustępując pod względem popularności wyłącznie rodzimemu Allegro. To się jednak może wkrótce zmienić. Walkę z nieuczciwą konkurencją z Chin zapowiedziało ministerstwo finansów.
Andrzej Domański, minister resortu finansów, przyznaje: “przyglądamy się rozwiązaniu wprowadzonemu we Francji”. Polska kręci handlowy bat na chińskie e-commerce i branżę fast fashion. Co może oznaczać “ograniczenie potencjalnej, nieuczciwej konkurencji”, o której wspomina minister, w praktyce?
Nubia Flip 5G ma rzucić wyzwanie europejskiemu segmentowi niskiej półki cenowej Flipów, czyli smartfonów składanych. Chińska marka właśnie zadebiutowała w Europie. Nubia Flip 5G już w Polsce. Ile kosztuje?
Zdecydowaną większością głosów amerykańska Izba Reprezentantów zagłosowała za wprowadzeniem ultimatum wobec firmy ByteDance, czyli producenta TikToka. Powodem jest to, że ByteDance jest przedsiębiorstwem z siedzibą w Chinach i podlega nadzorowi Komunistycznej Partii Chin. To sprawia, że TikTok może zostać w USA całkowicie zablokowany.
Na rynku smartfonów relatywnie rzadko dochodzi do dużych przetasowań. Od lat królują iPhone’y i Samsungi, a ostatnie duże zmiany w rankingach popularności nastąpiły za sprawą urządzeń produkowanych w Chinach. Jeden z tamtejszych graczy, który swojego czasu cieszył się popularnością także w Polsce, zdecydował o zakończeniu produkowania smartfonów.