Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Chińczycy świętują. Zbudowali samodzielnie samolot pasażerski
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.05.2023 21:14

Chińczycy świętują. Zbudowali samodzielnie samolot pasażerski

Salut wodny dla C919
Wang Yang/For China Daily

W Chinach odbył się dziewiczy lot z pasażerami pierwszego samolotu wąskokadłubowego zbudowanego w ChRL. Władze triumfują, licząc na usamodzielnienie się kraju od zachodnich samolotów.

Chińczycy zbudowali samodzielnie samolot

Samolot C919 wyprodukowało chińskie przedsiębiorstwo Comac. W niedzielę 28 maja miał miejsce pierwszy rejs tego modelu z pasażerami na pokładzie.

Egzemplarz który jest na stanie China Eastern Airlines, według portalu Interia.pl obsłużył trasę z Szanghaju do Pekinu. Lot zajął dwie godziny, a na pokładzie było 130 pasażerów.

Władze świętują...

Chińskie władze obwieściły wielkie zwycięstwo przemysłu krajowego. Jak wynika z cytowanego przez Interię artykułu “Beijing Daily”, Comac przełamał zachodni monopol lotniczy.

Interia podaje również, że C919 został uznany za symbol dumy narodowej i potęgi chińskiego przemysłu. Sam Xi Jinping stwierdził, że jest to triumf krajowej innowacji i myśli technicznej.

...a w tle pewne problemy

Z informacji chińskich mediów które cytuje Interia wynika, że Comac będzie produkował 150 samolotów rocznie (zamówień ma być ponad 500). Modelem mają być również zainteresowane zachodnie rynki, mimo że nie C919 nie otrzymał certyfikatów wymaganych przez tamtejsze organy regulacyjne.

Wątpliwości co do deklaracji chińskich mediów budzi jednak kilka faktów. Prototyp C919 został ukończony w 2015 roku, jego oblot miał miejsce w 2017 - od oblotu minęło zatem 6 lat. Dla porównania - rosyjski Sukhoi Superjet 100 wszedł do normalnego ruchu z pasażerami 3 lata po oblocie.