BiznesINFO.pl > Lotnictwo

Lotnictwo

Lotnictwo

Eksplozja po rozbiciu lotu United 175 o wieżę południową WTC
11.09.2023 16:27 22 rocznica zamachów z 11 września. Są nieznane dotąd wątki

W poniedziałek mijają 22 lata od największego zamachu terrorystycznego w historii ludzkości, gdy terroryści z Al-Kaidy uderzyli porwanymi samolotami w budynki w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Wraz z upływem czasu, coraz więcej faktów dotyczących wydarzeń z tamtego dnia wychodzi na światło dzienne - i nie chodzi o teorie spiskowe.

HY4
10.09.2023 10:42 Pierwszy załogowy samolot na ciekły wodór wzbił się w powietrze. Za sterami Polak

Na lotnisku w słoweńskim Marbiorze przetestowany został samolot HY4. Lot trwał ponad 3 godziny i zapewne nie zwróciłby on większej uwagi, gdyby nie to, że HY4 to samolot napędzany ciekłym wodorem. Pierwszy załogowy lot zakończył się sukcesem i może mieć w przyszłości znaczenie dla konstruowania załogowych samolotów bezemisijnych w lotnictwie pasażerskim.

Samolot PLL LOT
06.09.2023 14:15 LOT znowu zaskakuje. Rewolucja na pokładach samolotów

Polskie Linie Lotnicze LOT postanowiły pójść krok dalej w rewolucji na pokładach samolotów. Do szklanek i kieliszków teraz dołączą porcelanowe talerze oraz całkowicie nowe menu.

Lotnisko Chopina w Warszawie
17.08.2023 21:59 Plan na Lotnisko Chopina po otwarciu CPK. Inny sposób zagospodarowania

Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała zapowiedział, że po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego teren obecnego Lotniska Chopina będzie mógł zostać zagospodarowany “w inny sposób”. Ta sytuacja ma być szansą dla Warszawy i okolic, która nie będzie mogła się więcej powtórzyć.

Lotnisko Warszawa-Radom
16.08.2023 21:34 Spore zmiany na radomskim lotnisku. Pasażerowie muszą się przygotować

W ostatni weekend sierpnia zmieni się organizacja ruchu na lotnisku Warszawa-Radom. Część samolotów zostanie przekierowana do innych portów lotniczych; a to dopiero początek zmian.

Terminal A Lotniska Chopina
22.07.2023 08:44 Warszawskie lotnisko do zamknięcia. Decyzja już zapadła

Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego wiązać się będzie z poważnymi zmianami w ruchu lotniczym. Przede wszystkim zamknięte dla komercyjnych operacji zostanie Lotnisko Chopina - ruch zostanie przeniesiony do Baranowa. Decyzja budzi spore kontrowersje.

Terminal Portu Lotniczego Warszawa-Radom
06.07.2023 12:25 Epopei lotniska w Radomiu ciąg dalszy. Jest wynik za czerwiec

Polskie Porty Lotnicze ujawniły dane dot. odprawionych pasażerów z lotniska w Radomiu w miesiącu czerwcu. Zdaniem przedstawicieli firmy, port lotniczy zaczyna żyć, a wypełnienie samolotów jest bardzo zadowalające.

Lotnisko Chopina w Warszawie
05.07.2023 13:36 Tłok na lotniskach. Szykują się spore utrudnienia

Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej - czyli Eurocontrol - ostrzega, że wraz z początkiem sezonu letniego wzrósł ruch na europejskich lotniskach. Co za tym idzie, powrócił tłok na płytach lotnisk oraz opóźnienia w ruchu lotniczym.

Port Lotniczy Warszawa-Radom
29.06.2023 21:52 Problemy, problemy Radomia. Enter Air nie ryzykuje

W kontraście do ostatnich informacji o wynikach lotniska w Radomiu stoi deklaracja dyrektora generalnego Enter Air. Wyraził on wątpliwość, że Port Lotniczy Warszawa-Radom będzie jeszcze w ogóle działało.

Dreamliner PLL LOT
17.06.2023 22:18 Urząd wydał zgodę. Polskie samoloty polecą nad biegunem północnym

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę, aby Dreamlinery PLL LOT mogły latać nad biegunem północnym. Od dziś przewoźnik lata tamtędy na trasie do Japonii, w planach jest również trasa na Hawaje.

Lotnisko Chopina
06.06.2023 08:49 Nowa linia lotnicza. Z Warszawy i Krakowa polecimy do Turcji

Ruszyło nowe połączenie lotnicze z Lotniska Chopina. Turecka linia lotnicza Pegasus raz w tygodniu lata ze stolicy Polski do Ankary. Na tym plany się nie kończą - wkrótce mają ruszyć loty z Krakowa.

Port Lotniczy Warszawa-Radom
03.06.2023 22:13 Radomskie lotnisko świętuje. Obsłużyło już 10 tysięcy pasażerów

Port Lotniczy Warszawa-Radom może świętować - w sobotę 3 kwietnia odprawiono pasażera numer 10 000. Samo zainteresowanie lotami ma rosnąć.

Airbus A380
03.06.2023 16:29 Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii

Lufthansa przywraca do służby największe samoloty pasażerskie na świecie, Airbusy A380. Były odstawione na lotniskach od początku pandemii koronawirusa - czyli przez 3 lata.

Samolot
31.05.2023 08:47 Linie lotnicze będą ważyć pasażerów. Mają ku temu ważny powód

Serwis TVN 24 informuje, że nowozelandzkie linie lotnicze będą ważyć pasażerów przed wejściem na pokład samolotów. Podobne badanie przeprowadzono w 2021 r.

Salut wodny dla C919
28.05.2023 21:14 Chińczycy świętują. Zbudowali samodzielnie samolot pasażerski

W Chinach odbył się dziewiczy lot z pasażerami pierwszego samolotu wąskokadłubowego zbudowanego w ChRL. Władze triumfują, licząc na usamodzielnienie się kraju od zachodnich samolotów.

samolot
28.04.2022 17:22 PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Zapowiadany na 1 maja br. paraliż nad polskim niebem został odwołany. Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w czwartek podpisali porozumienie. Strony dały sobie czas do 10 lipca na kompromisowe wypracowanie min. regulaminu wynagradzania i kodeksu etyki. Do 29 kwietnia zostaną podpisane dokumenty wydłużającej okresy wypowiedzenia osobom, którym kończą się umowy 30 kwietnia 202 r. Wysokość wynagrodzeń kontrolerów ruchu lotniczego będzie na poziomie wypłacanych pensji przed pandemią. PAŻP zobowiązała się do audytu i rozpoczęła proces restrukturyzacji. Do 10 lipca mają być negocjowane takie aspekty, jak regulamin pracy, bezpieczeństwo i kodeks etyki. Strony zobowiązują się kontynuować pracę nad zgłoszonymi przez ZZKRL dokumentami, tj. Regulaminem Wynagradzania, Regulaminem Pracy, programem szkoleń, wsparć i rozwoju zatrudnionych pracowników. Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Ruchu Lotniczego poinformował, że “Udało nam się dojść do porozumienia. Musimy sobie zdawać sprawę, że to nie jest koniec wojny, to jest rozejm”.

niemcy flaga chmury
23.04.2022 19:08 Niemiecka prasa przerażona decyzją PAŻP. Skutki odczuje cała Europa

Der Spiegel: polski spór ma wymiar międzynarodowy. Od 1 maja 2022 r. w Europie może być odwołanych nawet tysiąc lotów dziennie. Ryzyko polskich braków kadrowych jest ogromne. Okres wypowiedzenia 170 z 208 kontrolerów ruchu lotniczego kończy się 30 kwietnia. 112 Kontrolerów Ruchu Lotniczego odmówiło przyjęcia nowych warunków pracy i płacy zaproponowanych przez PAŻP w styczniu 2022 roku. W takiej sytuacji “Od 1 maja Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) anuluje loty do i z polskiej przestrzeni powietrznej jeżeli nie uda się znaleźć porozumienia” - przekazał PAP Eurocontrol.

pukanie do drzwi
22.03.2022 09:30 CPK: w tym roku wybór generalnego projektanta terminala pasażerskiego. Inwestycja w cieniu wysiedleń

W 2022 r. CPK planuje złożyć wniosek o decyzję środowiskową dla Portu Solidarność, oraz wyłonić projektanta generalnego, który zrobi projekt głównego terminala pasażerskiego i węzła przesiadkowego.– W 2022 r. w ramach master planu zapadną kolejne decyzje, które będą miały bezpośredni wpływ m.in. na kształt lotniska, jego funkcjonowanie, integrację z koleją – powiedział PAP rzecznik spółki Centralny Port Komunikacyjny Konrad Majszyk.Jak przekazał Majszyk, w 2022 r. spółka CPK przewiduje złożenie wniosku o decyzję środowiskową dla Portu Solidarność. Zapewnił, że nadrzędnym celem jest rozpoczęcie budowlanych prac przygotowawczych przed końcem 2023 r. – Zmierzamy temu konsekwentnie, krok po kroku, podporządkować nasze działania – podkreślił Majszyk.

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Nieznajomy mezczyzna puka do drzwi mieszkania starszej osoby
22.03.2022 09:18 CPK rusza na poważnie. Geodeci wyszli w teren, nie masz prawa im odmówić

Wszystko wskazuje na to, że budowa CPK w końcu rusza z kopyta. Na terenie trzech gmin, gdzie ma powstać CPK prowadzone są badania geodezyjne. Mieszkańcy muszą wpuścić specjalistów do domów i umożliwić im pomiary.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja z CPKJakie pomiary wykonanoDlaczego właściciel terenu musi wpuścić specjalistów na swoją działkę

pixabay, kasjanf
22.03.2022 09:18 Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Centralny Port Komunikacyjny to, obok Przekopu Mierzei Wiślanej i zapomnianych Polskich Domów Drewnianych, jedna z fundamentalnych inwestycji obecnej władzy. Każda z nich budzi ogromne kontrowersje, ale przekop trwa, a PDD upadły, a CPK dopiero się rozkręca. Czy coś może zmienić losy Centralnego Portu Komunikacyjnego?Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są założenia CPKJakie są głosy krytykiCo może doprowadzić do zaprzestania inwestycji CPK

Ryanair będzie zwalniał
22.03.2022 08:55 Ryanair na kursie kolizyjnym z pracownikami. Grozi zamknięciem w całym kraju

Ryanair po raz kolejny chce ciąć koszta, tym razem jednak nie na pasażerach, którym i tak już dał popalić - np. ograniczając bagaż podręcznych do absurdalnie małych rozmiarów. Irlandzki przewoźnik szuka oszczędności w kieszeniach pracowników. Zapowiedział cięcia pensji i etatów - wszystko by podreperować swój budżet po przestojach związanych z pandemią koronawirusa. Nie udało mu się jednak dojść do porozumienia z pracownikami.

Ryanair na minusie
22.03.2022 08:54 Ryanair stracił 185 mln euro. Loty z Polski zagrożone?

Ryanair publikuje sprawozdanie za kwartał finansowy, który zamknął pod koniec czerwca. Sytuacja jest dramatyczna. Plany przewoźnika spaliły na panewce. A obawy w Dublinie są coraz większe. Przewoźnik boi się drugiej fali koronawirusa i kolejnego uziemienia swojej floty. Przypomnijmy - w okresie zamrożenia nieba nad Europą Ryanair zawiesił aż 99 proc. wszystkich swoich połączeń, a samoloty nie podrywały się w przestworza przez 4 miesiące. Teraz nastąpiło wielkie liczenie kasy. Wyniki są zatrważające.

TUI z absurdalnym pomysłem
22.03.2022 08:53 TUI najpierw sprzeda, a potem wynajmie. Dziwny pomysł wakacyjnego giganta

TUI szuka oszczędności gdzie tylko może. Touroperator podejmuje kolejne decyzje o anulacjach wyjazdów, uziemia samoloty i zwalnia pracowników. Koncern zapowiedział, że musi zmniejszyć swoje koszta aż o 30 proc. Wielkie cięcia mają skutkować rozwojem cyfryzacji. Klient TUI musi być klientem samodzielnym - kolejne salony tego "uśmiechniętego operatora" wakacyjnego idą pod młotek. Tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii TUI zamknie prawie 170 salonów sprzedaży wycieczek, we Francji będzie to kolejne 70 punktów.

LOT zbankrutuje?
22.03.2022 08:53 Branża lotnicza w zapaści. LOT ma powody do zmartwień

LOT w poważnych tarapatach? Sytuacja narodowego przewoźnika jest bardzo niejasna. IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, nie ma dobrych wiadomości - najwcześniej za 4 lata będziemy mogli mówić o powrocie do przedpandemicznej normalności. Oczywiście przyjmując najbardziej optymistyczny scenariusz. W tym wszystkim nasz narodowy LOT zdaje się zachowywać jak dziecko we mgle.

Ryanair z nowymi trasami
22.03.2022 08:52 Zimowy rozkład lotów Ryanaira. Są nowe połączenia z Polski. Ostatni dzień oferty na tanie bilety

Ryanair najwyraźniej szybko chce odbudować swoją pozycję po kryzysie i zamieszaniu wywołanym koronawirusem. Warto przypomnieć, że ta linia jako jedna z pierwszych przywróciła połączenia nad Europą po odmrożeniu nieba. Teraz irlandzka firma ogłasza nowy rozkład lotów. Gdy wszystkie linie tną połączenia i ograniczają siatki, Ryanair walczy - wprowadza zupełnie nowe kierunki i kusi promocjami.

  • 1
  • 2