Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tłok na lotniskach. Szykują się spore utrudnienia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.07.2023 13:36

Tłok na lotniskach. Szykują się spore utrudnienia

Lotnisko Chopina w Warszawie
Domena publiczna

Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej - czyli Eurocontrol - ostrzega, że wraz z początkiem sezonu letniego wzrósł ruch na europejskich lotniskach. Co za tym idzie, powrócił tłok na płytach lotnisk oraz opóźnienia w ruchu lotniczym.

Rośnie ruch w europejskim powietrzu

Po pandemii koronawirusa wszystko wróciło do normalności. Widać to również po statystykach ruchu lotniczego w Europie, które cały czas idą w górę.

Jak podaje za Eurocontrol portal Gazeta.pl, poziom ruchu lotniczego na europejskim niebie już dorównuje statystykom z 2019 roku. Wedłu aktualizacji Eurocontrol z 30 czerwca, w 25 tygodniu roku średnia dzienna liczba operacji lotniczych w Europie wyniosła nieco ponad 32 tys.

Tłok na lotniskach

Za wzrostem ruchu w powietrzu idą również utrudnienia. Gazeta.pl informuje za Rzeczpospolitą, że tegoroczny sezon letni ma być trudny ze względu na pogodę - w Polsce odznaczy się ona silnymi porywami wiatru i burzami.

Portal zauważa również, że 20 proc. europejskiej przestrzeni powietrznej zostało wyłączonych z ruchu cywilnego. Dotyczy to głównie wojny na Ukrainie, lecz nawet ćwiczenia wojskowe odciskają swoje piętno na ruchu lotniczym. Według danych Eurocontrol ze wspomnianej już aktualizacji wynika, że w przypadku lotów dotkniętych utrudnieniami spowodowanymi przez ćwiczenia Air Defender zorganizowane przez NATO średnie opóźnienie wynosiło 17 minut.

Sporo lotnisk z utrudnieniami

Z informacji Gazety.pl wynika również, że Eurocontrol wskazała również te lotniska, na których mogą wystąpić opóźnienia. Na liście znalazły się m.in. Barcelona (967 operacji lotniczych dziennie wg aktualizacji Eurocontrol) czy Ateny.

Wśród wskazanych lotnisk znalazło się również Lotnisko Chopina w Warszawie. Jak jednak zauważa Rzeczpospolita, na szczęście nie toczą się tam obecnie żadne prace remontowe powodujące utrudnienia w ruchu lotniczym.