BiznesINFO.pl
Chiny podróżnik

Domena publiczna

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

7 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Chiny częściowo łagodzą restrykcje covidowe. Przyczyniły się do tego masowe protesty mieszkańców. Symbolem protestu stały się białe kartki A4.

Nowe wytyczne covidowe w Chinach

"Osoby zakażone bez objawów i z łagodnymi objawami, które zakwalifikują się do kwarantanny domowej, będą generalnie izolowane w domach, lub mogą dobrowolnie zdecydować się na izolację scentralizowaną i leczenie" – napisano w nowym zestawie wytycznych. Taką możliwość będą mieć także osoby uznane za “bliskie kontakty” zakażonych, podaje Wirtualna Polska.

Wcześniej osoby zakażone, nawet jeśli nie miały objawów, były przewożone do szpitali. Ludzie skarżyli się na trudne warunki panujące w szpitalach, a nawet na zabranie siłą do miejsc izolacji.

Zmieniono także zasady lockdownów - mają być wprowadzane szybko i znoszone niezwłocznie, jeśli w danym miejscu przez pięć dni nie będzie nowych infekcji. 

Zniesiono konieczność obowiązkowych testów przed wejściem do większości miejsc publicznych, takich jak sklepy, lotniska czy metro. Testy nie będą też wymagane od osób podróżujących między prowincjami. Obowiązkowe masowe testy będą ograniczane do tzw. obszarów wysokiego ryzyka, czyli takich, gdzie odnotowano zakażenia.

Zapowiedziano także przyśpieszenie szczepień na Covid-19 dla osób starszych. 

Masowe protesty przeciwko polityce Zero Covid

Związane z pandemią ograniczenia trwały trzy lata i przyczyniły się do dużego niezadowolenia w kraju. Przez ostatnie dwa tygodnie protestowali mieszkańcy wielu chińskich miast, w tym Pekinu i Szanghaju. Symbolem protestu były białe kartki A4, które mają symbolizować chińską cenzurę.

W wielu krajach zniesiono już obostrzenia i dopuszczono możliwość podróżowania między krajami nawet osób niezaszczepionych.

Niektórzy ekonomiści uważają, że poluzowanie polityki antycovidowej może ożywić chińską gospodarkę, a także pomóc całej gospodarce światowej.

Tagi:

Chinycovid-19

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >