Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe wieści ws. waloryzacji emerytur. Seniorzy nie będą zachwyceni
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.02.2024 08:58

Nowe wieści ws. waloryzacji emerytur. Seniorzy nie będą zachwyceni

Seniorzy
Pixabay/kliempictures

Zdecydowana większość seniorów co roku z niecierpliwością czeka na waloryzację świadczeń emerytalnych. Podwyżka ma miejsce zawsze w marcu, a teraz resort rodziny pracuje nad tym, by weszła w życie także druga waloryzacja. Czy seniorzy na tym zyskają?

Seniorzy co roku mogą liczyć na podwyżkę emerytur

Seniorzy, którzy pobierają świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą liczyć na coroczne podwyżki. Odbywają się one za sprawą waloryzacji, która ma miejsce w marcu. Jej wysokość jest uzależniona między innymi od poziomu inflacji czy realnego wzrostu wynagrodzeń. Takie podwyżki mają bowiem dopasować wysokość świadczenia do aktualnej sytuacji gospodarczej. 

Teraz okazuje się, że być może niebawem emeryci doczekają się drugiej waloryzacji. Czy będzie to dla nich korzystna zmiana?

550 zł dla każdego. Bez względu na wiek, ale trzeba się śpieszyć

Resort rodziny pracuje nad wprowadzeniem drugiej waloryzacji emerytur

Resort rodziny pracuje nad wprowadzeniem drugiej waloryzacji świadczeń dla seniorów, która obowiązywałaby w przypadku, gdy poziom inflacji za pierwsze pół roku przekraczałby 5 procent. 

Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie znacząco wpłynęłoby na sposób liczenia marcowych podwyżek. Jak zauważa “Gazeta Wyborcza”, wówczas byłaby ona niższa, bo uwzględni inflację oraz wzrost płac tylko w drugiej połowie roku.

Zobacz także: Ważny apel ZUS do rodziców. Przegapisz termin, stracisz 800 plus

Czy takie zmiany będą korzystne dla emerytów?

Nowe rozwiązania związane z wprowadzeniem drugiej waloryzacji świadczeń mogą sprawić, że marcowa waloryzacja będzie sporo niższa, niż gdyby była liczona na podstawie starych zasad. 

Przykładowo, według prognoz ZUS, w 2025 roku marcowa podwyżka mogłaby być na poziomie 7,5 proc. Jeśli natomiast zostanie rozbita na dwie części, to w październiku waloryzacja wyniesie 5 proc., a w marcu już tylko 2,5 proc. Takie rozwiązanie sprawiłoby jednak, że wysokość czternastej emerytury byłaby wyższa.