Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny apel ZUS do rodziców. Przegapisz termin, stracisz 800 plus
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.02.2024 08:11

Ważny apel ZUS do rodziców. Przegapisz termin, stracisz 800 plus

ZUS
Arkadiusz Ziolek/East News

Świadczenie wychowawcze 500 plus doczekało się podwyżki i od początku nowego roku wszyscy rodzice otrzymują już nie 500, a 800 złotych miesięcznie. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o obowiązku, który musimy dopełnić, by móc dalej otrzymywać comiesięczne wypłaty. Przedstawiamy szczegóły.

Podwyżka popularnego świadczenia wychowawczego

Popularne świadczenie wychowawcze 500 plus doczekało się poważnych zmian. Od 1 stycznia 2024 roku jego wysokość wzrosła do 800 złotych i teraz taka kwota co miesiąc wpływa na konta świadczeniobiorców. 800 plus przysługuje rodzicom, których pociechy nie ukończyły 18. roku życia. Co ważne, nie obowiązuje w tym przypadku żaden limit dochodowy, więc pieniądze należą się wszystkim, bez względu na zarobki.

Zobacz także: Dostałeś darowiznę? Skarbówka może zażądać od ciebie wyjaśnień

550 zł dla każdego. Bez względu na wiek, ale trzeba się śpieszyć

Ważny termin ZUS dla wszystkich rodziców. Chodzi o wypłatę 800 plus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował, że świadczenie w powiększonej kwocie zostanie wypłacone automatycznie, bez dodatkowych formalności. Teraz jednak zbliża się nowy okres świadczeniowy, co będzie wiązało się z koniecznością wypełnienia nowego wniosku. Nabór rozpoczął się już 1 lutego, a dokument należy złożyć najlepiej do 30 kwietnia, by zachować ciągłość wypłat. Warto dodać, że możemy zrobić to tylko i wyłącznie drogą elektroniczną.

Nie złożysz wniosku do ZUS, a pieniądze przepadną

Wszyscy rodzice uprawnieni do pobierania świadczenia wychowawczego, powinni zachować czujność i złożyć nowy wniosek do 30 kwietnia 2024 roku. W przypadku, gdy zgłosimy się do ZUS na przykład dopiero w lipcu, to świadczenie zostanie nam wypłacone od września z wyrównaniem za lipiec, ale stracimy 800 zł za czerwiec.

Rodzice, którzy złożą wniosek w sierpniu, stracą aż 1600 złotych, bo świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od sierpnia, co oznacza, że przepadają im dwie wypłaty. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby wniosek trafił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej do 30 kwietnia.