Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka skontroluje Polaków. Nowe prawo już niebawem
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.02.2024 08:56

Skarbówka skontroluje Polaków. Nowe prawo już niebawem

Podatki
Biznes Info

Wchodzące w życie przepisy unijne narobią sporo kłopotów tym, którzy handlują na portalach internetowych. Najnowsza dyrektywa unijna zezwala fiskusowi nie tylko na prześwietlanie platform do handlu, ale również nakłada na sprzedawców oraz same portale sporo obowiązków.

Skarbówka będzie kontrolować Polaków

Do tej pory, handlowanie na portalach sprzedażowych odbywało się niejako “z dala” od wzroku fiskusa. Część osób, która oferowała przedmioty bądź usługi w sposób regularny bez rejestracji działalności gospodarczej, omijała obowiązek podatkowy - a sam fiskus niewiele mógł z tym zrobić.

Jak jednak donosi serwis fakt.pl, po latach sytuacja ulegnie zmianie. Wszystko przez dyrektywę unijną DAC7, która daje urzędom skarbowym w całej Unii nowe narzędzia i uprawnienia do kontrolowania platform oraz wyciągania konsekwencji za niezgłoszone działalności gospodarcze.

Nowe wieści ws. waloryzacji emerytur. Seniorzy nie będą zachwyceni

Skarbówka sprawdzi sprzedawców

Według nowych przepisów, wszystko zacznie się od raportów, jakie będzie musiała przekazywać skarbówce każda platforma internetowa umożliwiająca handel. Mowa tu zatem nie tylko o Allegro czy Vinted, ale również m.in. o Amazonie, UberEats czy Booking.com. W każdym raporcie znajdą się informacje dotyczące każdego sprzedawcy i dokonywanych transakcji.

Jeżeli fiskus zauważy w takim raporcie, że sprzedawca spełnia znamiona działalności gospodarczej, lecz jej nie zarejestrował, może się to skończyć listem ze skarbówki i koniecznością uiszczenia podatku. Taka sytuacja może dotknąć aż 17 mln osób, tj. blisko połowę wszystkich Polaków.

Prace nad nowymi przepisami trwają

Same przepisy, których obowiązywanie narzuca dyrektywa, jeszcze nie obowiązują. Nie oznacza to jednak, że na razie sprzedawcy mogą spać spokojnie - pierwsze raporty platform sprzedażowych mają dotyczyć lat 2023-2024.

Na razie przepisy znajdują się na etapie projektu ustawy. Jeszcze w tym miesiącu ma ona zostać przyjęta przez rząd, zaś Sejm ma nad nią głosować najpóźniej w kwietniu. Terminem wejścia nowych zasad w życie jest w tej chwili 1 lipca, zaś same platformy będą miały czas na przesłanie pierwszych raportów do końca stycznia 2025 roku.

źródło: fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE: Polacy będą mieli ciężki wybór ws. ciepła. Szykują się zmiany