Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS przekazał zaskakujące dane
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.02.2024 13:05

Ile naprawdę zarabiają Polacy? GUS przekazał zaskakujące dane

Kobieta, portfel
Arkadiusz Ziolek/ East News

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał oficjalne dane dotyczące tego, ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku. Jak się okazuje, odnotowany został wzrost, a w tym roku Polacy również mogą spodziewać się podwyżek pensji. Przedstawiamy szczegóły.

GUS właśnie podał oficjalne dane dotyczące średniego wynagrodzenia

W piątek, 9 lutego Główny Urząd Statystyczny wydał komunikat dotyczący realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku. Wskaźnik ten jest kluczowym czynnikiem i wraz z poziomem inflacji decyduje o tym, na jaką podwyżkę będą mogli liczyć seniorzy podczas marcowej waloryzacji świadczeń. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że wynagrodzenia Polaków w 2023 r. wzrosły o 12,5 proc. w porównaniu z 2022 r.

Zobacz także: Poczta Polska wydała pilny komunikat. Chodzi o wypłaty emerytur

550 zł dla każdego. Bez względu na wiek, ale trzeba się śpieszyć

Ile zarabiają Polacy? GUS podał oficjalne dane

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w ubiegłym roku było na poziomie 7155,48 złotych brutto. Jeśli chodzi o przeciętną pensję tylko w czwartym kwartale, to kwota ta wynosiła 7540,36 złotych brutto.

Poziom dynamiki podwyżek wynagrodzeń w 2023 r. był dwucyfrowy przez niemal cały rok, a najwyższy wzrost płac został odnotowany w lutym, kiedy to wyniósł 13,6 procent rok do roku.

W tym roku średnie zarobki dalej będą rosły

Okazuje się, że w tym roku Polacy mogą się spodziewać dalszego wzrostu pensji. Płaca minimalna od stycznia jest na poziomie 4242 złotych brutto, a już od 1 lipca znowu wzrośnie i wyniesie 4300 złotych brutto.

Na spore podwyżki mogą liczyć przede wszystkim pracownicy sfery budżetowej, których wynagrodzenia wzrosną o 20 procent oraz nauczyciele, którzy dostaną pensje o 30 procent wyższe, niż dotychczas.