Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 400 zł dla seniorów. Wiadomo, komu należą się pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.02.2024 11:04

Dodatkowe 400 zł dla seniorów. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Seniorka, pieniądze, portfel
Zofia i Marek Bazak/East News

Niektórzy seniorzy w ubiegłym roku nie otrzymali pełnej kwoty 13. i 14. emerytury. Wszystko dlatego, że wypłaty zostały pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. Teraz ci emeryci będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy. Przedstawiamy szczegóły.

Niektórzy seniorzy mogą liczyć na zwrot podatku

Trzynasta i czternasta emerytura w ubiegłym roku były opodatkowane i w związku z tym fiskus pobierał od nich zaliczkę na podatek dochodowy. Jak się okazuje, teraz seniorzy będą mieli szansę na odzyskanie tych środków. Zwrot będzie przysługiwał osobom, których świadczenie podstawowe nie przekraczają kwoty 2500 złotych. Dochody seniora w 2023 roku nie mogą być większe niż 30 tysięcy złotych.

Zobacz także: Poczta Polska wydała pilny komunikat. Chodzi o wypłaty emerytur

550 zł dla każdego. Bez względu na wiek, ale trzeba się śpieszyć

Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze?

Warto wspomnieć, że seniorzy, którym przysługuje zwrot podatku, nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków. Urząd Skarbowy rozpocznie wypłatę dodatkowych pieniędzy już w połowie lutego 2024 roku. Środki powinny znaleźć się na kontach emerytów w ciągu 45 dni.

W ubiegłym roku trzynasta emerytura była na poziomie 1588,44 złotych brutto. Jeśli chodzi o “czternastkę”, to przysługuje ona seniorom, których emerytura lub renta nie przekraczają kwoty 2900 zł brutto i w 2023 roku wyniosła 2650 złotych brutto.

Taki zwrot podatku otrzymają seniorzy

Należy podkreślić, że wysokość zwrotu podatku pobranego od 13. i 14. emerytury nie jest dla wszystkich seniorów taka sama. W tym przypadku wszystko będzie zależało od tego, ile wynosi świadczenie pobierane przez danego emeryta. Przykładowe kwoty zwrotu prezentują się następująco:

  • emerytura 500 zł brutto - zwrot podatku wyniesie 78 zł
  • emerytura 1500 zł brutto - zwrot podatku wyniesie 269 zł
  • emerytura 2200 zł brutto - zwrot podatku wyniesie 360 zł
  • emerytura 2100 zł brutto - zwrot podatku wyniesie 413 zł