Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy będą mieli ciężki wybór ws. ciepła. Szykują się zmiany
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.02.2024 15:03

Polacy będą mieli ciężki wybór ws. ciepła. Szykują się zmiany

Grzejnik
Iberion

Już niebawem Polacy mogą stanąć przed ciężkim wyborem. Wszystko to dlatego, że Bruksela chce rewolucyjnych zmian związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Okazuje się, że wybór odpowiedniego źródła ciepła stanie się o wiele trudniejszy.

Będą radykalne zmiany związane z ogrzewaniem domów?

Bruksela bez wątpienia jest bardzo zdeterminowana do tego, by wprowadzać zmiany związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. Jak na razie, zaleca się jej radykalne zmniejszenie do 2040 roku. Propozycja zmian w tej sprawie musi zostać najpierw zaakceptowana przez kraje członkowskie i Parlament Europejski. Nie zmienia to faktu, że już niebawem Polaków czeka poważny dylemat dotyczący tego, jakie źródło ciepła pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z ewentualnymi nowymi regulacjami.

Zobacz także: Poczta Polska wydała pilny komunikat. Chodzi o wypłaty emerytur

550 zł dla każdego. Bez względu na wiek, ale trzeba się śpieszyć

Padła nowa propozycja ws. zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych

Planem Unii Europejskiej jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, choć wielu ekspertów ma co do tego niemałe wątpliwości. Są one związane z tym, że tempo zmian jest naprawdę bardzo szybkie. Serwis money.pl skierował do podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pytanie związane z nowymi propozycjami KE.

Musimy wypełnić te cele, które są przed nami stawiane w bliskiej perspektywie. Warunki ekonomiczne i rzeczywistość gospodarcza są takie, że na dziś nowy cel klimatyczny na 2040 rok proponowany przez KE, przede wszystkim jeśli chodzi o przemysł, jest bardzo trudny do zrealizowania - przekazał Miłosz Motyka, cytowany przez money.pl.

Polacy niebawem staną przed trudnym wyborem

Choć zmiany proponowane przez Komisję Europejską jeszcze nie weszły w życie, to już teraz wzbudzają wiele wątpliwości wśród Polaków. Nic w tym dziwnego, w końcu w naszym kraju jednym z najpopularniejszych rozwiązań są kotły na gaz, które wciąż nie są idealną propozycją w perspektywie nadchodzących zmian. Popularne pompy ciepła również mają swoje wady, a chodzi głównie o to, że potrzebne są tu ważne regulacje w kwestii przepisów. Jak twierdzi Jakub Wiech z portalu “Energetyka24”, idealne rozwiązanie tej sprawy nie istnieje i nie ma jednego, uniwersalnego źródła ciepła dla wszystkich Polaków.