Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemiecki gigant zwolni tysiące pracowników. Zyskają na tym Polacy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.02.2024 17:23

Niemiecki gigant zwolni tysiące pracowników. Zyskają na tym Polacy

Fabryka
jarmoluk/Pixabay

Kłopoty niemieckiego giganta zajmującego się produkcją sprzętu AGD. Firma podjęła decyzję o wygaszeniu produkcji w fabryce położonej we wschodniej części Niemiec oraz o redukcji zatrudnienia. Paradoksalnie, skorzysta na tym Polska - a zwłaszcza zakład giganta, ulokowany w naszym kraju.

Zwolnienia w niemieckiej firmie

125. rocznicę założenia firmy, niemieckie przedsiębiorstwo Miele będzie obchodzić w tym roku nie do końca radośnie. Według informacji przekazywanych przez portal biznes.interia.pl, większość zwalnianych pracowników obecnie jest zatrudniona w fabryce w Gutersloh, gdzie do tej pory produkowano pralki automatyczne. Produkcja ma również ulec wygaszeniu.

Redukcja zatrudnienia w Gutersloh nie oznacza jednak, że firma żegna się z tą lokalizacją na dobre. Miele zapewnia, że nie zamierza zamykać żadnego zakładu produkcyjnego, a centrala przedsiębiorstwa pozostanie w tym samym miejscu, co dawniej - czyli w Gutersloh właśnie.

Ograniczenia w prowadzeniu pojazdów w nocy? Jest propozycja zmian

Przyczyny ekonomiczne

Co stoi za taką decyzją, określaną przez firmę jako “trudne decyzje i znaczące przemiany”?  Nietrudno się domyślić, że chodzi o sytuację ekonomiczną - 2023 rok firma Miele zamknęła z 9 proc. spadkiem produkcji. Dodatkowym czynnikiem były również podwyżki cen na rynkach energii oraz surowców.

Wzrosty pensji w Niemczech także “dołożyły” się do pogorszenia sytuacji Miele. Po ogłoszeniu informacji o zwolnieniach, konkretne rozmowy ze związkami zawodowymi w celu ustalenia warunków zwolnień zbiorowych mają ruszyć już wkrótce.

Skorzysta polski oddział

Paradoksalnie, na wygaszeniu produkcji w Guntersloh skorzysta polski oddział firmy. W Ksawerowie pod Łodzią od ponad 4 lat funkcjonuje fabryka niemieckiego giganta. To właśnie tam ma trafić produkcja pralek, która dotąd była prowadzona w zakładzie w Niemczech.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Ważny komunikat ZUS. Czas tylko do końca lutego