Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ważne zmiany dla dużej grupy Polaków. Nowe przepisy już gotowe
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.02.2024 14:01

Ważne zmiany dla dużej grupy Polaków. Nowe przepisy już gotowe

ludzie
Jakub Kaminski/East News

Obecnie tzw. Track&Trace obejmuje jedynie papierosy i tytoń do ich samodzielnego skręcania. Już niedługo, bo od maja bieżącego roku, ma się to jednak zmienić - przepisy w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych mają zostać rozszerzone. To także zmiana dla punktów sprzedaży.

Nowe przepisy już od maja

Projekt ustawy o zmianach w przepisach dotyczących ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych pojawił się w wykazie prac legislacyjnych rządu w miniony poniedziałek, 5 lutego. Zmiany mają rozszerzyć unijny System Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych, czyli Track&Trace. Do tej pory obejmował on jedynie papierosy i tytoń służący do ich skręcania, jednak od 20 maja bieżącego roku lista będzie już znacznie dłuższa.
 

Ruszyły kontrole w całej Polsce. Czy trzeba otwierać drzwi?

Nie tylko papierosy i tytoń

System Track&Trace gromadzi dane dotycząca nie tylko przemieszczania i zamawiania papierosów i tytoniu, ale również fakturowania i płatności za nie. Na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE, działa już od kwietnia 2014 roku.

Nowe przepisy mają obejmować już nie tylko papierosy i tytoń służący do samodzielnego skręcania papierosów, ale również tytoń do fajek wodnych, tytoń do żucia, tabakę, cygara i cygaretki, a zatem wszystkie produkty zawierające tytoń. W projekcie nowej ustawy czytamy:

Mając na uwadze, że na ww. wyroby nie są nakładane znaki akcyzy będące podstawowym zabezpieczeniem, konieczne jest określenie dla nich odpowiedniego zabezpieczenia.

Zmiany mają na celu przede wszystkim ochronę zdrowia publicznego i skuteczniejsze zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, ale również kontrolę wpływów do budżetu państwa. 
 

Bez tego zakup papierosów będzie niemożliwy

Zmiany obejmą również punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych. Po 20 maja wszystkie będą musiały być zarejestrowane - umożliwia to strona www.idissuer.pl, podlegająca Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. W teorii jest to jedyna zmiana, jaka dotknie punkty sprzedaży. W praktyce jednak sprzedawcy powinni pamiętać, że jeśli nie dopełnią tego obowiązku, mogą stracić możliwość oferowania swoim klientom wyrobów tytoniowych, ponieważ nie będą mogli zakupić ich od dostawców.

źródło: fakt.pl