Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ruszyły kontrole w całej Polsce. Czy trzeba otwierać drzwi?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.02.2024 12:06

Ruszyły kontrole w całej Polsce. Czy trzeba otwierać drzwi?

drzwi
East News/Marek Bazak

Termin płatności abonamentu RTV już za nami, a kontrolerzy Poczty Polskiej i Urzędu Skarbowego wyruszyli wlepiać kary. Co zrobić, kiedy kontroler zapuka do drzwi? Czy za niewpuszczenie kontroli grozi nam dodatkowa kara?
 

Abonament RTV - kto musi zapłacić?

Zgodnie z ustawą z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, każdy obywatel posiadający urządzenie radiofoniczne lub telewizyjne, ma obowiązek zarejestrowania go, a także opłacania abonamentu RTV.

Jest jednak kilka grup, które z tej opłaty zostały zwolnione. Są to przede wszystkim osoby, które ukończyły 75 lat, ale również osoby niesłyszące, niewidome, posiadające I grupę inwalidzką, osoby, którym przysługuje zasiłek przedemerytalny, weterani wojenni i wojskowi, a także bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy. Z obowiązku płacenia abonamentu RTV mogą również zostać zwolnione osoby, które ukończyły 60 lat, jeśli przysługuje im emerytura nieprzekraczająca 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Pozostali jednak powinni pamiętać nie tylko o konieczności zapłacenia abonamentu, ale również o możliwości kary finansowej i kontroli. Te ruszyły już w całej Polsce - termin płatności minął bowiem 25 stycznia.
 

Tyle wyniesie trzynasta emerytura w 2024 roku. Seniorzy mają powody do radości

Kontroler w mieszkaniu — czy musimy go wpuścić?

Częstym pytaniem w przypadku tego typu kontroli jest: czy musimy otworzyć drzwi? Jaka kara grozi za niewpuszczenie pracownika Poczty lub Urzędy Skarbowego do mieszkania?

Zasadniczo: żadna. Domownicy nie mają obowiązku zaproszenia kontrolera do mieszkania, a ten nie może wejść do środka bez ich zgody. Nie grozi nam za to żadna kara. Z całą pewnością jednak przyjdzie nam zapłacić tą za nieopłacony abonament, jeśli będziemy mieć go na sumieniu — a ta wynosi aż 30-krotność miesięcznej opłaty.  
 

Co zrobić, kiedy kontroler zapuka do drzwi?

Tak naprawdę pozostaje już tylko jedna niezwykle istotna kwestia. Powinniśmy bowiem uważać, kogo wpuszczamy do mieszkania. Nie każdy podający się za kontrolera musi przecież nim być. Także nie każdy pracownik Poczty Polskiej jest upoważniony do przeprowadzenia kontroli.

Dlatego kiedy ”kontrola” zapuka do drzwi, powinniśmy zażądać okazania odpowiednich dokumentów: dowodu osobistego i legitymacji służbowej. Należy pamiętać, że mamy do tego prawo, a kontroler ma obowiązek nam je przedstawić.

źródło: radio ZET