Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle wyniesie trzynasta emerytura w 2024 roku. Seniorzy mają powody do radości
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.02.2024 14:18

Tyle wyniesie trzynasta emerytura w 2024 roku. Seniorzy mają powody do radości

Seniorki
Pixabay/silviarita

Trzynasta emerytura to świadczenie, które przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. Wysokość tego dodatku co roku się zmienia w zależności od tego, ile wynosi emerytura minimalna. Znamy szczegóły dotyczące tegorocznych wypłat trzynastek. 

Dla kogo jest przeznaczona trzynasta emerytura?

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. Została ona wprowadzona wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 9 stycznia 2020 roku. Pieniądze są przeznaczone także dla rolników, systemów zaopatrzenia społecznego funkcjonariuszy służb, żołnierzy zawodowych, inwalidów wojennych i wojskowych czy też kombatantów. Teraz “Dziennik Gazeta Prawna” przedstawia szczegóły dotyczące tegorocznych trzynastek.

Zobacz także: Pilne wieści dla wszystkich rodziców. Chodzi o świadczenie 800 plus

Za te usługi w polskich szpitalach trzeba zapłacić. Dodatkowe opłaty mogą zaskoczyć wiele osób

Kiedy zostaną wypłacone trzynastki?

Zdecydowana większość seniorów czeka na wieści dotyczące wysokości tegorocznej trzynastej emerytury. Jest to dla nich duże wsparcie finansowe, które z pewnością nieco odciąży ich budżet domowy w czasach szalejącej inflacji. W tym roku trzynastka trafi do seniorów wraz z ich kwietniowymi świadczeniami. A ile będzie wynosiło świadczenie? Okazuje się, że można prognozować, jaka będzie jego wysokość na podstawie nieoficjalnych danych o wskaźniku waloryzacji.  

Tyle wyniesie trzynasta emerytura w 2024 roku

Należy wspomnieć, że wysokość trzynastki zależy od tego, ile w danym roku będzie wynosiła emerytura minimalna. Jak na razie, nie mamy oficjalnych danych w tej sprawie, choć prognozuje się, że poziom waloryzacji emerytur wyniesie 12,3 proc., więc najniższe świadczenie będzie wówczas na poziomie 1783,82 zł brutto. 

“Dziennik Gazeta Prawna” wylicza, że jeśli na przykład senior otrzymuje w 2024 roku emeryturę w wysokości 1200 złotych, to wraz z trzynastką otrzyma na rękę 2356 złotych. W przypadku świadczenia emerytalnego w kwocie 1800 zł, będzie to 2830 zł na rękę, a przy emeryturze na poziomie 2200 zł - 3146 zł na rękę wraz z trzynastką.