Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Europa

Europa

blok, pieniądze
02.07.2024 19:21 Polska niechlubnym liderem. Kredyt mieszkaniowy jest u nas najdroższy w Europie

Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące oprocentowania kredytów mieszkaniowych w Unii Europejskiej. Okazuje się, że Polska znalazła się na pierwszym miejscu rankingu i kredyty są u nas najdroższe w Europie. Wiemy też, ile wyniosło średnie oprocentowanie w kwietniu. 

Lotto
10.06.2024 17:24 Dwóch nowych milionerów w Polsce. Wiemy gdzie padły wielkie wygrane

Losowanie Lotto generuje w Polsce kolejnych milionerów: tylko w trakcie minionego weekendu dwie osoby z województwa łódzkiego i małopolskiego zarobiły potężne, sześciocyfrowe sumy. Wygrane padły w europejskim Eurojackpot i Lotto Plus.

Reserved London
24.05.2024 12:06 Polska sieć rusza na podbój Londynu. Reserved otwiera kolejny sklep

Reserved, polska sieć odzieżowa w portfelu spółki LPP S.A., prowadzi kampanię związaną z otwarciem piątego salonu w Wielkiej Brytanii, tym razem w jednym z największych centrów handlowych w Europie, Westfield London. Tym samym spółka zapowiada zmiany w ofercie e-commerce

Łukasz Izbicki i Łukasz Więch
23.05.2024 12:05 Badania kliniczne w kryzysie, lecz z szansą na przełom. Polacy wchodzą do gry

Mimo, iż rozwój medycyny stale przyspiesza, nie wiąże się on z proporcjonalną proliferacją dostępnych farmaceutyków oraz terapii. Badań klinicznych w Europie wykonuje się coraz więcej, tymczasem ochotników do ich przeprowadzania wciąż brakuje i to do tego stopnia, że można już mówić o kryzysie. Z propozycją rozwiązania problemu przychodzą Polacy, którzy uruchomili Europejską Sieć Informacji o Badaniach Klinicznych. Jej celem jest skuteczne łącznie pacjentów z dostępnymi, badanymi właśnie metodami leczenia.

Adam Glapiński NBP
10.05.2024 20:23 "Inflacja znów się wymyka". Glapiński zdiagnozował polską gospodarkę. Kiedy euro? Jest data

Konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego: podsumowanie danych makroekonomicznych dla Polski. Stopy procentowe, zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej, pozostają nieruszone, inflacja, choć na poziomie celu, już za chwilę “znów się wymknie”, a euro nadal odległe. Wszystko, co musisz wiedzieć o najnowszej sytuacji makroekonomicznej Polski po konferencji prasowej Adama Glapińskiego (10.05.2024).

kupon Eurojackpot
25.04.2024 13:09 Kupił los w Gdańsku. Wygrał ponad 15 mln złotych

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Miliony trafią do gracza, który kupił kupon do gry w nietypowym miejscu na mapie Gdańska. Szczęśliwiec znalazł się na liście milionerów i fortuna nie wynika z jego ciężkiej pracy. 13 milionów złotych zarobił podczas krótkiego losowania z 23 kwietnia.

Raport Obserwatorium Demokracji Cyfrowej
24.04.2024 15:23 Na co warto zwrócić uwagę podczas Wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024?

Wybory do Parlamentu Europejskiego są niezwykle ważnym wydarzeniem. Głosowanie odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2024 r. Obserwatorium Demokracji Cyfrowej stworzyło specjalny raport, z którego wyborcy mogą dowiedzieć się o niebezpieczeństwach, które zagrażają współczesnej demokracji. 

Grzejnik
09.02.2024 15:03 Polacy będą mieli ciężki wybór ws. ciepła. Szykują się zmiany

Już niebawem Polacy mogą stanąć przed ciężkim wyborem. Wszystko to dlatego, że Bruksela chce rewolucyjnych zmian związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Okazuje się, że wybór odpowiedniego źródła ciepła stanie się o wiele trudniejszy.

zegarek
22.10.2023 21:49 Koniec ze zmianą czasu. PE podjął decyzję

Zmiana czasu z letniego zimowy to dla wielu osób prawdziwa udręka. W dzisiejszych czasach wiele zegarków przestawia się co prawda automatycznie, o innych trzeba jednak pamiętać. Ale sedno problemu leży tak naprawdę gdzie indziej - chodzi o negatywny wpływ zmian na samopoczucie i zdrowie. Teraz ponoć w końcu ma się to zmienić. Kiedy przestawianie zegarków odejdzie w zapomnienie?

nieruchomosc-deweloperzy-bloki
29.08.2023 13:36 Blisko 37 proc. Polaków zmaga się z problemem mieszkaniowego przeludnienia. Sytuacja jest poważna

W rankingu liczby pokoi na osobę, w którym pod uwagę wzięto 27 państw europejskich, Polska zajmuje czwarte miejsce – niestety od końca. Z wyliczeń Eurostatu opartych na wskaźnikach z 2020 roku wynika, że w naszym kraju na każdego mieszkańca przypada 1,2 pokoju. Dane nie napawają więc optymizmem. Brakuje nam nie tylko miejsca w mieszkaniach, ale również… samych mieszkań. Luka może wynosić od 2 do 3 mln lokali – informuje nas Polski Związek Firm Deweloperskich.

dino-sklep
09.03.2023 17:51 Znana polska sieć sklepów rośnie w siłę. Depcze po piętach niemieckiej marce

Wartość sieci sklepów Dino jest już tak duża, że firma znalazła się w TOP 10 największych europejskich detalistów. Od początku 2023 roku akcje sieci marketów urosły o 8 proc., a w ciągu 12 miesięcy – aż o 50 proc. To sprawia, iż firma rozwija się znacznie szybciej niż Biedronka i goni znaną niemiecką markę – Zalando.

Ford Focus III
14.02.2023 14:48 Ford zwolni 3,8 tys. osób. Dla firmy to nie była łatwa decyzja

Ford zapowiedział redukcję zatrudnienia w Europie. W ciągu najbliższych trzech lat pracę straci 3800 osób.

Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół
04.02.2023 12:40 Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Peugeot wyprzedził Golfa w rankingu najpopularniejszych samochodów w Europie. W Polsce natomiast sporym zainteresowaniem cieszy się Toyota.

pexels-zakupy-wozek
31.12.2022 09:19 W tym kraju paszport i dowód osobisty odbierzesz… w sklepie

Już w styczniu Estończycy będą mogli odebrać paszport i dowód osobisty zarówno w urzędzie, jak i w sklepie jednej z sieci handlowych. Dzięki temu nie będą ich ograniczały godziny pracy urzędów — informuje TVP Info.

boat-vehicle-marine-naval-petroleum-oil-rig-1327625-pxhere.com
23.08.2022 10:29 Na Cyprze odkryto nowe złoże gazu ziemnego. To ogromna szansa dla europejskich dostaw gazu

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryto nowe złoże gazu ziemnego. To kolejne złoże odkryte na tych terenach.

rosja
08.04.2022 17:04 Europa przed trudną decyzją. Jak zastąpi rosyjskie paliwo jądrowe?

Rosatom, największy światowy eksporter reaktorów jądrowych ma niemalże monopol na to paliwo. Dla Rosji eksport atomowy jest kluczową dźwignią geopolityczną. Rozszerza sukcesywnie swoje zasięgi min. w Chinach, Indiach, Turcji czy Iranie. Żaden powyższych z krajów nie wprowadził jak dotąd sankcji wojennych na Rosję. Amerykanie chcąc to zrobić muszą być ostrożni, by nie doprowadzić innych gospodarek do zniszczenia.Parlament Europejski domaga się całkowitego zakazu importu rosyjskiego paliwa jądrowego, ropy, węgla i gazu. Nie wszyscy jednak podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu zagłosowali za. 513 europosłów opowiedziało się “za”, 22 było “przeciw” a 19 reprezentantów wstrzymało się od głosu. Eurodeputowani jako przyczynę braku jednomyślnego głosowania podali “ najpierw powinien towarzyszyć temu plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do państw UE” Paliwo jądrowe to substancja zawierająca jądra atomowe, które ulegają łatwemu rozszczepieniu i są wykorzystywane do pozyskania energii w wyniku zderzeń z neuronami. Paliwo jądrowe zawiera uran. Wydobyte z reaktora jest najbardziej radioaktywną postacią, a całe paliwo przechowuje się elektrowni atomowej, gdzie co kilka lat oczyszcza się ją celem ponownego wykorzystania. Elektrownia jądrowa tym różni się od elektrowni węglowej, że posiada inne źródło ciepła. W elektrowni ciepło wytwarza się w wyniku spalania węgla o tyle w elektrowni jądrowej ciepło powstaje na wskutek reakcji rozszczepienia jąder atomów.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Europa starzeje się dramatycznie. To Afryka będzie motorem demograficznym

Prognozy bazowe Eurostatu nie są zbyt optymistyczne - populacja UE-28 osiągnie 528,6 mln w 2050 r., a następnie zacznie spadać. Odwrotne zjawisko dosięgnie całego świata - światowa populacja będzie znacząco wzrastać - z prawie 7,4 miliarda w 2015 r. do ponad 10 miliardów w 2055 r., a następnie przekroczy 11 miliardów pod koniec stulecia. Europejczyków będzie coraz mniej, za to obywateli Afryki coraz więce.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Polacy biją niechlubny rekord. Zalewa nas fala mandatów

Polacy coraz częściej poszukiwani przez administracje innych krajów za swoje wybryki na drodze. Jak donosi wtorkowa Rzeczpostpolita, liczba zapytań o Polaków za kółkiem rośnie. W 2018 roku wyniosła 1,5 mln, co oznacza wzrost o 50% względem liczby zapytań z 2017 roku. Tegorocznych danych jeszcze nie ma, ale eksperci branży mówią, że można spodziewać się ponownego wzrostu liczby zapytań.Dokładna liczba zapytań o polskich kierowców w 2018 roku wyniosła 1 mln 510 566 zapytań. Te odbiera Krajowy Punkt Kontaktowy, który jest specjalną instytucją powołaną przy Ministerstwie Cyfryzacji i zajmuje się właśnie kontaktem z zagraniczną administracją m.in. w sprawie mandatów. Tych natomiast jest coraz więcej. Wciąż zdecydowanie przodują zapytania z Niemiec, których w 2018 roku było 729 624. Na drugim miejscu są Włochy - 143 218, a podium zamyka Francja - 133 194 zapytania.

ukrainian-flag-g77febb4e2 1920
24.02.2022 01:00 Ukraina wprowadza stan wojenny. Rosja zaatakowała

W czwartek nad ranem rosyjskie wojska zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach. Syreny ostrzegawcze rozbrzmiały nad Kijowem o świcie po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, kładąc kres tygodniom dyplomatycznych prób zapobieżenia konfliktowi i pogrążając Europę w głębokim kryzysie militarnym. Zaatakowano punkty kontrolne przy użyciu m.in. pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych typu Grad. Atak rozpoczął się o godz. 5 rano czasu ukraińskiego (6 polskiego). Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy, siły rosyjskie rozpoczęły intensywny ostrzał jednostek ukraińskich wzdłuż granicy, a także bombardowanie lotnisk i obiektów wojskowych w Boryspolu, Ozernoje, Kulbakinie, Czuguewie, Kramatorsku, Czarnobajewce. Ostrzał artyleryjski był prowadzony także wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy.Eksplozje wywołane pociskami i ostrzałem artyleryjskim rozpoczęły się przed świtem na całej Ukrainie, w tym wokół stolicy Kijowa i czarnomorskich portów Odessy i Mariupola, a także Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

pexels-ingo-joseph-109629
06.01.2022 01:00 "Die Welt": Niemcy zmuszają całą Europę do zawarcia paktu z Rosją

Niemiecki rząd krytykuje stanowisko KE ws. uznania energii jądrowej za "zieloną". Sugeruje, że inne państwa UE powinny pójść drogą RFN i przestawić się z energii jądrowej na gaz. To sprawiłoby, że cała Europa znalazłaby się w uzależnieniu od rosyjskich dostaw energii – podał w środę dziennik "Die Welt".Niemcy krytykują ostro wpisanie atomu jako źródła zrównoważonego do tak zwanej taksonomii Unii Europejskiej, która określa jakie inwestycje zasługują na finansowanie banków. To ważne mi.in. dla Polski, która chce stworzyć model finansowania atomu i musi uzyskać zielone światło Komisji. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck odniósł się w sobotę do próby "ekologizacji" energetyki jądrowej z oburzeniem. Natomiast rzecznik rządu Steffen Hebestreit zapowiedział jednoznacznie: – Wyraźnie odrzucamy oceny dotyczące energii atomowej". Jednocześnie jednak z zadowoleniem przyjął propozycje Komisji Europejskiej, by pod pewnymi warunkami zaklasyfikować również gaz jako zrównoważone źródło energii. Jest to "zgodne ze stanowiskiem rządu federalnego – cytuje dziennik "Welt". Jak podkreśla dziennik trudno jest zrozumieć taką ocenę rządu federalnego. – Decyzja Komisji Europejskiej "o promowaniu gazu jako technologii pomostowej wydaje się znacznie bardziej problematyczna, zarówno z punktu widzenia polityki klimatycznej, jak i geopolityki, niż krytykowana przez rząd niemiecki decyzja UE o faworyzowaniu energetyki jądrowej – czytamy w "Welt".

Biznes Info
10.07.2021 02:00 Katedra Notre Dame potrzebuje do odbudowy specjalnych dębów. Warte są krocie

Kilkusetletnie dęby posłużą do odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Ta spłonęła w 2019 r.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wycięto dębówJaka jest wartość jednego z nich

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
04.07.2021 02:00 Poszli tylko na spacer do lasu. Znaleźli skarb warty 885 tys. zł

Okazuje się, że skarb można znaleźć wszędzie. Dwóch norweskich turystów ukryty skarb znalazło w lesie. Odkryli 2 mln koron, a właściciela pieniędzy szuka policja. Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie znaleziono skarbCo zrobili odkrywcy

Portugal's forward Cristiano Ronaldo reacts during the UEFA EURO 2020 Group F football match between Hungary and Portugal at the Puskas Arena in Budapest on June 15, 2021. (Photo by BERNADETT SZABO / various sources / AFP)
16.06.2021 02:00 Ronaldo jednym gestem pozbawił Coca-Colę 4 mld dolarów

Cristiano Ronaldo na przedmeczowej konferencji prasowej wybrał wodę zamiast coli i odsunął od siebie butelki z Coca-Colą. O geście jednego z najlepszych piłkarzy świata mówią wszyscy, a Coca-Cola straciła 4 mld dolarów.Z tego artykułu dowiesz się:Co zrobił Ronaldo na konferencji prasowejW jaki sposób odbiło się to na akcjach Coca-Coli

18.06.2018 Rosja Nizny Nowogrod Mistrzostwa Swiata w pilce noznej Grupa F Mecz Szwecja - Korea Poludniowa N/z kibice szwecji Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER --------------==========--------------- 2018 FIFA World Cup Group F Sweden vs Korea Republic on Jun
11.06.2021 02:00 Szwecja: Rząd jest nieugięty, meczu w barze do końca nie obejrzysz. Musisz wyjść na 20 minut przed końcem

Euro 2020 startuje dzisiaj i wygląda na to, że przez pandemię koronawirusa nie będzie takie, jak dotychczas. Problem mają szwedzcy kibice, którzy nie obejrzą meczu swojej drużyny do końca. Właściciele pubów i barów stają na głowie, żeby rozwiązać problem.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie przepisy covidowe obowiązują w SzwecjiO co apelują sportowe stowarzyszeniaCzy rząd Szwecji odniósł się do tych aspektów

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 03.02.2020. Oficjalna wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Spotkanie z prezydentem Andrzejem Duda. Oswiadczenie dla mediow. N/z: Emmanuel Macron
08.06.2021 02:00 Emmanuel Macron spoliczkowany na spotkaniu. Wściekły wyborca nie mógł się powstrzymać

Emmanuel Macron, prezydent Francji został spoliczkowany przez pewnego mężczyznę, gdy podszedł do tłumu się przywitać. Sprawcą zdarzenia jest oponent Emmanuela Macrona.Z tego artykułu dowiesz się:Co się stało na spotkaniu z prezydentem FrancjiDlaczego został zaatakowanyJaki stosunek do zdarzenia mają francuscy politycy

pixabay, crsntdesign
05.06.2021 02:00 Duńczycy cofają zgodę na budowę Baltic Pipe. Tłumaczą to ochroną nietoperzy

Baltic Pipe to kluczowy łącznik dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tymczasem Dania wycofała zgodę na budowę Baltic Pipe. Powodem mają być myszy i nietoperze. Czy to oznacza, że Polska wciąż będzie uzależniona od gazu z Rosji?Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest Baltic Pipe i dlaczego jest bardzo ważnyJaki jest powód cofnięcia pozwolenia na budowę Baltic PipeJakie mogą być tego konsekwencje dla Polski

pixabay, lzwql
02.06.2021 02:00 Chiny mogą kupić całe państwo Europy. Czarnogóra zaciągnęła u Pekinu gigantyczny dług i nie może go spłacić

Czarnogóra przez budowę autostrady skończyła z ręką w nocniku. Kraj zapożyczył się u Chin na miliard dolarów, nie ma pieniędzy na spłatę długu, a ukończenie drogi będzie kosztowało drugi tyle pieniędzy. Czy Chiny kupią Czarnogórę?Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest problem CzarnogóryCo w tej sytuacji mogą zrobić Chiny

Wiek emerytalny
24.05.2021 02:00 Powszechny wiek emerytalny w Europie. Jak wypadamy na tle innych państw?

Powszechny wiek emerytalny to określony odgórnie wiek, którego przekroczenie jest jednym z warunków uzyskania emerytury, obok odpowiedniego stażu pracy. Istnieje również pojęcie obniżonego wieku emerytalnego, odnoszące się do przedstawicieli pewnych grup zawodowych, pracujących w warunkach trudnych i niebezpiecznych, korzystających z prawa do wcześniejszej emerytury. Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi nie mniej niż 60 lat dla kobiet i nie mniej niż 65 lat dla mężczyzn. Czy to dużo, czy mało na tle innych krajów europejskich? Przyjrzyjmy się statystykom.

  • 1
  • 2