Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Europa

Europa

Grzejnik
09.02.2024 15:03 Polacy będą mieli ciężki wybór ws. ciepła. Szykują się zmiany

Już niebawem Polacy mogą stanąć przed ciężkim wyborem. Wszystko to dlatego, że Bruksela chce rewolucyjnych zmian związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Okazuje się, że wybór odpowiedniego źródła ciepła stanie się o wiele trudniejszy.

zegarek
22.10.2023 21:49 Koniec ze zmianą czasu. PE podjął decyzję

Zmiana czasu z letniego zimowy to dla wielu osób prawdziwa udręka. W dzisiejszych czasach wiele zegarków przestawia się co prawda automatycznie, o innych trzeba jednak pamiętać. Ale sedno problemu leży tak naprawdę gdzie indziej - chodzi o negatywny wpływ zmian na samopoczucie i zdrowie. Teraz ponoć w końcu ma się to zmienić. Kiedy przestawianie zegarków odejdzie w zapomnienie?

nieruchomosc-deweloperzy-bloki
29.08.2023 13:36 Blisko 37 proc. Polaków zmaga się z problemem mieszkaniowego przeludnienia. Sytuacja jest poważna

W rankingu liczby pokoi na osobę, w którym pod uwagę wzięto 27 państw europejskich, Polska zajmuje czwarte miejsce – niestety od końca. Z wyliczeń Eurostatu opartych na wskaźnikach z 2020 roku wynika, że w naszym kraju na każdego mieszkańca przypada 1,2 pokoju. Dane nie napawają więc optymizmem. Brakuje nam nie tylko miejsca w mieszkaniach, ale również… samych mieszkań. Luka może wynosić od 2 do 3 mln lokali – informuje nas Polski Związek Firm Deweloperskich.

dino-sklep
09.03.2023 17:51 Znana polska sieć sklepów rośnie w siłę. Depcze po piętach niemieckiej marce

Wartość sieci sklepów Dino jest już tak duża, że firma znalazła się w TOP 10 największych europejskich detalistów. Od początku 2023 roku akcje sieci marketów urosły o 8 proc., a w ciągu 12 miesięcy – aż o 50 proc. To sprawia, iż firma rozwija się znacznie szybciej niż Biedronka i goni znaną niemiecką markę – Zalando.

Ford Focus III
14.02.2023 14:48 Ford zwolni 3,8 tys. osób. Dla firmy to nie była łatwa decyzja

Ford zapowiedział redukcję zatrudnienia w Europie. W ciągu najbliższych trzech lat pracę straci 3800 osób.

Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół
04.02.2023 12:40 Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Peugeot wyprzedził Golfa w rankingu najpopularniejszych samochodów w Europie. W Polsce natomiast sporym zainteresowaniem cieszy się Toyota.

pexels-zakupy-wozek
31.12.2022 09:19 W tym kraju paszport i dowód osobisty odbierzesz… w sklepie

Już w styczniu Estończycy będą mogli odebrać paszport i dowód osobisty zarówno w urzędzie, jak i w sklepie jednej z sieci handlowych. Dzięki temu nie będą ich ograniczały godziny pracy urzędów — informuje TVP Info.

boat-vehicle-marine-naval-petroleum-oil-rig-1327625-pxhere.com
23.08.2022 10:29 Na Cyprze odkryto nowe złoże gazu ziemnego. To ogromna szansa dla europejskich dostaw gazu

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryto nowe złoże gazu ziemnego. To kolejne złoże odkryte na tych terenach.

rosja
08.04.2022 17:04 Europa przed trudną decyzją. Jak zastąpi rosyjskie paliwo jądrowe?

Rosatom, największy światowy eksporter reaktorów jądrowych ma niemalże monopol na to paliwo. Dla Rosji eksport atomowy jest kluczową dźwignią geopolityczną. Rozszerza sukcesywnie swoje zasięgi min. w Chinach, Indiach, Turcji czy Iranie. Żaden powyższych z krajów nie wprowadził jak dotąd sankcji wojennych na Rosję. Amerykanie chcąc to zrobić muszą być ostrożni, by nie doprowadzić innych gospodarek do zniszczenia.Parlament Europejski domaga się całkowitego zakazu importu rosyjskiego paliwa jądrowego, ropy, węgla i gazu. Nie wszyscy jednak podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu zagłosowali za. 513 europosłów opowiedziało się “za”, 22 było “przeciw” a 19 reprezentantów wstrzymało się od głosu. Eurodeputowani jako przyczynę braku jednomyślnego głosowania podali “ najpierw powinien towarzyszyć temu plan zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii do państw UE” Paliwo jądrowe to substancja zawierająca jądra atomowe, które ulegają łatwemu rozszczepieniu i są wykorzystywane do pozyskania energii w wyniku zderzeń z neuronami. Paliwo jądrowe zawiera uran. Wydobyte z reaktora jest najbardziej radioaktywną postacią, a całe paliwo przechowuje się elektrowni atomowej, gdzie co kilka lat oczyszcza się ją celem ponownego wykorzystania. Elektrownia jądrowa tym różni się od elektrowni węglowej, że posiada inne źródło ciepła. W elektrowni ciepło wytwarza się w wyniku spalania węgla o tyle w elektrowni jądrowej ciepło powstaje na wskutek reakcji rozszczepienia jąder atomów.

ukrainian-flag-g77febb4e2 1920
22.03.2022 09:32 Ukraina wprowadza stan wojenny. Rosja zaatakowała

W czwartek nad ranem rosyjskie wojska zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach. Syreny ostrzegawcze rozbrzmiały nad Kijowem o świcie po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, kładąc kres tygodniom dyplomatycznych prób zapobieżenia konfliktowi i pogrążając Europę w głębokim kryzysie militarnym. Zaatakowano punkty kontrolne przy użyciu m.in. pojazdów opancerzonych i wyrzutni rakietowych typu Grad. Atak rozpoczął się o godz. 5 rano czasu ukraińskiego (6 polskiego). Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy, siły rosyjskie rozpoczęły intensywny ostrzał jednostek ukraińskich wzdłuż granicy, a także bombardowanie lotnisk i obiektów wojskowych w Boryspolu, Ozernoje, Kulbakinie, Czuguewie, Kramatorsku, Czarnobajewce. Ostrzał artyleryjski był prowadzony także wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy.Eksplozje wywołane pociskami i ostrzałem artyleryjskim rozpoczęły się przed świtem na całej Ukrainie, w tym wokół stolicy Kijowa i czarnomorskich portów Odessy i Mariupola, a także Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

pexels-ingo-joseph-109629
22.03.2022 09:30 "Die Welt": Niemcy zmuszają całą Europę do zawarcia paktu z Rosją

Niemiecki rząd krytykuje stanowisko KE ws. uznania energii jądrowej za "zieloną". Sugeruje, że inne państwa UE powinny pójść drogą RFN i przestawić się z energii jądrowej na gaz. To sprawiłoby, że cała Europa znalazłaby się w uzależnieniu od rosyjskich dostaw energii – podał w środę dziennik "Die Welt".Niemcy krytykują ostro wpisanie atomu jako źródła zrównoważonego do tak zwanej taksonomii Unii Europejskiej, która określa jakie inwestycje zasługują na finansowanie banków. To ważne mi.in. dla Polski, która chce stworzyć model finansowania atomu i musi uzyskać zielone światło Komisji. Minister gospodarki i klimatu Robert Habeck odniósł się w sobotę do próby "ekologizacji" energetyki jądrowej z oburzeniem. Natomiast rzecznik rządu Steffen Hebestreit zapowiedział jednoznacznie: – Wyraźnie odrzucamy oceny dotyczące energii atomowej". Jednocześnie jednak z zadowoleniem przyjął propozycje Komisji Europejskiej, by pod pewnymi warunkami zaklasyfikować również gaz jako zrównoważone źródło energii. Jest to "zgodne ze stanowiskiem rządu federalnego – cytuje dziennik "Welt". Jak podkreśla dziennik trudno jest zrozumieć taką ocenę rządu federalnego. – Decyzja Komisji Europejskiej "o promowaniu gazu jako technologii pomostowej wydaje się znacznie bardziej problematyczna, zarówno z punktu widzenia polityki klimatycznej, jak i geopolityki, niż krytykowana przez rząd niemiecki decyzja UE o faworyzowaniu energetyki jądrowej – czytamy w "Welt".

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo
22.03.2022 09:30 "Rozmowy o KPO trwają". Miliardy dla Polski nadal w zawieszeniu

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że rozmowy z polskimi władzami w sprawie Krajowego Planu Odbudowy ciągle trwają. Polska do dziś nie otrzymała zaliczki ze środków na Krajowy Plan Odbudowy. Co więcej, do dziś ten plan nie został zaakceptowany przez Komisję Europejską. Bruksela postawiła w tej sprawie twarde warunki. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Unijny komisarz UE ds. obrony i jednolitego rynku, Thierry Breton, zapytany przez portal rp.pl, czy wypłata unijnych środków na Krajowy Plan Odbudowy jest możliwa w tym roku. – Nie widzę już takiej możliwości. Ale też prowadzimy intensywne negocjacje z Polską, aby możliwie szybko uruchomić te środki – powiedział eurokrata.

Biznes Info
22.03.2022 09:24 Katedra Notre Dame potrzebuje do odbudowy specjalnych dębów. Warte są krocie

Kilkusetletnie dęby posłużą do odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Ta spłonęła w 2019 r.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wycięto dębówJaka jest wartość jednego z nich

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:24 Poszli tylko na spacer do lasu. Znaleźli skarb warty 885 tys. zł

Okazuje się, że skarb można znaleźć wszędzie. Dwóch norweskich turystów ukryty skarb znalazło w lesie. Odkryli 2 mln koron, a właściciela pieniędzy szuka policja. Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie znaleziono skarbCo zrobili odkrywcy

Portugal's forward Cristiano Ronaldo reacts during the UEFA EURO 2020 Group F football match between Hungary and Portugal at the Puskas Arena in Budapest on June 15, 2021. (Photo by BERNADETT SZABO / various sources / AFP)
22.03.2022 09:22 Ronaldo jednym gestem pozbawił Coca-Colę 4 mld dolarów

Cristiano Ronaldo na przedmeczowej konferencji prasowej wybrał wodę zamiast coli i odsunął od siebie butelki z Coca-Colą. O geście jednego z najlepszych piłkarzy świata mówią wszyscy, a Coca-Cola straciła 4 mld dolarów.Z tego artykułu dowiesz się:Co zrobił Ronaldo na konferencji prasowejW jaki sposób odbiło się to na akcjach Coca-Coli

18.06.2018 Rosja Nizny Nowogrod Mistrzostwa Swiata w pilce noznej Grupa F Mecz Szwecja - Korea Poludniowa N/z kibice szwecji Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER --------------==========--------------- 2018 FIFA World Cup Group F Sweden vs Korea Republic on Jun
22.03.2022 09:22 Szwecja: Rząd jest nieugięty, meczu w barze do końca nie obejrzysz. Musisz wyjść na 20 minut przed końcem

Euro 2020 startuje dzisiaj i wygląda na to, że przez pandemię koronawirusa nie będzie takie, jak dotychczas. Problem mają szwedzcy kibice, którzy nie obejrzą meczu swojej drużyny do końca. Właściciele pubów i barów stają na głowie, żeby rozwiązać problem.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie przepisy covidowe obowiązują w SzwecjiO co apelują sportowe stowarzyszeniaCzy rząd Szwecji odniósł się do tych aspektów

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 03.02.2020. Oficjalna wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Spotkanie z prezydentem Andrzejem Duda. Oswiadczenie dla mediow. N/z: Emmanuel Macron
22.03.2022 09:21 Emmanuel Macron spoliczkowany na spotkaniu. Wściekły wyborca nie mógł się powstrzymać

Emmanuel Macron, prezydent Francji został spoliczkowany przez pewnego mężczyznę, gdy podszedł do tłumu się przywitać. Sprawcą zdarzenia jest oponent Emmanuela Macrona.Z tego artykułu dowiesz się:Co się stało na spotkaniu z prezydentem FrancjiDlaczego został zaatakowanyJaki stosunek do zdarzenia mają francuscy politycy

pixabay, crsntdesign
22.03.2022 09:21 Duńczycy cofają zgodę na budowę Baltic Pipe. Tłumaczą to ochroną nietoperzy

Baltic Pipe to kluczowy łącznik dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tymczasem Dania wycofała zgodę na budowę Baltic Pipe. Powodem mają być myszy i nietoperze. Czy to oznacza, że Polska wciąż będzie uzależniona od gazu z Rosji?Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest Baltic Pipe i dlaczego jest bardzo ważnyJaki jest powód cofnięcia pozwolenia na budowę Baltic PipeJakie mogą być tego konsekwencje dla Polski

pixabay, lzwql
22.03.2022 09:20 Chiny mogą kupić całe państwo Europy. Czarnogóra zaciągnęła u Pekinu gigantyczny dług i nie może go spłacić

Czarnogóra przez budowę autostrady skończyła z ręką w nocniku. Kraj zapożyczył się u Chin na miliard dolarów, nie ma pieniędzy na spłatę długu, a ukończenie drogi będzie kosztowało drugi tyle pieniędzy. Czy Chiny kupią Czarnogórę?Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest problem CzarnogóryCo w tej sytuacji mogą zrobić Chiny

pixabay, niepodaje
22.03.2022 09:17 Wskaźnik Bogactwa Narodów. Polska dopiero na 19. miejscu w Europie

Wskaźnik Bogactwa Narodów nie jest dla Polski łaskawy, bowiem plasujemy się na przedostatnim miejscu drugiej dziesiątki zestawienia. Polskę wyprzeda kilka krajów sąsiednich, m.in.: Czechy i Słowacja. Które państwo znalazło się przed, a które za nami we Wskaźniku Bogactwa Narodów?Z tego artykułu dowiesz się:Które państwa znalazły się na początku, a które na końcu zestawieniaCzym jest Wskaźnik Bogactwa NarodówDlaczego stanowi alternatywę dla wskaźników mierzonych względem PKB

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Zapasy węgla rosną, Europa nie używa. Rekordowy spadek cen

Węgiel i sytuację związaną ze zużyciem tego surowca w Europie monitoruje katowicka Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), która na prowadzonym przez siebie portalu Polski Rynek Węgla publikuje kolejne analizy. Ta z poniedziałku mówi sama za siebie - Europa odchodzi od gospodarki napędzanej węglem, a zwraca się ku innym źródłom energii. Prosty wniosek wynika bowiem z tego, co dzieje się z zapasami węgla, które osiągnęły zaskakująco wysoki poziom.Już obecnie, jak podaje za raportem Forsal.pl, zapasy węgla w europejskich portach są większe o 45% od tych, które gromadzone były zwyczajowo w latach 2015-2018. Od początku maja te wzrosły o 400 tys. ton do poziomu 7,1 mln ton węgla zgromadzonego w portach Europy. Spadają także ceny za tonę tego surowca - obecnie zbliżają się do 50 dolarów za tonę, który to poziom uważany jest za krytyczny.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Złodzieje kradną w marketach fortunę. Sektor traci 49 mld euro rocznie

Złodzieje nie mają oporów w okradaniu supermarketów. Wynika tak z najnowszego badania, które przeprowadziła firma Crime&tech, należąca do organizacji Università Cattolica del Sacro Cuore – Transcrime. Sklepowych złodziejaszków wzięto pod lupę w 11 krajach Europy: Belgii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Rosji, Hiszpanii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. Wyniki badania dają do myślenia.Razem ze złodziejami z supermarketów rokrocznie "wychodzi" aż 49 mld euro. Warto podkreślić, że kwota ta stanowi 2,05% całej wartości obrotu sektora handlu detalicznego w Europie. Wartość strat to także wartość obrotu w czwartej pod względem wielkości sieci handlu detalicznego na Starym Kontynencie.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 Niemcy eksportują broń na potęgę. Najwięcej idzie na Węgry

Niemcy w ostatnich trzech latach notowały kolejne spadki w eksporcie sprzętu wojskowego. W całym 2018 roku Niemcom udało się eksportować broni, maszyn i sprzętu uzupełniającego na łączną wartość 4,8 mld euro. Zaskoczyć więc może gwałtowny i nagły wzrost wartości eksportu niemieckiej broni. Tylko bowiem w I półroczu 2019 roku Niemcy sprzedali wojskowego wyposażenia na wartość 5,3 mld euro, osiągając w ciągu 6 miesięcy wynik 108% sprzedaży za cały 2018 rok.Pierwsze miejsce wśród odbiorców niemieckiej broni zajmują bezsprzecznie Węgry. Prawicowy rząd Viktora Orbana, choć wyraźnie znajduje się po przeciwnej stronie barykady, do władz zasiadających w Berlinie, nie ma oporów, by od Niemców kupować spore ilości broni i wyposażenia dla wojska. Tylko w ciągu pierwszej połowy tego roku Budapeszt zakupił od Niemców sprzętu wojskowego za kwoetę 1,76 mld euro. Co ciekawe, dotąd nie publikowano żadnych dokumentów, które wskazywałyby na taką "handlową zażyłość" między tymi dwoma krajami.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Europa starzeje się dramatycznie. To Afryka będzie motorem demograficznym

Prognozy bazowe Eurostatu nie są zbyt optymistyczne - populacja UE-28 osiągnie 528,6 mln w 2050 r., a następnie zacznie spadać. Odwrotne zjawisko dosięgnie całego świata - światowa populacja będzie znacząco wzrastać - z prawie 7,4 miliarda w 2015 r. do ponad 10 miliardów w 2055 r., a następnie przekroczy 11 miliardów pod koniec stulecia. Europejczyków będzie coraz mniej, za to obywateli Afryki coraz więce.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Polacy biją niechlubny rekord. Zalewa nas fala mandatów

Polacy coraz częściej poszukiwani przez administracje innych krajów za swoje wybryki na drodze. Jak donosi wtorkowa Rzeczpostpolita, liczba zapytań o Polaków za kółkiem rośnie. W 2018 roku wyniosła 1,5 mln, co oznacza wzrost o 50% względem liczby zapytań z 2017 roku. Tegorocznych danych jeszcze nie ma, ale eksperci branży mówią, że można spodziewać się ponownego wzrostu liczby zapytań.Dokładna liczba zapytań o polskich kierowców w 2018 roku wyniosła 1 mln 510 566 zapytań. Te odbiera Krajowy Punkt Kontaktowy, który jest specjalną instytucją powołaną przy Ministerstwie Cyfryzacji i zajmuje się właśnie kontaktem z zagraniczną administracją m.in. w sprawie mandatów. Tych natomiast jest coraz więcej. Wciąż zdecydowanie przodują zapytania z Niemiec, których w 2018 roku było 729 624. Na drugim miejscu są Włochy - 143 218, a podium zamyka Francja - 133 194 zapytania.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Polacy zapracowani bez pamięci. W Europie wyprzedzają nas tylko dwa kraje

Polacy są trzecim najbardziej zapracowanym narodem Europy. Tak wynika z danych orzedstawionych przez OECD. Wyprzedzają nas jedynie dwa narody Europy - Rosja oraz Grecja. Wynik Polaków to 1792 godziny przepracowane rocznie. Jednak jak podaje Money.pl, sam pracoholizm nie opiera się na wyniku, a na nastawieniu do pracy. Nawet pracodawcy mają coraz bardziej niechętnie spoglądać na nadgodziny.Ile tak naprawdę stanowią te 1792 godziny? Okazuje się, że to o 58 godzin więcej, niż wynosi średnia z krajów OECD. Poza Europą, na świecie wyprzedzają nas obywatele Meksyku oraz Kostaryki. Ci pierwsi przepracowują 2148 godzin rocznie. Natomiast ci drudzy 2121 godzin rocznie. Natomiast na "własnym podwórku", czyli w Europie jedynie dwa kraje Europy pracują więcej od nas - Rosjanie z wynikiem 1972 godziny oraz Grecja z wynikiem 1956 godzin.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:11 Młodzi Europejczycy nie mają lekko. Bezrobocie jak epidemia

Bezrobocie w Europie wśród młodych mieszkańców kontynentu jest wysokie. Zgodnie z danymi Eurostatu młodzi Hiszpanie w wieku 15 - 24 lata są bezrobotni w 34,5%. W Grecji jest jeszcze gorzej, bo mowa o aż 39,9% młodych obywateli. Nie gorzej, podaje Gazeta.pl, we Włoszech, gdzie 32,2% jest bez pracy. Portal zwraca uwagę także na Cypr, Francję oraz Portugalię, gdzie stopa bezrobocia wśród młodych obywateli przekracza 20%.Wskazuje to na problem bezrobocia, które jest wręcz chorobliwe wśród młodych obywateli kontynentu. Jednak sam Eurostat wskazuje, że dotychczasowy sposób mierzenia stopy bezrobocia wśród młodych zniekształca rzeczywistość. Z czego to wynika? Statystycy sami wskazują na problem braku uwzględniania w statystykach tych młodych obywateli kontynentu, którzy studiują w pełnym wymiarze godzin. Wskazuje się jedynie tych nieuczących się, którzy mają niskie kwalifikacje, co sprawia, że faktycznie trudno im znaleźć pracę.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:10 Polacy drugim najmniej śmiecącym narodem Europy. Zachód daleko za nami

Śmieci są obecnie jednym z najpowszechniejszych i największych problemów świata. Okazuje się jednak, że w Polsce nie mamy z nim aż takich kłopotów, jakie mają inne kraje Europy. Jak podaje bowiem Money.pl za Eurostatem, jeden mieszkaniec Polski rocznie produkuje 315 kg śmieci.W zasadzie to nie tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Przeciętny Niemiec produkuje bowiem aż 633 kg rocznie. Daleko nam również do Duńczyków, którzy w zestawieniu Eurostatu zyskali miano niechlubnych rekordzistów. Ci bowiem rocznie produkują aż 781 kg śmieci na jednego mieszkańca.

  • 1
  • 2