Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura w wieku 50 lat? ZUS wydał komunikat
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.02.2024 19:23

Emerytura w wieku 50 lat? ZUS wydał komunikat

ZUS, pieniądze
East News/Arkadiusz Ziółek

Kusząca oferta inwestycji? Gwarantowana emerytura w wieku 50 lat? ZUS ostrzega swoich klientów przed fałszywym profilem na Facebooku. ”Tych wiadomości nie wysyła ZUS”.

”Gwarantowana emerytura”

Podczas gdy ze strony rządu nie ma widoków na obniżenie wieku emerytalnego, a ZUS zachęca do dłuższej aktywności zawodowej, na Facebooku pojawiła się kusząca oferta. Zamiast pracować przez długie lata, czytamy o możliwości inwestycji, która gwarantowałaby nam przejście na emeryturę w wieku zaledwie 50 lat. Co więcej, propozycja została rzekomo opublikowana przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS jednak ostrzega: to oszustwo.
 

Ulga na dzieci w 2024 roku. Tak dostaniesz większy zwrot z PIT

Oszuści chcą wyłudzić nie tylko pieniądze

Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, zapewnił, że jeśli natrafimy na taką ofertę, to znaczy, że mamy do czynienia z fałszywym kontem ZUS na Facebooku, a oszuści usiłują wyłudzić nie tylko pieniądze, ale również dane osobowe. Opisywana inwestycja miałaby zagwarantować emeryturę już po pięćdziesiątce i to kosztem zaledwie 1000 zł. By uwiarygodnić cały proceder, oszuści wykorzystali nawet wizerunek byłej prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej.

“ZUS rozważna podjęcie kroków prawnych w tej sprawie”, zapewnił Paweł Żebrowski. 
 

"Tych wiadomości nie wysyła ZUS i są one fałszywe”

To jednak nie jedyna w ostatnim czasie forma oszustwa ”na ZUS”. Klienci Zakładu mogli również natknąć się na fałszywe wiadomości z prośbą o korektę danych we wniosku o przyznanie 800 plus.

Zakład przestrzega, by wszelkie wiadomości traktować z należytą ostrożnością:

Ostrzegamy również przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki - zarówno w mailach, jak i w wiadomościach SMS. Nie należy też pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki.

“Tych wiadomości nie wysyła ZUS i są one fałszywe”, podkreślił Zakład. Wyjaśnił również, jakiej formy kontaktu możemy się spodziewać od prawdziwego ZUS-u:

Jeśli konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie 800 plus, to ZUS wysyła maile i sms jedynie z informacją o zamieszczeniu na portalu PUE ZUS wezwania. W tych wiadomościach nie ma żadnych linków, w które należy kliknąć.

źródło: radio ZET