Słownikowa definicja oszustwa jest aż nader oczywista. Z oszustwem mamy do czynienia w sytuacji, w której nasz klient bądź kontrahent bez naszej wiedzy dopuszcza się nieuzgodnionych wcześniej czynów, które nie tylko budzą nasz sprzeciw moralny, ale również powodują wyraźny uszczerbek na naszych finansach. Oszustwo może polegać także na wprowadzeniu nas przez oszusta w błąd co do okoliczności istotnych dla sformalizowania transakcji.
W polskim systemie prawnym oszustwo (a także „wyłudzenie”) zostało zdefiniowane w 286 artykule Kodeksu Karnego. Art. 286.1. k. k. głosi: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”
O innych rodzajach oszustwa w polskim prawie wspomina także Kodeks Cywilny oraz Kodeks Wykroczeń, każdorazowo odnosząc się do właściwego dla siebie obszaru. Tak czy inaczej, każde oszustwo, bez względu na jego wymiar jest czynem haniebnym i podlegającym karze.
Wraz z rosnącą świadomością Polaków względem oszustw, jakich mogą paść ofiarami, zwiększa się niestety także kreatywność oszustów. Istnieje wiele rodzajów oszustw, o których wspomina się w dzisiejszych czasach w mediach. Ofiarami rzeczonych mogą padać nie tylko osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, ale też zwykli ludzie.
Do najczęstszych oszustw w Polsce zaliczymy fałszywe akcje charytatywne, fałszywe czeki czy oszustwa związane z zaliczkami i przedpłatami. Znacznym problemem może okazać się kradzież tożsamości i wyłudzenie danych osobowych, której rezultatem może być zaciągnięcie długów na ofiarę – jedynym sposobem na wykaraskanie się z tego rodzaju tarapatów jest długoletni proces sądowy.
Popularnym i często opisywanym rodzajem oszustwa jest „oszustwo metodą na wnuczka”, którego ofiarą padają głównie osoby starsze. W innych sytuacjach możemy spotkać się także z metodą „na policjanta” czy „na żołnierza”. We wszystkich przypadkach oszust wykorzystuje nieświadomość ofiary co do swojej prawdziwej tożsamości i zamiarów, tworząc sytuację stresową, której finałem może być wyłącznie pilne przekazanie mu określonej sumy pieniężnej.
Ofiarami oszustw wszelkiego rodzaju bardzo często padają przedsiębiorcy. Najczęściej dotyczą one fałszywych faktur, czy machinacji związanych z zaliczkami. Niemniej, spora ilość oszustw w XXI wieku to oszustwa internetowe. Do najpopularniejszych oszustw tego rodzaju zaliczymy phishing oraz ransomware.
Pierwsza z metod (phishing) polega na podszyciu się atakującego pod inną osobę lub instytucję, w celu bezpośredniego wyłudzenia pieniędzy bądź zainfekowania komputera ofiary. Druga zaś (ransomware) polega na zainfekowaniu komputera ofiary w taki sposób, że korzystanie ze sprzętu jest niemożliwe aż do momentu zapłacenia atakującemu odpowiedniego haraczu.
Pokaż więcej
Cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, aby wykorzystać naiwność lub nieuwagę internautów. W najnowszym ostrzeżeniu, eksperci z CERT Orange Polska poinformowali o kolejnej kampanii phishingowej, która może dotknąć każdego z nas. Fałszywe e-maile podszywające się pod znane firmy lub instytucje to coraz powszechniejsza metoda oszustów. Jak nie dać się złapać na te podstępne sztuczki?
Klienci kilku, czołowych na polskim rynku, banków mogą się czuć zagrożeni - specjalistyczna jednostka Orange: CERT, oddelegowana do monitorowania przestępstw w przestrzeni sieciowej, raportuje o wzmożonych atakach, które dotykają polskich konsumentów.
Resort po raz kolejny ostrzega Polaków. Na swoich skrzynkach mogą znaleźć ”uprzejme powiadomienie”. Podatników uprasza się o pobranie notyfikacji. W rzeczywistości jednak będziemy mieć do czynienia z próbą kradzieży wrażliwych danych. Na co powinniśmy uważać? Ministerstwo przypomina, co zrobić, kiedy dojdzie do wyłudzenia.
Eskalacja w starciu złodziei i stosowanych przeciwko nim zabezpieczeń postępuje coraz szybciej. Jednym ze sposobów, które banki zaczęły ostatnio stosować, by uniemożliwić oszustom okradanie ich klientów, jest potwierdzanie tożsamości konsultanta przez aplikację w telefonie. Teraz okazuje się, że przestępcy po raz kolejny postanowili wykorzystać ten fakt na własną korzyść. Klienci niektórych banków powinni uważać szczególnie.
Oszuści mają nową metodę na okradanie Polaków – alarmują specjaliści. Ofiarami coraz częściej stają się osoby, które mają zaciągnięty kredyt. Jak się okazuje, przestępcy podszywają się pod kancelarie prawne, które zajmują się obsługą kredytów. Czasem straszą, innym razem obiecują, ale w ich przypadku tematem przewodnim zawsze jest kredyt. Radzimy jak nie dać się naciągnąć.
Zazwyczaj wszelkie ingerencje rządu w sprawy związane z łącznością i telefonią komórkową mogą w pierwszej chwili budzić raczej podejrzenia i nieprzyjemne skojarzenia z czasami słusznie minionymi. Tym razem jednak okazuje się, że Polacy będą mieli powody do wdzięczności. Blokady, które od dziś mają zacząć funkcjonować, powinny nam bowiem zapewnić odrobinę świętego spokoju i prywatności.
PKO BP wydał pilny komunikat dotyczący bezpieczeństwa swoich klientów. Wszyscy powinni zastosować się do kilku zasad, które pomogą uchronić ich konta przed oszustwem. Te praktyki mogą powstrzymać cyberprzestępcę.
Seria oszustw, których straty liczone są na ponad 6 milionów złotych. 50-letniemu tarnowianinowi postawiono już 48 zarzutów. Odpowie za serię oszustw, których ofiarami mają być firmy działające na terenie Polski.
Cyberprzestępcy cały czas znajdują nowe sposoby na to, by wykradać dane Polaków lub czyścić ich konta. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej ataków i w związku z tym popularny bank postanowił wydać pilne ostrzeżenie do swoich klientów. Wszyscy powinni o tym wiedzieć
W Polsce jest coraz więcej firm, które wykorzystując rosnącą popularność OZE naciągają, a wręcz oszukują swoich klientów – ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak się okazuje, nasycone różnymi haczykami i pułapkami umowy powoli zaczynają być prawdziwą plagą. Jakby tego było mało, zaledwie kilka procent sprowadzanych do Polski produktów może faktycznie nadawać się do użytku. Na co trzeba uważać?
PKO Bank Polski wykrył nową próbę oszustwa. Konta użytkowników mogą być zagrożone. Wystarczy jedno kliknięcie, aby móc utracić dostęp do swoich pieniędzy. Podmiot apeluje o ostrożność.
Policyjne Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ogłosiło sukces - ujęto szajkę podejrzanych o wyłudzenia na pokaźną skalę. Uwagę przyciąga sposób działania - nie chodzi o zwykły phishing czy oszustwo inwestycyjne, lecz o niecodzienne modus operandi łączące publikację fałszywych opinii w sieci i szantaż w celu wymuszenia.
Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy wydała ostrzeżenie dot. rzekomych “doradców inwestycyjnych” działających w regionie. Problem nie jest jednak lokalny, wręcz przeciwnie - codziennie Polacy tracą krocie, a oszustwa inwestycje, przed którymi ostrzega KMP w Bydgoszczy, mają to do siebie, że wyłudzone przez oszustów kwoty bywają ogromne.
Choć lwia część ostrzeżeń zespołów CSIRT dotyczy bezpieczeństwa konsumenckiego, to błędem jest zapominać, że najgroźniejsze, najbardziej zaawansowane ataki kierowane są na przedsiębiorstwa i instytucje publiczne. Przed jednym z takich ataków ostrzega ministerstwo rozwoju. Tym razem wykorzystano do ataku jedną z najważniejszych rządowych witryn.
W dobie bankowości elektronicznej, najróżniejszych aplikacji i, niestety, licznych oszustw, chronimy swoje dane na wszystkie możliwe sposoby. Jednocześnie często nie zdajemy sobie sprawy, że sami ułatwiamy oszustom dostęp chociażby do naszego konta bankowego. Czym jest SIM swap? Winne mogą być nawet nasze urodziny!
Niesamowita okazja? Niestety, tak się tylko wydaje. W ostatnich dniach użytkownicy mediów społecznościowych coraz częściej trafiają na niezwykle atrakcyjne oferty sprzedaży biletów. Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega i zdradza, jak prawidłowo skorzystać ze zniżek.
Śląska policja wydała komunikat dotyczący udaremnionego oszustwa. Cyberprzestępca posługiwał się w poszukiwaniu ofiar mediami społecznościowymi, najpewniej Facebookiem. Wyłudzenie, a w zasadzie kradzież, dokonana została z użyciem systemu BLIK. Służby wydały zalecenia, dzięki którym można zapobiec utracie pieniędzy.
Większość z nas, gdy zapoznaje się z doniesieniami o oszustwach, w których ofiara straciła niekiedy nawet setki tysięcy złotych, myśli: “to nie mógłbym być ja”. Przekonanie o przenikliwości własnego umysłu często jednak okazuje się przesadzone, gdy do czynienia mamy z faktycznym vishingiem - oszustwami dokonywanymi przez telefon. Jak się przed nim chronić?
Zespół CSIRT KNF właśnie wydał pilne ostrzeżenie, które dotyczy wszystkich Polaków. Okazuje się, że cyberprzestępcy znaleźli nową metodę i tym razem podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną. Oferują fałszywe inwestycje i tym samym chcą wyłudzić pieniądze. Wszyscy powinni zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie klikać w podejrzane linki. Na co konkretnie trzeba uważać, by nie dać się oszukać? Wyjaśniamy.
W tym roku wrześniowy powrót do szkoły może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Wszyscy czekają na niespodzianki, jakie niesie za sobą reforma podstawy programowej, ale to nie wszystko. Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzega rodziców — muszą uważać na oszustów! Resort wydał komunikat w tej sprawie.
Próby podszywania się pod duże banki to ścisła czołówka najpopularniejszych w Polsce scenariuszy oszustw internetowych. Cyberprzestępcy starają się podejść ofiary na różne sposoby, a w ostatnim czasie szczególnie częste są próby przekonywania o rychłym wygaśnięciu ważność konta. Alior Bank wydał komunikat, w którym przestrzega przed tego typu atakami - smishingiem, czyli phishingiem realizowanym, przynajmniej początkowo, za pośrednictwem SMS-ów. Sprawa jest poważna i nie należy jej bagatelizować, bo stawką może się okazać całość środków zgromadzonych na rachunek w Alior Banku.
Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie opublikowała komunikat o ujęciu kobiety, którą oskarżono o dokonanie 19 oszustw. Według funkcjonariuszy mowa o “niemal doskonale zaplanowanym” sposobie działania. Zespół specjalizujący się w walce z przestępczością gospodarczą odniósł jednak sukces i 35-letnia mieszkanka gmina Żerków odpowie za wyłudzenie łącznie ok. 8 tys. zł. Grozi jej za to do 5 lat więzienia. Uwagę zwraca jednak to, w jaki sposób wpadła kobieta oskarżana o regularne wyłudzenia pieniędzy ze skarbu państwa. Udział w tym miał bowiem bank, którego była klientką.
Choć w ostatnich latach zostało w Polsce wprowadzonych co najmniej kilka narzędzi, które ograniczają liczbę oszustw i wyłudzeń dokonywanych za pośrednictwem połączeń telefonicznych, to problem nadal jest palący. Różne formy vishingu nagminnie skutkują wyłudzeniami niekiedy setek tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że w przypadku pozostałej części vishingu, które nie udało się dotąd wyeliminować, nie mamy już środków ochrony. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wystarczy zachować szczególną ostrożność wobec konkretnych numerów oraz ich grup i najlepiej ignorować lub odrzucać przychodzące z nich połączenia.
Za sprawą smartfonów grono użytkowników mediów społecznościowych powiększyło się o osoby wcześniej wykluczone cyfrowe, które nie korzystają z komputerów. Chodzi zwłaszcza osoby starsze, które nie miały okazji pracować na komputerach w trakcie pracy zawodowej, a tym samym są często bardziej podatne na działania cyberprzestępców. Problem dostrzegają banki, które regularnie publikują biuletyny mające stanowić ostrzeżenie i zestaw dobrych praktyk dla każdego klienta, niezależnie od wieku i doświadczenia. Wydany właśnie komunikat pozwoli na przynajmniej częściową ochronę przed jednym najpopularniejszych zagrożeń czyhających m.in. na Facebooku.
Dostałeś taką wiadomość od swojego banku? Lepiej uważnie ją przeczytaj. Ta metoda oszustwa może nas zaskoczyć. Wiemy jednak, na co warto zwrócić uwagę, by nie stracić pieniędzy i danych. Nie tylko SMS-y i maile powinny nas zaniepokoić. Bank ujawnił długą listę.
Polacy muszą być czujni. Komunikat skierowany jest do klientów, jednak dotyczy również osób, które konta bankowe posiadają w innych spółkach. Stracić możesz nie tylko środki, ale również wrażliwe dane. Na co warto zwrócić uwagę? W ten sposób ochronisz swoje konto.
Dostęp do bankowości elektronicznej w rękach osób starszych to proszenie się o problemy, jednak nawet wykluczenie cyfrowe nie chroni przed niebezpieczeństwami. Cyberprzestępcy płynnie modyfikują modus operandi w zależności od profilu ofiary i nic nie stoi im na przeszkodzie, aby vishing, oszustwo telefoniczne, szybko modyfikować tak, aby okraść osoby, które nie mogą w kilka minut przelać im pieniędzy. Przekonała się o tym mieszkanka Krakowa, która nie dość, że już po raz drugi padła ofiarą oszustów, to tym razem na znacznie wyższą kwotę.
Bank ostrzega Polaków przed kolejną próbą wyłudzenia. Jak zwykle oszuści mają dla klientów ”atrakcyjną ofertę”. W rzeczywistości jednak skutki będą opłakane. Na co powinniśmy uważać? Który bank tym razem służy oszustom jako przykrywka? W komunikacie czytamy, o czym trzeba pamiętać.