W telefonie każdego Polaka znajdziemy szereg aplikacji mobilnych. Wielu z nas instaluje Facebooka i Instagrama, ale także inne platformy społecznościowe. W swym założeniu żadna z nas nie może zaszkodzić swoim użytkownikom. W praktyce jednak korzystanie z niektórych może nas słono kosztować. Eksperci wskazują jedną, szczególnie “kosztowną” grupę aplikacji.
Polacy muszą trzymać rękę na pulsie. Codziennie warto pamiętać o zagrożeniach, które czyhają na nasze finanse ze strony cyberprzestępców. Jednak kiedy bank publikuje komunikat w tej sprawie, powinniśmy wzmocnić naszą czujność. Tym razem popularny bank ostrzega nie tylko przed oszustami, ale także czasowymi problemami technicznymi.
Trend poszukiwania pracy za granicą lub wyjazdowej nie słabnie od lat. W ostatnim czasie wyjątkowo atrakcyjne oferty można znaleźć na wschodzie i południu Europy. Policja i służby resortu spraw wewnętrznych przestrzegają: “Nie bądźcie naiwni!”.
Bankowość mobilna to opcja wybierana przez wielu Polaków. Trzeba jednak uważać, ponieważ wzrasta liczba oszustw w tej sferze. Komisja Nadzoru Finansowego wydała właśnie ostrzeżenie przed fałszywą aplikacją polskiego banku. Skorzystanie z niej może mieć poważne konsekwencje, w tym utratę oszczędności.
Jaki PIN ustawić do karty, a jaki do aplikacji mobilnej? Jakim hasłem zabezpieczyć telefon? Część porad przekazywanych przez ekspertów jest powszechnie znana, a mimo to wiele osób je ignoruje. Okazuje się jednak, że są kody, które dodatkowo ułatwiają zadanie oszustom.
Z uwagi na wygodę coraz więcej osób decyduje się na płatności elektroniczne. Na tym polu zaczyna pojawiać się coraz więcej oszustów, którzy znajdują sposoby na kradzież i wyłudzanie pieniędzy. Wybieranie pieniędzy z bankomatów jest kolejnym frontem, na którym właściciele kont mogą stracić pieniądze. Lepiej dokładnie sprawdzić bankomat, z którego się korzysta.
Szukasz pracy? Lepiej uważaj, nawet na popularnych portalach mogą czaić się oszuści. Tym razem podszywają się za popularną w całej Polsce sieć sklepów. Ta wydała ostrzeżenie: “Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności!”.
Choć oszustwa tego typu nie są nowością, wielu Polaków wciąż daje się jednak w ten sposób podejść. Na terenie kraju wykryto zwiększoną liczbę prób wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych. Policja apeluje o zachowanie ostrożności, każdą sytuację należy zgłosić.
Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje — warto uważać na internetowych oszustów, którzy znaleźli nową metodę na wydobycie naszych danych, a w konsekwencji dostępu do konta bankowego. Tym razem złodzieje podszywają się pod NFZ i „oferują” darmowy upominek. Jak nie dać się nabrać?
Od lat Rossmann to jedna z drogerii w Polsce, które najchętniej odwiedzają klienci. Okazuje się, że niektórzy z nich myśleli, że znaleźli na “kradzież doskonałą”. Na podobnej sytuacji w ostatnim czasie przyłapano seniorkę.
Codziennie setki Polaków robią zakupy przez internet. Wielu z nich korzysta przy tym z platform takich jak Temu, Aliexpress czy Shein. Klienci tych sklepów nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób narażają się na utratę pieniędzy. Oszuści właśnie znaleźli nową metodę.
Pracownik sekretariatu sądowego w jednym z polskich miast jest podejrzany o oszustwo na kwotę ponad 3,1 mln zł. Zarzuty zostały postawione również dwóm kobietom, które brały udział w nielegalnym procederze. Prokuratura zastosowała wobec całej trójki policyjne dozory, grozi im kilkanaście lat pozbawienia wolności.
Nawet 5 tysięcy złotych kary grozi osobie, która wyrzuca odpady w nieodpowiedni sposób. Dotyczy to przede wszystkim tzw. śmieci problemowych, które często rodzą pytanie: do jakiego pojemnika powinniśmy je wyrzucić? Z podobnym dylematem spotykają się Polacy, gdy nadchodzi czas pozbycia się starej karty płatniczej — czy to debetowej czy kredytowej. Co zrobić w takiej sytuacji?
Niestety oszuści nie zwalniają tempa. Do tej pory znaleźli już wiele sposobów, aby naciągać ludzi. Tym razem napływają zgłoszenia o metodzie, podczas której mogą wyłudzić nawet 450 zł, albo i więcej. Lepiej wiedzieć, jak nie dać się naciągnąć.
Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zabezpieczenie swoich danych. Część Polaków wie również, w jaki sposób zadbać o cyberbezpieczeństwo. Jednak rzadko zastanawiamy się nad tym, co zrobić, kiedy wrażliwe dane w jakiś sposób przedostaną się na światło dzienne. Jak zareagować? Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zdradziło szczegółową instrukcję.
18-latek, który znalazł sposób na wyłudzanie pieniędzy od nieznajomych, został zatrzymany. Nielegalny proceder prawdopodobnie trwał tygodniami i nie wiadomo jeszcze, jaka jest dokładna liczba osób, które padły ofiarą oszustwa. Podejrzanemu grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Oszuści znaleźli sposób na wyłudzenie pieniędzy przez telefon. Wystarczy chwila nieuwagi, by z konta zniknęły cenne złotówki. Aby nie dać się okraść, trzeba zachować ostrożność — o metodzie “szybkiego cięcia” mogłeś jeszcze nie słyszeć.
Wielkie pieniądze w kilka minut dzięki zwycięstwu w grze, w której poradziłoby sobie nawet dziecko? Dla wielu to kusząca perspektywa, a w Polsce — zwłaszcza w okresie wakacyjnym — nie brak osób gotowych nam taką grę zaproponować. W ten sposób jedna z seniorek straciła już 13 tys. złotych. Policja przestrzega: tylko jedna osoba może wygrać.
W Polsce coraz częściej dochodzi do prób oszustwa, kiedy do naszych drzwi pukają osoby podszywające się pod różnorodnych kontrolerów. Choć ich intencje mogą wydawać się niewinne, tak naprawdę celem jest wyłudzenie pieniędzy. Jak chronić się przed takimi oszustwami? Sprawdź, jak uniknąć pułapek zastawianych przez fałszywych kontrolerów.
Media Markt ostrzega swoich klientów, którzy w ostatnich dniach stali się celem cyberprzestępców. Tym razem ofiary zostały kuszone niezwykle atrakcyjnymi "promocjami" na sprzęt RTV i AGD. Jak nie dać się oszukać i po czym rozpoznać fałszywą ofertę?
CERT Polska, czyli pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty, wydał pilny apel do Polaków. Cyberprzestępcy próbują wszelkich sposobów, aby wyłudzić dane osobowe nieświadomych osób. Nigdy nie podawaj tej informacji w wiadomości, jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustwa, z bardzo poważnymi konsekwencjami.
Minęło ponad pół roku, odkąd pewna warszawianka spróbowała zaoszczędzić podczas zakupów przy kasie samoobsługowej. Zapłaciła wtedy za awokado, celowo nabijając na kasie samoobsługowej jabłka. Teraz kiedy usłyszała wyrok w tej sprawie, wciąż dyskutuje się o kwalifikacji czynu. Karniści nie zgadzają się z tezą, że doszło do oszustwa.
Pojawiła się nowa forma oszustw internetowych. Tym razem podszywają się pod Urząd Skarbowy. Apeluje się o rozwagę, nawet te najbardziej profesjonalne pisma mogą kryć w sobie złośliwe oprogramowanie. W sieci umieszczono instrukcję postępowania, warto to zrobić, jeśli twoje bezpieczeństwo zostało narażone.
Zagrożeniem może okazać się każda strona internetowa — tak wynika z ostatniego ostrzeżenia w ramach inicjatywy Chroń PESEL. Eksperci ostrzegają przed nową formą oszustwa, którą bardzo łatwo przegapić. Na co zwrócić uwagę poruszając się w internecie? Trzeba przyznać, że ta metoda oszustów jest wyjątkowo złośliwa, ale jest na nią sposób.
Zimowy wyjazd w góry brzmi jak spełnienie marzeń, jednak łatwo zamienić go w koszmar. Turyści są ostrzegani przed rosnącym zagrożeniem, które staje się szczególnie widoczne w okresie sylwestrowym. Czy wiesz, jak nie dać się oszukać?
Okres świąteczny co roku oznacza wzmożoną aktywność oszustów. Niestety wielu Polaków nadal nabiera się na ich sztuczki za pośrednictwem połączeń telefonicznych. Jak wynika z najnowszego badania ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów, niemal połowa obywateli pada ofiarą takiego przekrętu i traci przy tym oszczędności. Jak to możliwe i w jaki sposób możemy się przed takim scenariuszem uchronić?
Policja ponawia ostrzeżenia przed znanym scenariuszem cyberprzestępczym. Niestety znów oszustwa inwestycyjne zebrały żniwo i tylko interwencja członka rodziny uchroniła mężczyznę z powiatu lubartowskiego przed stratą całości pieniędzy. Niestety, wcześniej zdążył już przelać dziesiątki tysięcy złotych.
W okresie świątecznym wielu z nas skupia się na prezentach i przygotowaniach. Niestety, oszuści również nie próżnują, wykorzystując nasz pośpiech i nieuwagę. Coraz bardziej popularne stają się tzw. oszustwa “na paczkę”. Oto jak rozpoznać zagrożenie i uchronić swoje pieniądze.