Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Będą dodatkowe dni wolne od pracy? Padła zaskakująca propozycja
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.02.2024 11:16

Będą dodatkowe dni wolne od pracy? Padła zaskakująca propozycja

Praca przy laptopie
Pixabay/StartupStockPhotos

Pomysł wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy z pewnością spodobałby się niemal wszystkim pracownikom. Jak się okazuje, właśnie taka propozycja padła ze strony związkowców, którzy alarmują, że Polacy są przepracowani. Co na to resort rodziny, pracy i polityki społecznej?

Związkowcy nie mają wątpliwości. Polscy są przepracowani

Związkowcy nie mają wątpliwości, że Polacy są przepracowani. Jak podaje “Fakt”, takie stwierdzenie potwierdzają także najnowsze dane OECD, które wskazują, że Polska znalazła się w czołówce europejskich krajów, w których obywatele pracują najdłużej.

Okazuje się, że w naszym kraju osoba w przedziale wiekowym od 20 do 64 lat spędza w pracy średnio 40,4 godziny tygodniowo. W związku z tym, padają różne propozycje, które pozwoliłyby nieco odciążyć Polaków. 

Kontrole abonamentu RTV. W tych godzinach zapukają do drzwi

Polacy będą mieli więcej wolnego?

W związku z tym, że Polacy przeciętnie pracują ponad 40 godzin tygodniowo, padają różne propozycje, które pozwoliłyby im nieco odetchnąć. Przykładowo, Lewica postulowała o wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy. Jeśli chodzi o polski kalendarz dni wolnych, to przewiduje on 13 dni wolnych w całym roku, oprócz niedziel. “Fakt” informuje, że związkowcy chcą zapewnić pracownikom dodatkowe dni, w których będą mogli odpocząć.

Zobacz także: Znana firma zwolniła 200 osób. Mieli kilkadziesiąt minut na opuszczenie firmy

Padł zaskakujący pomysł. Będą nowe dni wolne od pracy?

“Fakt” zauważa, że w wielu dużych polskich firmach pracownicy mają wolne w Wielki Piątek oraz w Wigilię. Związkowcy uważają, że w te dni wszyscy obywatele powinni mieć szansę na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Ich zdaniem powinny stać się dniami ustawowo wolnymi. 

Brak obowiązków służbowych w tym okresie pozwoli pracownikom na zbalansowanie czasu poświęcanego na pracę i życie rodzinne podczas tak ważnych i rodzinnych świąt. Generalnie w mojej opinii skracanie czasu pracy pracowników jest zasadne nie tylko z powodu zmian na rynku pracy, ale również w kontekście przepracowania Polaków - przekazał Paweł Galec z wydziału prawno-interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, cytowany przez “Fakt”.

Tagi: urlop Praca