Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze dla wielu Polaków, ZUS przypomina. Do wzięcia 400 zł co miesiąc
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.02.2024 08:43

Dodatkowe pieniądze dla wielu Polaków, ZUS przypomina. Do wzięcia 400 zł co miesiąc

Pieniądze ZUS
Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca różne dodatki finansowe dla rodziców, takie jak chociażby wszystkim znane 800 plus. Okazuje się jednak, że istnieje dofinansowanie, o którym Polacy wciąż zapominają, a pieniądze należą się wielu osobom. Trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły. 

Ważne dofinansowanie dla rodziców. Trzeba spełnić warunki

Spora część rodziców może liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe, które z pewnością odciąży ich budżet domowy. Dofinansowanie ma obniżyć koszty związane z opieką nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Pierwsze wypłaty ruszyły już w kwietniu 2022 r., a w ubiegłym roku w ramach świadczenia wypłacono Polakom 429,3 mln złotych. 

Warto wspomnieć, że dofinansowanie jest przyznawane rodzicom od momentu narodzin ich pociech do ukończenia przez nie 35. miesiąca życia.

Zobacz także: Strach się bać, co czeka Polaków po Wielkanocy. Podrożeje prawie wszystko 

Popularna sieć zamyka 26 sklepów w całej Polsce. Wszystko do końca lutego

Dofinansowanie z ZUS dla każdego, bez względu na zarobki

Dodatkowe pieniądze należą się rodzicom, bez względu na ich zarobki. Należy mieć na uwadze, że dofinansowania do żłobka nie możemy łączyć z wypłatami wsparcia w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W związku z tym, nie można pobierać obu świadczeń na jedno dziecko. 

Można korzystać z dofinansowania pobytu w żłobku na jedno dziecko i pobierać rodzinny kapitał opiekuńczy na inne dziecko w rodzinie - informuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis cytowana przez portal “Interia Biznes”.

Ile wynosi dofinansowanie dla rodziców i jak się o nie starać?

Bardzo ważne jest to, że ośrodek , do którego uczęszcza dziecko, musi być wpisany do oficjalnego rejestru. Dokładnie taka sama zasada obowiązuje w przypadku korzystania z usług dziennego opiekuna. Wysokość dodatku zależy od tego, jakie rodzic ponosi koszty z tytułu opieki nad dzieckiem, a maksymalnie może to być 400 zł miesięcznie.

Pieniądze w ramach tego świadczenia są przekazywane przez ZUS bezpośrednio do placówki wskazanej podczas ubiegania się o dofinansowanie. Odpowiedni wniosek można złożyć tylko drogą elektroniczną, za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej, czy aplikacji mZUS na telefon.